Z wizytą u Świętego Mikołaja

Santa Claus, Babbo Natale,  Father Christmas, Pere Noel, Papai Noel … czy wiesz kogo nazywamy aż tyloma odmianami imienia? Tak – to nasz poczciwy święty Mikołaj! Postać dobrze znana dzieciom na całym świecie, choć różnie nazywana. Obdarowuje prezentami z okazji 6 grudnia i Bożego Narodzenia albo 6 stycznia – różnie to bywa, lecz zawsze w okolicach tych najbardziej rodzinnych i ciepłych świąt jakimi jest Boże Narodzenie.

W naszej polskiej tradycji przyjęło się iż na 6 grudnia świętujemy tzw. mikołajki, gdzie dzieciaki dostają drobne prezenty i słodycze, jest to jakby przedsmak świąt, gdy obdarowują siebie nawzajem także dorośli a pod choinką można znaleźć wiele spełnionych marzeń… W oczekiwaniu na święta chciałabym dziś zachęcić Państwa do zwiedzania, którejś z wiosek świętego Mikołaja powstałych w naszym kraju. Ci bardziej dyspozycyjni finansowo i czasowo oczywiście mogą udać się do Rovaniemi – obecnego „miejsca zamieszkania św. Mikołaja” – 35-tys. miasta położonego 900 km na północ od Helsinek. Każdego roku odwiedza je ponad pół miliona osób z całego świata, również z Polski można wykupić te bajkową podróż w wielu biurach podróży lub odbyć ją samemu. Święty wybrał sobie to miejsce do zamieszkania bowiem zaledwie 9 km od niego przebiega granica kręgu polarnego…  Wioska Świętego Mikołaja w Laponii prezentuje się bardzo okazale i różnorodnie. Znajdziemy tutaj Główne Biuro Świętego Mikołaja, Pocztę Główną Świętego Mikołaja, restaurację Świętego Mikołaja, Oficjalny Port Lotniczy Świętego Mikołaja. Oprócz Mikołaja można spotkamy tutaj jego skrzaty oraz zaprzyjaźnimy się z reniferami, które zwykle zaprzęgane są do sań świętego. W Rovaniemi Mikołaj w okresie świątecznym urzęduje od godziny 9 nawet do 19.

Ale wróćmy na nasze tereny… Park św. Mikołaja w Zatorze – na terenie Dinozatorlandu w okresie od 20 Listopada do 20 lutego. Święty Mikołaj mieszka tam w Krainie Bajek – miejscu odpowiednim jak na tę postać przystało. Codziennie od 13.00 do 16.00 odbywa się Parada Bajek, w której uczestniczą postacie ze znanych dzieciom bajek. Można się z nimi witać, tańczyć, fotografować. Nie zabraknie takich postać jak Shrek, Kubuś Puchatek, Królewna Śnieżka. W samym Parku zaś na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: Dom Lalek, sklep i poczta świętego Mikołaja, anielskie dzwoneczki, zaczarowana choinka, stajenka bożonarodzeniowa, karczma, karuzela, zagroda reniferów, interaktywne show 3D gdzie dzieciaki mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach pod kierunkiem Sylwestrzaka, Wulkan Zapomnienia do spalania złych uczynków, Gwiezdna Wyrzutnia czy Wesoły Pociąg. Odbędziemy też bajkową wędrówkę krainą oświetloną ponad 3 mln światełek i odwiedzimy kilkudziesięciu bohaterów bajek (Trzy Świnki, Boba Budowniczego, Królewnę Śnieżkę, Kota w Butach, Brzydkie Kaczątko, Kopciuszka i wiele innych) by na koniec spotkać się z samym świętym Mikołajem! Park czynny cały tydzień (ale w dniach 23-25 grudzień park jest nieczynny).  Jest to największy i najatrakcyjniejszy park świętego Mikołaja w Polsce.

Świętego Mikołaja możemy także spotkać w Drzewinie (35 km od Gdańska), w pięknej leśnej scenerii zbudowano Przystanek Św. Mikołaja. Atrakcji może jest tutaj nieco mniej niż w Zatorze, ale atutem tego miejsca jest jego położenie. W Biurze św. Mikołaja mamy okazję spotkać osobiście tę niezwykłą postać i na pewno poświęci chwilę na rozmowę z nami, jak będziemy grzeczni opowie nam o swoich podróżach po całym świecie i przeżywanych świętach. W Szkole Elfów te urocze stworzenia (które przeszły szkolenie w samej Laponii) nauczą nas ozdabiać bombki i kubeczki wigilijne, robić stroiki świąteczne. Na Wystawie Świątecznej obejrzymy pamiątki z dawnych lat związane z Bożym Narodzeniem i przedmioty świąteczne pochodzące z różnych stron świata. Na Przystanku Świętego Mikołaja odbywa się też Jarmark Świąteczny, stoi żywa szopka ze zwierzętami. Maluchy chętnie poszaleją na mikołajowym placu zabaw, gdzie m.in. będą miały okazję prześlizgiwać się przez specjalny komin. Na Świątecznej Scenie obejrzymy jeden z dwóch filmów: jak powstają bombki tradycyjną metodą oraz o zwyczajach świątecznych z różnych miejsc na świecie. Przystanek jest czynny w każdą niedzielę.

 
Kołacinek w Łódzkiem to z kolei Kraina Świętego Mikołaja. Ciekawostką tego miejsca jest, że nasz poczciwy święty dzieli solidarnie swoją chatkę z… Dziadkiem Mrozem i jego wnuczką Śniegoruczką. W Krainie można pobawić się poszukiwacza magicznej gwiazdki (w basenie pełnym kulek), przespacerować się bajkową ścieżką, pobawić z Jasiem i Małgosią czy Królewną Śnieżką, można także uzyskać Magiczny Akt Zapomnienia przez „zmielenie złych uczynków w młynku-kołacinku”, w mennicy św. Mikołaja zapoznacie się z monetą 1 śnieżek przy której wybijaniu może każdy uczestniczyć, wystrzelicie gwiazdkową petardę prosto do nieba, jest także Kino Bajkowe dla dzieci,  szopka z naturalnej wielkości figurami i poczta św. Mikołaja.

Mikołajowe miasteczka z pewnością tracą wiele na uroku, gdy nie ma śniegu, lecz dla maluchów spotkanie ze świętym jest wielkim przeżyciem niezależnie od okoliczności przyrody. Aby zanurzyć się jeszcze raz w świat dzieciństwa, gdy spadnie śnieg i zapadnie zmrok warto zaplanować rodzinną wyprawę do krainy baśni. To co nam dorosłym nieraz wyda się „tandetą” dla dzieciaków jest wielką przygodą, dostarcza wrażeń i spełnia marzenia – pamiętajmy o tym wybierając się z wizytą do św. Mikołaja.

Źródło zdjęć: www.parkmikolaja.pl, www.przystanekmikolaja.pl

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: