Rok 2012 – odkryjmy na dobre Szczecin

Po czterech latach od prezentacji marki Floating Garden 2050, Szczecin odświeża swoją strategię komunikacji marketingowej i działań promocyjnych. Ich myślą przewodnią stanie się hasło Odkryj na dobre Szczecin.  

Odkrywanie Szczecina ma być prowadzone na trzy główne sposoby poprzez: ludzi, miejsca i wydarzenia. Strategia miała swoją nieoficjalną premierę w grudniu ubiegłego przy okazji Mistrzostw Europy w pływaniu. Wówczas pojawiły się m.in. 30-sekundowe spoty telewizyjne promujące Szczecin w związku z Mistrzostwami. Również w grudniu miasto nieoficjalnie zapowiedziało kampanię „Szczecin_ z całego serca polecam AMBASADOR”. Na koncie www.youtube.pl/OdkryjSzczecin oraz profilu miasta www.facebook.pl/szczecin.eu systematycznie pojawiały się krótkie filmy opatrzone tytułem „Coming soon 2012“. Akcja spotkała się ze sporym odzewem i zainteresowaniem ze strony Internautów. W ciągu zaledwie kilku dni filmy obejrzało ponad 10 tys. osób. Kampanii w internecie towarzyszyła kampania radiowa z udziałem Moniki Pyrek. To co ma łączyć wszystkie planowane na 2012 działania to pozytywny przekaz na temat Szczecina.

Ludzie: Odkryj na dobre Szczecin_Z całego serca polecam AMBASADOR
Kampania społeczna „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR” to zaproszenie mieszkańców do wspólnego budowania pozytywnego, silnego i dobrze kojarzącego się wizerunku miasta. W 2012 roku będziemy powiększać grono Ambasadorów zapraszając nowe osobowości. Zależy nam na społecznym charakterze kampanii i dobrowolnym uczestnictwie szczecinian. Chcemy w ramach kampanii „Szczecin_z całego serca polecam” zrealizować w nowej formule Urodziny Miasta na Różance. Będziemy prowadzić kampanię internetową i outdoorową z udziałem zaproszonych osobowości i mieszkańców. Jeszcze bardziej otworzymy się też na nowe formy komunikacji, które oparte są na budowie więzi społecznościowych. Stworzymy szansę blogerom, którzy pragną pisać o Szczecinie. Chcemy, aby jak najwięcej osób na myśl o Szczecinie, powiedziały lub napisały „lubię to”.

Według Simona Anholta, autorytetu w dziedzinach reputacji i tożsamości narodowej, oraz postrzegania narodów, miast i regionów „miejsca oceniane są według tego, co się w nich dzieje, oraz ludzi, którzy w nich żyją, a to co oni mówią sami o sobie i o swoim mieście kreuje ich wizerunek i współkreuje wizerunek miasta”. Dotychczasowe działania realizowane w ramach promocji miasta pozwoliły pozyskać nam kilkunastu Ambasadorów Szczecina. Monika Pyrek, Klaudia Podkalicka, Radek Kowalczyk i wiele innych osób to ludzie nietuzinkowi, odnoszący sukcesy, dzięki realizacji swych pasji i zainteresowań. Łączy je jedno – żyją w Szczecinie bądź z naszym miastem są związani. Co więcej, kochają Szczecin i z całego serca polecają go innym.

Jednym z działań, które pomogą w osiągnięciu tego celu będzie odświeżenie szaty graficznej portalu www.szczecin.eu. Stanie się on jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikom. Znajdzie się w nim więcej informacji o mieście traktowanym jako miejsce wyjątkowe, zaskakujące i zwyczajnie dobre dla życia.

Miejsca: Odkryj na dobre Szczecin. Przestrzeń, która się zmienia.

Minione kilka lat to w Szczecinie czas potężnych, ekspresowych wręcz zmian. Najłatwiej mówić o nich przywołując inwestycje realizowane bezpośrednio przez miasto, inne podmioty, lub jak w przypadku budowy Teatru Lalek „Pleciuga” przez samorząd i prywatną firmę. W Szczecinie wybudowano Basen Floating Arena, najnowocześniejszą pełnowymiarową pływalnię w naszym kraju przystosowaną do organizacji imprez o światowej randze. Tuż obok powstała nowa siedziba Teatru Lalek „Pleciuga”, w którym odbywają się nie tylko spotkania dla dzieci, ale także szereg imprez kulturalnych. Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej oraz nowej Filharmonii Szczecińskiej, której nowoczesna i oryginalna bryła, zaprojektowana przez hiszpańskich architektów, stanie się jednym z symboli przyszłego Szczecina. To nie wszystkie przykłady zmian. Miasto inwestuje w nowoczesne środki komunikacji, na szeroką skalę prowadzi również duże inwestycje drogowe, modernizuje miejskie bulwary, skwery i zieleńce zwiększające komfort życia mieszkańców. Kontynuacją tych działań będzie rozpoczęcie w 2012 realizacji Systemu Informacji Miejskiej i przez to zwiększanie obecność marki w przestrzeni miasta. Będziemy mówić o wszystkich tych pozytywnych zmianach, by pokazać że Szczecin to miejsce wyjątkowe, przyjazne zarówno mieszkańcom jak i osobom pragnącym je odwiedzić. To także miejsce atrakcyjne dla wszystkich, którzy chcą w nim inwestować, o czym również przekonujemy się od pewnego czasu. Oblicze Szczecina zmienia się bowiem dzięki wysiłkowi prywatnych inwestorów. To im zawdzięczamy realizację takich przedsięwzięć jak m.in. budowa nowych biurowców czy lokowanie w Szczecinie nowoczesnych firm usługowych.

Wydarzenia: Odkryj na dobre Szczecin. Poczuj puls

Dzięki zmianom zachodzącym w Szczecinie rośnie prestiż miasta. Wzrasta jego znaczenie w kraju i za granicą. Miasto zaczyna być postrzegane jako miejsce znaczących wydarzeń o randze międzynarodowej. Sukces finału regat z 2007 r. czy niedawnych Mistrzostw Europy w pływaniu przekonują nas, że miasto jest gotowe do tego typu wyzwań. Jednocześnie Szczecin to miejsce, w którym co roku odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym czy rozrywkowym. Tylko część z nich jest bezpośrednio organizowana przez miasto. Pozostałe mają swoich organizatorów, którzy korzystają ze wsparcia samorządu. Działalność instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, które przygotowują liczne festiwale, zawody, przeglądy, imprezy kulturalne bądź rozrywkowe świadczy o aktywności szczecinian, ich zaangażowaniu i bogactwie zainteresowań. Dlatego chcemy promować Szczecin poprzez pryzmat tych wydarzeń i wspierać te inicjatywy z myślą o mieszkańcach. W roku 2012 będziemy kontynuować konsekwentne działania prowadzące do wprowadzenia wspólnej ramy brandingowej wydarzeń realizowanych i współfinansowanych przez miasto. Rozpoczniemy też działania służące promocji finału regat The Tall Ships Races 2013.   

Odkryj na dobre Szczecin_Szczecin Floating Garden

Z chwilą podjęcia decyzji o przygotowaniu długofalowej strategii zarządzania marką miasta, poprzez jej oficjalną prezentację i kolejne wdrożenia projekt Floating Garden 2050 był czymś więcej niż logo i sloganem. Traktowany był przede wszystkim jako wyznacznik kierunków rozwoju, filozofia postępowania, swoisty „algorytm” dla Szczecina, którego zadaniem jest  programowanie szeregu działań miasta lub ludzi, którzy w nim żyją.  Rok 2012 to kolejny etap rozwoju strategii komunikacyjnej dla marki Szczecin Floating Garden 2050. Począwszy od tego roku jednym z priorytetowych celów stanie się budowanie pozytywnego wizerunku miasta wspólnie z mieszkańcami oraz tworzenie i propagowanie pozytywnego sposobu myślenia i mówienia o Szczecinie. Wraz z mieszkańcami chcemy „odkryć na dobre (pozytywnie) Szczecin”, z kolei turystom i gościom proponujemy by „odkryli Szczecin na dobre (na dłużej, częściej)”.
Celem działań realizowanych w ramach zaplanowanej na 2012 r. strategii jest:
•    zapewnienie spójnej i intensywnej informacji o mieście,
•  budowanie synergii w działaniach promocyjnych, realizowanych przez organizatorów wydarzeń kulturalnych, sportowych, społecznych, wspieranych przez miasto,
•   poprawę informacji i komunikacji turystycznej miasta oraz dostępności materiałów i gadżetów promocyjnych dla mieszkańców, turystów i organizatorów wydarzeń,
•    budowanie pozytywnego wizerunku miasta wspólnie z mieszkańcami oraz tworzenie i propagowanie pozytywnej narracji o Szczecinie,
•    wprowadzenie do świadomości mieszkańców, liderów opinii i mediów prostych informacji o marce, o wizji, o kierunku zmiany oraz określonych skojarzeń z wizją i miastem.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: