Jezioro Szmaragdowe

 
Jezioro Szmaragdowe w Puszczy Bukowej to wspaniałe miejsce na spacer dla całej rodziny. Piękny, niespotykany kolor tafli jeziora oraz dzika nieogarnięta przyroda zachęcają do odwiedzin. Nieco starszym dzieciom można opowiedzieć, dlaczego jezioro jest szmaragdowe i jakie skarby kryje jego dno.

 

 

Jezioro swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody wskutek zawartości węglanu wapnia i odbijaniu się światła od kredowego dna. Otoczone jest przez urwiste, strome zbocza dochodzące do wysokości 50 metrów. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy, kwarców i iły, później kopalnia została zalana przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Na dnie jeziora wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń. Do dziś przy jeziorze zachował się mostek betonowy, będący fragmentem torowiska kolejki, która służyła do wywozu urobku kredy do pobliskiej cementowni. Od momentu powstania jezioro ulegało wielokrotnym zmianom przez osuwanie się dużych mas ziemi.
W pobliżu jest taras widokowy, z którego można obserwować panoramę rozciągającą się na dolinę dolnej Odry i miasto Szczecin. Nie zabrakło również miejsc na ogniska czy ławeczek. Spacer tutaj to bogate wrażenia dla oka i pokłady świeżego, leśnego powietrza w płucach.
Barbara Świtkiewicz – mama Mai

fot. Basia Świtkiewicz fot. Basia Świtkiewicz
fot. Basia Świtkiewicz fot. Basia Świtkiewicz
fot. Basia Świtkiewicz