Nie wiesz, jak w tym roku ozdobić swoje pisanki? Zapraszamy na warsztaty do Muzeum Narodowego – tam spróbujesz techniki batikowej, jednej z najstarszych metod ozdabiania pisanek w Polsce.
Od kilku już lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy Muzeum Narodowe proponuje szczecinianom chwilę wytchnienia przy tworzeniu pisanek.
Pracownicy Działu Edukacji organizują stanowiska pracy, zapewniają niezbędne do zdobienia jaj metodą batikową materiały oraz sprawdzone wzory ludowe (kserokopie).
Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną. Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik (dawniej naturalny np.: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Bez obowiązku wcześniejszych zapisów.
Termin: 1 kwietnia (niedziela), godz. 11.00–13.00
Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wstęp: 10 zł