Ringo – stara, dobra gra

Pamiętacie jeszcze grę w ringo? Grali w nią jeszcze nasi rodzice. Dziś, w dobie futbolu, została trochę zapomniana. Warto jednak do niej powrócić i przypomnieć sobi zasady tej polskiej gry. Jest ona stosunkowo prosta, a daje wiele radości i zabawy. Najogólniej mówiąc polega ona na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej. Poniżej przedstawiamy szczególowe zasady.

Przepisy gry w ringo

§ 1 CEL GRY
1. Celem gry jest zdobycie 15 punktów w wyniku obrony własnego terenu i takich rzutów kółkiem ringo z własnego pola ponad siatką ringo – by kółko upadło na boisko przeciwnika. Jeśli przeciwnik wyrównał wynik do stanu 14: 14 – celem jest zdobycie dwóch punktów przewagi. Przy stanie 16: 16 zwycięża zawodnik zdobywający 17 punkt.
2. Punkt zdobywa się za każdy błąd przeciwnika, a traci za każdy błąd własny, powodujący wypadnięcie kółka ringo z gry.

§ 2. KÓŁKO RINGO
3. Kółko ringo o średnicy 17 cm, posiadać winno masę 160-165g, mieć otwór dekompresyjny i ryflowanie górnej oraz dolnej powierzchni kółka.

§ 3. WYMIARY BOISK
4. Boisko ringo dla gier zespołowych ma wymiary podstawowe boiska siatkówki: 9 x 18 m, siatka o szerokości do 40 cm i oczkach 5×5 do 10×10 cm  – jest zawieszona na wysokości ok. 200 cm.
5. Zawody ringo rozgrywa się na otwartej przestrzeni na przenośnych boiskach ringo bez względu na pogodę. Podłoże boiska powinno zapewniać bezpieczeństwo zawodników, a linie boiska, stanowiące jego część, powinny kontrastować barwą z podłożem.
6. Linia oddzielająca od siebie dwa pola boiska ringo nazywana „Linią Pokoju” pod karą utraty punktu nie może być przekroczona w żadnym okresie gry ani na ziemi, ani w powietrzu przez żadnego z grających.
7. Mecz ringo jest sędziowany przez jednego sędziego Sędzia prowadzący podejmuje decyzje i ustala wynik końcowy.
8. Zawodnicy zajmują pole według losowania bezpośrednio przed meczem. Zawodnik wygrywający losowanie wybiera stronę boiska i serwuje jako pierwszy.

§ 4. SERWIS
9. Grę rozpoczyna serwis zza końcowej linii boiska, w granicach przedłużonych bocznych linii boiska. Dopiero po wyrzucie kółka zawodnik może wejść na własne boisko. Przekroczenie linii końcowej w czasie serwisu lub wtargnięcie jakąkolwiek częścią ciała poza przedłużenie linii bocznych powoduje utratę punktu.
10. Serwis następuje po komendzie sędziego prowadzącego – gwizdku
11. serwis wykonuje dowolny zawodnik drużyny. Zmiana serwujących następuje po ponownym odzyskaniu serwisu.
12. Jeśli po serwie kółko dotknie linki (siatki) z góry i upadnie na pole przeciwnika sędzia zalicza punkt.

§ 5. LOT KÓŁKA
13. Lot kółka powinien być zbliżony do poziomu podłoża, albo też kółko może zbliżać się do boiska przeciwnika całym obwodem w płaszczyźnie czołowej.
W żadnym momencie gry kółko nie może zbliżać się do pozycji pionowej patrząc wzdłuż toru jego lotu.
Przerwanie gry przez sędziego prowadzącego komendą „Pion!” i utrata punktu przez rzucającego .
14. Obracanie się kółka wokół pionowej lub poziomej osi jego lotu o 180o (półobrót) lub więcej (koziołek) powoduje utratę punktu. Jednakże kółko, które dotknęło w grze góry linki (siatki) i spadło na boisko przeciwnika koziołkując – powoduje zdobycie punktu.
15. Kółko może „falować” w locie, jednakże oscylacja jego lotu nie może zbliżać się ani przekraczać 90 stopni w stosunku do podłoża patrząc wzdłuż toru jego lotu.
16. Kółko trzeba wyrzucić z rotacją w dowolnym kierunku. Pchnięcie kółka bez rotacji powoduje utratę punktu.

§ 6. RZUT KÓŁKA
17. W czasie rzutu przynajmniej jedna stopa lub jej część winna dotykać podłoża. Oderwanie obu stóp w czasie rzutu powoduje utratę punktu.
18. Rzut może być wykonany z miejsca, albo w czasie dozwolonych kroków hamowania, jeśli w momencie rzutu jedna stopa dotyka podłoża.
19. Technika rzutu jest dowolna, jednakże rzut rozpoczęty – musi być kontynuowany w tym samym kierunku. Zatrzymanie ruchu albo zmiana kierunku rzutu w czasie jego wykonywania („zwód”), powoduje utratę punktu.

§ 7. CHWYT KÓŁKA
20. Kółko należy chwycić tylko jedną ręką i tą samą ręką trzeba odrzucić.
21. Kółko wypadające z ręki przy pierwszym chwycie – wolno chwytać drugi raz tą samą ręką. Partner ma prawo chwycić takie kółko dowolną ręką, jako rozpoczynający chwytanie. Dwaj partnerzy mogą też chwycić kółko jednocześnie, jednakże odrzucić je może tylko jeden z nich (dozwolone są bowiem dwa chwyty kółka na boisku w danej akcji).
22. Kółko winno być chwycone choćby jednym palcem. Wpadnięcie kółka poza wszystkie palce na nadgarstek lub przedramię powoduje utratę punktu.

§ 8. CZAS TRZYMANIA KÓŁKA
23. Schwytane kółko powinno być odrzucone natychmiast. Celowe przetrzymywanie kółka sędzia sygnalizuje gwizdkiem lub komendą „stop” i karze utratą punktu,

§ 9. ZMIANA PÓL
24. Po uzyskaniu przez jedną ze stron ośmiu punktów następuje zmiana pół boiska dla wyrównania szans z uwagi na oświetlenie i wiatr.

§ 10. KONTAKT Z KÓŁKIEM
25. Kółkiem trzymanym w dłoni nie wolno dotknąć własnego ciała (poza przedramieniem chwytającej ręki), ciała partnera, ziemi, linki ringo (siatki), ani też przełożyć ręki nad linką lub siatką.
26. Zmiana chwytu kółka nie może nastąpić przy utracie kontaktu ręki z kółkiem.

§ 11. ROZSTAWIENIE NA BOISKU
27. Rozstawienie zawodników na boisku jest dowolne, a każdy rozgrywa swe rzuty sam, bez podawania partnerom. Celowe podbijanie kółka pod pozorem „upuszczenia” powoduje utratę punktu. Chwyt i rzut następować może także spoza boiska, jednakże kółko winno przelecieć nad linką ringo w granicach boiska wyznaczonego antenkami. Nie wypełnienie tego warunku powoduje utratę punktu.

§ 12. KROKI NA BOISKU
28. Przy chwycie kółka w miejscu lub po zatrzymaniu się wolno oderwać stopę od podłoża bez prawa jej postawienia przed odrzuceniem kółka.
29. Od pierwszego dotknięcia kółka przy chwytaniu nie wolno nabierać szybkości ani celowo zbliżać się do boiska przeciwnika pod pozorem „kroków hamowania” – pod karą utraty punktu. W kierunku boiska przeciwnika wolno wykonać jedynie 2 kroki rzeczywistego hamowania, to jest 3 kontakty stóp z podłożem.
30. W kierunku równoległym do linii środkowej lub przy oddalaniu się od niej – wolno od pierwszego dotknięcia chwytanego kółka wykonać dowolną ilość kroków hamowania, a następnie – bez zyskiwania terenu wykonać obrót w kierunku boiska przeciwnika z prawem oderwania dowolnej stopy przy rzucie
31. Przy chwycie kółka w powietrzu i lądowaniu przewrotem przez bark, wolno wstać na obie nogi (2 kontakty) oderwać dowolną stopę przed odrzuceniem kółka. Jeśli przewrót nastąpił przy oddalaniu się od linii środkowej – po powstaniu na obie nogi wolno wykonać obrót w kierunku boiska przeciwnika bez zyskiwania terenu – i oderwać dowolną stopę do rzutu.
32. Przesuwanie stopy lub stóp po podłożu (komenda sędziowska: „suwanie”) powoduje utratę punktu.

§ 13. LICZENIE PUNKTÓW
33. Sędzia prowadzący obowiązany jest podawać głośno wynik po zdobyciu każdego kolejnego punktu i wskazywać ręką stronę prowadzącą.
34. Zawodnicy mogą zgłaszać poprawkę co do stanu meczu wyłącznie odnośnie ostatniego ogłoszonego wyniku.

Jeśli chcielibyście zobaczyć na żywo, jak sie gra w ringo, zapraszamy 18 lipca o godz. 17.00 na drugi turniej Podwórkowych Igrzysk Sportowych w Szczecinie, który odbywać się będzie przy ul. Marynarskiej 18 na Wyspie Puckiej!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: