Malowanie w plenerze

malowaniePragniemy nakłonić Was do artystycznej zabawy! Ostatnio  zachęcaliśmy do zorganizowania podwórkowej wystawy malarstwa. Mamy nadzieję, że powstały już pierwsze dzieła sztuki! Tym, którzy polubili zabawę kolorami, i tym, którzy dopiero chcą spróbować, podsuwamy jeszcze jeden pomysł: malowanie w plenerze!

 

Szczególnie podczas lata natura urzeka nas swoim pięknem. Zachwyca zielenią liści i traw, uwodzi kolorami kwiatów, błękitem nieba, złotem zbóż. Przyroda od zawsze inspirowała artystów, którzy dzięki niej tworzyli niepowtarzalne dzieła. A może i Wy pójdziecie w ślady mistrzów pędzla i wybierzecie się w plener, by poszukać natchnienia, a w efekcie stworzyć jakiś niezwykły obraz?

Gdzie się wybrać?
Poszukajcie ładnych miejsc w Waszej okolicy – może nieopodal znajduje się park miejski, w którym napotkacie jakiś malowniczy zakątek? Warto też oczywiście wybrać się do lasu – a w Szczecinie i okolicach terenów zalesionych nie brakuje! Wymieńmy choćby te najpopularniejsze: Puszcza Bukowa, Las Arkoński i Głębokie – wszystkie obfitujące w wiele pięknych miejsc. Godne uwiecznienia mogą być również tereny Parku Kasprowicza i leżącego nieopodal parku im. Kownasa (od ul. Słowackiego, Żupańskiego, Niemierzyńskiej), a także oczywiście Ogrodu Różanego i okolicy.

Co zabrać?
Wycieczka w plener wiąże się z zabraniem plecaka, w którym zgromadzicie wszystkie niezbędne rzeczy. Przyłóżcie się dobrze do jego spakowania – nie ma nic bardziej zniechęcającego, niż brak podstawowych narzędzi pracy, i to jeszcze w miejscu sporo oddalonym od domu.  Najlepiej zrobić listę i wg niej kompletować sprzęt, a przed wyruszeniem w plener sprawdzić, czy na pewno wszystko zabraliście. Oto, co będzie Wam potrzebne:
kartki lub brystol, na których będziecie malować. Należy wziąć kilka sztuk w zapasie. Najlepiej przechowywać je w teczce lub tubie.
podkładka ze sklejki lub innego twardego materiału, np. twardego kartonu. Ważne, by była dopasowana rozmiarem do kartki, na której powstawać będzie malunek.
klipsy do przypinania papieru do podkładki – znacznie ułatwiają pracę, bo kartka nie przesuwa się i nie podwiewa jej wiatr
farby – najlepsze są w tubkach:  nietrudno je zaaplikować na paletę, są wygodne do przechowywania i łatwe do utrzymania w czystości. Wygodne będą też akwarele na paletce. A może zabierzcie ze sobą ekologiczne farby domowej produkcji, wyciskane z butelek?
paleta – do nabierania na pędzel i mieszania farb. Możecie ją  kupić w sklepie z artykułami plastycznymi  za kilka, kilkanaście złotych – wybór jest szeroki od najprostszych, plastikowych  do drewnianych, składanych. Możecie ją też wyciąć  z twardego impregnowanego kartonu.
pędzelki w o różnych rozmiarach
butelka z wodą i kubek lub słoik
szkicownik lub kartki, 2 ołówki , gumka i temperówka – przydadzą się do wstępnego szkicowania lub nakreślania konturów malunku.
ściereczki lub chusteczki nawilżane do wycierania rąk i przyborów
fartuch do ochrony ubrania
kocyk do siedzenia
teczka na gotowe malunki

Wskazówki organizacyjne
– podczas szukania odpowiednich obiektów do malowania, pilnujcie się wzajemnie, aby nikt się nie zgubił. Nie urządzajcie samotnych wędrówek w poszukiwaniu natchnienia!
– na miejscu zachowajcie kulturę i porządek, koniecznie posprzątajcie śmieci!
– nie zużywajcie całej wody do płukania pędzli – musi Wam jeszcze starczyć na umycie rąk
– miejcie zapas foliowych toreb, aby uniknąć zabrudzenia plecaka. Dobrze jest trzymać przybory w jakimś zamykanym pojemniku, np. po lodach.
– w słoneczny dzień przyda się kapelusz lub czapka i krem z filtrem dla ochrony przed słońcem

Miłego malowania!

A w następnym tygodniu będziemy Was zachęcać do zabawy w teatr… Nie zapomnijcie odwiedzić działu Sztuka na podwórku!