Zdarza się w czasie wakacji, że plany trzeba zmienić, bo za oknem pada deszcz. Nie załamuj się, to nie powód do smutku! W przyrodzie deszcz jest potrzebny i czasami pada w ciągu wakacyjnych dni. Gdy krople deszczu biją w parapet twojego okna, Ty pomyśl: w podobnej sytuacji są Twoja koleżanka i Twój kolega. Może warto wykorzystać ten czas i wspólnie z nimi przeżyć kolejną letnią przygodę?
Pozbieraj myśli i wyobraź sobie, że… jesteś scenografem – autorem oprawy plastycznej i architektonicznej; osobą bardzo ważną – współpracującą z reżyserem. Musisz przygotować projekty dekoracji, rekwizytów i kostiumów do spektaklu teatralnego pod tytułem Magiczny Las.
Sięgnij czym prędzej po szkicownik, popuść wodze fantazji i… zaprojektuj, jak wyglądać mogą mieszkańcy Magicznego Lasu. Zazwyczaj, jak w każdym baśniowym opowiadaniu, pojawiają się postaci dobre i niekoniecznie dobre. O tym, jakimi są postaciami, świadczyć będą nie tylko ich czyny, słowa i zachowania, ale – a może przede wszystkim – ich wygląd zewnętrzny: strój, charakteryzacja czy rekwizyty, jakimi się w sztuce posługują i przy pomocy jakich przeżywać będą kolejne, ciekawe przygody.
Postaraj się wyobrazić sobie również elementy dekoracji, jakie winny znaleźć się na scenie. Mając wiele różnorodnych pomysłów, możesz je również utrwalić pracując na komputerze. Będziesz mógł się potem dzielić tymi projektami ze swoimi kolegami i koleżankami. Wystarczy odrobina chęci, kilka ciekawych pomysłów, może niewielka ilość przyborów i… wspaniała zabawa gotowa!
Słowo do rodzica
Kiedy słyszysz słowa swojego dziecka „Nudzi mi się!”, starasz się czym prędzej wymyśleć, czym można zainteresować swoją pociechę. A może popełniasz błąd?! Może warto sprawić, by dziecko samo przejawiło kreatywność. Termin ten w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny. Czym owa kreatywność jest?
Naukowa definicja twierdzi, że jest to „proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego.” Obecnie jest to jedna z ważnych kompetencji, która jest wymagana już nie tylko w zawodach związanych ze sztuką, mediami i reklamą czy w biznesie, ale również w szeroko rozumianym życiu codziennym. Jest to zdolność nieszablonowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Wyraża się w twórczym, elastycznym myśleniu, jak również w gotowości do tworzenia nowych, oryginalnych pomysłów. Osoba myśląca w ten sposób jest zdolna dostosować się do każdej sytuacji, do dynamicznie zachodzących zmian.
Aktywność artystyczna Twojego dziecka nie wymaga zdolności Rubensa czy Picassa. Prawdziwe „dzieło” można stworzyć z niczego. Nie muszą to być drogie zestawy farb. Wystarczą farby akwarele czy plakatówki, zestaw dla małych rzeźbiarzy, plastelina, modelina, ciastolina, papier kolorowy (w tym samoprzylepny), bezpieczne nożyczki, kredki (ołówkowe, pastelowe, świecowe), mazaki. Ze skrawków materiału, kilku guzików, starej rękawiczki kawałków kartonu po butach Twoje dziecko może wykonać lalki do przedstawienia kukiełkowego na podwórku, ubranka dla ukochanej lalki czy makietę do gry planszowej.
Warto zadbać o rozwój kreatywności – tej niezwykle istotnej cechy u dziecka, ponieważ może ona pomóc mu sprostać wymaganiom współczesnej rzeczywistości zarówno w szkole, jak i na co dzień.
Autorem tekstu jest dr Bernard Sack, pedagog, wykładowca, pracownik Katedry Teorii Wychowania Instututu Pedagogiki US
Życzymy wielkich pokładów kreatywności podczas deszczowych wakacyjnych dni! Może zainspirujecie się naszymi podpowiedziami z działu Sztuka na podwórku? Znajdziecie w nim wiele pomysłów, m.in. na domowy konkurs piosenek, własnoręcznie wykonane farby oraz ciastolinę oraz rzeźby z niepotrzebnych rzeczy.