W ramach Kampanii „Dzieciństwo – Naturalnie” Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego zachęca do podpisania petycji, mającej na celu ułatwienie dostępu do zdrowej żywności, wytwarzanej przez lokalnych rolników. Podpisując poniższą petycję, masz wpływ na zmianę sytuacji! Wspomóż nas w działaniach, aby Twoja rodzina miała szansę odżywiać się zdrowo i naturalnie.
Koncerny spożywcze zapewniają w reklamach, że dzięki ich produktom będziemy zdrowsi i szczęśliwsi. Jednak prawda jest inna: większość zdrowych i naturalnych składników została zastąpiona szkodliwymi substancjami chemicznymi.
Weźmy na przykład parówki, chętnie spożywane przez dzieci. Oprócz mięsa, zmielonych skór i tłuszczu znajdziesz w nich szereg konserwantów, wzmacniaczy smaków i zagęstników, takich jak: azotyn sodu E250, azotyn potasu E249, guma konjac E425, skrobia modyfikowana E 1404, inozynian disodowy E 631 czy glutaminian sodu E 621. Do gotowej pizzy czy zapiekanek zamiast żółtego sera dodaje się ser analogowy, który składa się z wody, tłuszczów roślinnych, substancji aromatycznych, barwników oraz polepszaczy. Wędliny nie są już wędzone dymem pochodzącym ze spalania drewna liściastego, lecz koncentratem dymu wędzarniczego w postaci płynu. Do mięsa wstrzykuje się roztwory soli wraz z różnymi substancjami chemicznymi. Takich przykładów jest o wiele, wiele więcej.
Rozwiązaniem, aby zdrowo się odżywiać jest powrót do produktów naturalnych, które można kupić bezpośrednio od rolników i drobnych wytwórców. Wytwarzają oni produkty prostymi metodami domowymi, z zachowaniem dobrych praktyk higienicznych (zalecanych przez UE). Są to bardzo często wyroby bez chemii – z własnych upraw i hodowli, przerabiane w tradycyjny sposób. Niestety – sprzedaż takich produktów bezpośrednio przez wytwarzających je rolników jest zakazana. Okazuje się, że zgodnie z obowiązującym obecnie prawem (Rozporządzenie Komisji Europejskiej WE 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych, Sprzedaż bezpośrednia – Rozporządzenie 1393 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warunki działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL) – Rozporządzenie 753 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) nie możesz kupić bezpośrednio od rolnika-wytwórcy, który nie prowadzi firmy przetwórczej, takich produktów jak:
– dżemy, konfitury, soki;
– przetwory domowe, przeciery;
– mąki, kasze;
– mięsa surowe (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną);
– wędliny, pasztety;
– oleje;
– przetwory mleczne;
– domowy chleb;
– domowe nalewki, cydry, wina.
Prawo, które wydaje się zbyt absurdalne, aby zostało wprowadzone w życie, zawitało do naszego kraju. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej, jak np. na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech czy Hiszpanii, takie wyroby są legalne! Istnieją tam wręcz ułatwienia dla rolników: prawne, proceduralne i finansowe, wspierające taką działalność. Jest to korzystne również dla nas, konsumentów, ze względu na niższą cenę produktów kupowanych bezpośrednio od rolników, ich świeżość i o wiele wyższą jakość.
Obecnie drobni przetwórcy mogą promować lokalne produkty spożywcze tylko wtedy, gdy mają specjalny certyfikat unijny. Jednak jego uzyskanie jest bardzo trudne i czasochłonne. Dlatego z tysięcy polskich, naturalnych smakołyków tylko 36 może być sprzedawanych legalnie! Aby móc produkować żywność przetworzoną, np. dżemy czy sery rolnik musiałby otworzyć zakład produkcyjny z wszelkimi wymogami sanitarnymi i prawnymi, a to nie byłoby wówczas dla niego w ogóle opłacalne. Dziś tylko duże firmy mogą legalnie produkować takie przetwory, które potem trafiają do sklepów na półki z ekożywnością. A ich ceny nie są niskie…
Podpisując poniższą petycję, masz wpływ na zmianę sytuacji! Wspomóż nas w działaniach, aby Twoja rodzina miała szansę odżywiać się zdrowo i naturalnie.
LEGALNY DOSTĘP DO ZDROWEJ ŻYWNOŚCI TO TWOJE PODSTAWOWE PRAWO!
Instytyt Ochrony Zdrowia Naturalnego:
1. Apeluje, aby regulacje prawne były dostosowane do mikrogospodarstw i właścicieli małych gospodarstw.
2. Wzorując się na innych krajach Unii Europejskiej domaga się, aby sprzedaż bezpośrednia produktów nieprzetworzonych i przetworzonych przez rolników była legalna (w określonych ilościach).
3. Wspieram każdą inicjatywę, która doprowadzi do tego, że żywność lokalna pochodząca z naszego kraju – która jest naszą chlubą – będzie zawsze LEGALNA!
4. Apelujem o kupowanie produktów bezpośrednio od lokalnych rolników – w ten sposób wyrazisz czynne poparcie dla inicjatywy dążącej do zalegalizowania bezpośredniej sprzedaży żywności lokalnej.
Wykonaj ten gest, i zostaw swój podpis pod tą ważną petycją. Świeże produkty bez chemii, to klucz do zdrowia!
Więcej informacji na stronie http://iozn.pl/