W dniach 7-15 maja obchodzony będzie XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – święto bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Wydarzenia, odbywające się w ramach tego tygodnia mają na celu promowanie bibliotek i czytelnictwa wśród osób w każdym wieku. Przygotowano również atrakcje dla dzieci.
Program atrakcji rodzinnych podczas Tygodnia Bibliotek 2015:
8 maja, godz. 16.00 i 18.00, filia MBP nr 54, al. Wojska Polskiego 2 – warsztaty oraz spotkanie z ilustratorką Elżbietą Krygowską–Butlewską, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, laureatką licznych nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą. O godz. 16.00 dzieci w wieku 6-8 lat będą mogły wziąć udział w warsztacie „Ożywione literki” i zabawie z wierszami Emilii Waśniowskiej), natomiast o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż i spotkanie z ilustratorką. Na warsztaty obowiązują zapisy w formie e-maila wysłanego na adres: promocja@mbp.szczecin.pl (w tytule e-maila należy wpisać „Ożywione literki”, a treści imię i nazwisko dziecka, oraz dane opiekuna prawnego: imię i nazwisko, adres i telefon). Udział bezpłatny.
Chetni do zabawy powinni pobrać ze stron szczecińskich bibliotek lub ze strony Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (http://sbpoz.blogspot.com/) kartę do gry (dostępna od 8 maja), a następnie odgadnąć, jakich szczecińskich bibliotek dotyczą umieszczone na niej zagadki. Na karcie należy wpisać nazwy bibliotek oraz zebrać ich pieczątki. Wypełnioną kartę gry należy dostarczyć do Kluboksięgarni FiKa (Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3) do dnia 18 maja. Nagrody dla finalistów zostaną rozdane 30 maja w trakcie finału akcji Odjazdowy Bibliotekarz.
11-12 maja – gra miejska „Pogromcy sensacji”
Do gry zaproszone są osoby w wieku co najmniej 13 lat (osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę opiekuna, zgodnie z załącznikiem do regulaminu gry). By wziąć udział w zabawie, należy do 8 maja, do godz. 15.00 przesłać zgłoszenie zawierające przewidziane w regulaminie dane, na e-mail: gra@mbp.szczecin.pl
Zadaniem Uczestników będzie przejście przez wszystkie punkty kontrolne, rozwiązanie krzyżówki znajdującej się na karcie gry oraz wykonanie zadania Premium. Start gry następuje o dowolnej godzinie, wybranego dnia począwszy od 8 maja, w dowolnym punkcie kontrolnym (wykaz punktów znajduje się w regulaminie), w którym Uczestnicy otrzymają wskazówki co do kolejnych zadań.
Grę wygrywa Uczestnik, który w sposób najpełniejszy i najbardziej trafny wykona zadania oraz w sposób najbardziej pomysłowy, wesoły i oryginalny wykona zadanie Premium. Wyniki zostaną opublikowane na stronie www.mbp.szczecin.pl oraz na Facebooku Organizatora. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają czytniki e-booków. Regulamin gry dostępny jest tutaj.
13 maja, godz. 16.30, aula Książnicy Pomorskiej – spotkanie Aktywnej Książki. Jak zbudować opowiadanie? Z czego zrobić książkę? Odpowiedź na te i inne pytania o tworzeniu, pisaniu i o tym, jak zostać pisarzem, dzieci poznają podczas spotkania. Inspiracją będzie lektura książki „Cześć wilki” Doroty Kassajanowicz. Na twórczych warsztatach każdy uczestnik stworzy własną wyjątkową historię, używając ręcznie wykonanych słowoklocków. Wstęp wolny. Warsztaty dostosowane dla dzieci w wieku 5-10 lat. Młodsi z opiekunami. Zapisy na e-mail:atywnaksiazkaszczecin@sportikultura.org
14-15 maja, filia MBP nr 4, ul. Barnima 25 – spotkania z elementami happeningu „Czytanie, to działa!”. Założeniem projektu jest ukazanie dzieciom, że książka to magia – dzięki niej mogą spełnić się wszystkie marzenia! Lekturze ciekawych książek towarzyszyć będą zabawy literackie. Finał spotkania rozegra się w bibliotecznym ogrodzie – tutaj uczestnicy spotkania, przebrani w kostiumy bajkowych postaci, wyeksponują spisane na karteczkach papieru hasła propagujące czytelnictwo. Udział bezpłatny, bez zapisów.
15 maja, godz. 20.00, Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbaskowie – Noc w Bibliotece.
Spotkanie adresowane jest do młodych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbaskowie. Dzieci młodszych klas szkół podstawowych, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, a nie mają jeszcze założonej karty czytelnika, mogą ją założyć do 8 maja br.
Dzieci będą nocowały w bibliotece, a cała impreza zakończy się następnego dnia wspólnym śniadaniem. Uczestnicy ubrani na sportowo – np. dres, T-shirt, leginsy muszą przynieść ze sobą dobry humor oraz karimatę, małą poduszkę, śpiwór lub koc, latarkę, buty na zmianę oraz butelkę wody niegazowanej. Udział bezpłatny. Rodzice, rejestrując dziecko na zajęcia „NOC W BIBLIOTECE”, wyrażają zgodę na regulamin wydarzenia oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zobowiązani są też dostarczyć lub wypełnić na miejscu formularz zgody na udział dziecka w imprezie. Regulamin dostępny jest tutaj.
Wydarzenia towarzyszące:
11-16 maja, godz. 9.00-19.00, w sobotę godz. 9.00-15.00, Wypożyczalnia Główna Książnicy Pomorskiej
Kiermasz „Książka za 1 zł”
12-15 maja, godz. 9.00-15.00, Hol przy Wypożyczalni Głównej Książnicy Pomorskiej
Kiermasz Różności
Więcej szczegółów na temat Tygodnia Bibliotek w Szczecinie na stronie Książnicy Pomorskiej oraz na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.