Alkohol wśród dzieci i młodzieży

Alkolholizm dzieci i młodzieżyPicie napojów alkoholowych przez dorosłych jest specyficznym rodzajem gry, obarczonej pewnym stopniem ryzyka. Ale picie przez dzieci i młodzież jest prawdziwym nieszczęściem.
 
Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę. Alkohol często bywa środkiem oszałamiającym, który toruje drogę silniejszym narkotykom. Niestety dorośli zbyt mało się tym interesują, a poza tym sami nie dostarczają dobrego przykładu.

Niełatwo w tej sprawie podejmować działania wychowawcze. Nastolatki nieraz sięgają po alkohol właśnie dla tego, by zamanifestować swoją niezależność lub wyrazić bunt wobec dorosłych. Są także mało odporne na presję rówieśników i zdolne do robienia bardzo ryzykownych rzeczy po to, by zaimponować kolegom. Istnieją jednak sposoby, żeby pomóc dziecku nie pić. Można przeczytać więcej o nich w książce Alicji Pacewicz pt. „Jak pomóc dziecku nie pić”. A oto kilka jej rad dla rodziców i wychowawców:

Naucz się uważnie słuchać dziecka.

Nie wystarczy samemu mówić, trzeba umieć słuchać i rozumieć. Gdy będzie mówić o swoich sprawach – staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, nie zaczynaj od razu pouczać. Bądź uważny w momentach, gdy wydaje Ci się, że dziecko ma jakieś kłopoty. Okazanie zrozumienia i wsparcia w takich momentach liczy się więcej niż sto mądrych pogadanek i pouczeń.

Pomóż dziecku dobrze się czuć ze sobą.

Nastolatki są często nie pewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą , że rodzice im ufają i wierzą w ich wartość. W odpowiednich momentach okazuj dziecku swoją akceptację i aprobatę oraz licz się z jego zdaniem.

Pomóż dziecku wykształcić jasny system wartości.

Jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, daje odwagę podejmowania samodzielnych decyzji i obronę przed negatywnym wpływem otoczenia. Można również pomóc w zrozumieniu, które z wartości są najczęściej zagrożone przez nadużywanie alkoholu.

Pomóż dziecku radzić sobie z naciskiem kolegów.

Dzieci miewają ogromne trudności w opieraniu się naciskom kolegów namawiających do picia i palenia. Szczególnie trudno jest odmawiać dzieciom, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

Ustal jasno zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.

Powiedz wyraźnie dzieciom, że nie wolno im pić, palić i zażywać narkotyków. Niech znają też konsekwencję łamania zasad, które powinny jednak być dopasowane do wieku i indywidualności dziecka.

Zachęcaj dzieci do zajęć zdrowych i twórczych.

Czy Twoje dzieci mają dużo propozycji robienia czegoś ciekawego, przyjemnego i rozwijającego? Najlepiej, jeśli czasem będziesz także w takich zajęciach uczestniczyć.

Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.

Wszyscy mają te same problemy co Ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci ze swego otoczenia. Gdy twoje dziecko wybiera się na prywatkę, upewnij się, że będzie tam jakaś „przyzwoitka” (dotyczy dzieci młodszych) i nie będzie żadnego alkoholu.

Przygotuj się do sytuacji, w której dziecko wypije.

To może się zdarzyć. Naucz się rozpoznawać oznaki wskazujące, że dziecko zaczęło eksperymentować z alkoholem. Czy wiesz na co dziecko wydaje pieniądze? Wiadomo, że dzieci, które dostają za dużo pieniędzy często wydają je na alkohol i papierosy. Stwórz okazję do tego, by mogło o tym powiedzieć i bądź rozważny przy ustalaniu sankcji. Jeżeli to się powtarza, poszukaj pomocy.

Bądź dobrym przykładem.

Dzieci dobrze znają obyczaje i postawy rodziców wobec alkoholu. Nie można ich oszukać głosząc zasady, których samemu się nie przestrzega. Pamiętaj, że jeśli rodzic nadużywa alkoholu, jego dziecko narażone jest na większe ryzyko kłopotów z alkoholem niż jego rówieśnicy. Spróbuj więc być uważny w zabawie z alkoholem oraz: 

– nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj innych do picia,

– nie pij przed jazdą samochodem, przed pływaniem w wodzie,

– nie chwal się przed dziećmi, że masz lub miałeś silną głowę, nie podziwiaj za to innych,

– nie bagatelizuj przypadków upijania się innych ludzi,

– nie opowiadaj przy dzieciach zabawnych historyjek o pijaństwie,

– nigdy nie proś dziecka by kupowało lub przyrządzało alkohol.


Artykuł pochodzi ze strony www.pogadaj.eu, na której znaleźć możemy również informacje na temat narkomanii czy przemocy domowej. Zachęcamy do korzystania z serwisu nie tylko wtedy gdy problem już się pojawi, ale także po to, by dowiedzieć się jak uchronić  nasze dzieci przed zagrożeniami uzależnień.