23 czerwca Ogród Różany będzie miejscem wyjątkowego wydarzenia. Zawitają do niego dzieci z całego świata, uczestniczące w Festivalu Brave Kids. Festiwal odbywa się w różnych miejscach Polski, a jego celem jest zaprezentowanie zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w tym pochodzących ze środowisk ubogich oraz z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi. Udział biorą również dzieci z grup pochodzących z państw wysoko rozwiniętych, borykających się z problemami i chorobami cywilizacyjnymi.
Idee Brave Kids to:
– prezentowanie różnorodności kultury światowej, a zarazem promowanie postawy zrozumienia i otwartości względem drugiego człowieka
– pokazywanie, jak młodzi artyści z całego świata używają sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń
– dawanie głosu dzieciom i przywracanie im godności
– dzielenie się kulturą zamiast podziałów kulturowych
– nawiązywanie trwałej współpracy z zespołami dziecięcymi na całym świecie oraz instytucjami zajmującymi się młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym; kontynuowanie i rozwijanie podobnych projektów w przyszłości, umożliwianie ich liderom wymiany doświadczeń w pracy z dziećmi, pozyskiwanie funduszy oraz nawiązywanie międzynarodowych partnerstw.
Dzieci z odległych zakątków świata mogą się poznać i porozumieć w najbardziej uniwersalnym z języków – języku sztuki.
Uczestnicy akcji Brave Kids, tzw. dzieci wykluczone, przygotowują własny spektakl oparty na obrzędach i tradycjach kultur, z których się wywodzą. Dzieci pracować będą nad wspólnym przedstawieniem, wnosząc w nie cząstkę siebie i swej kultury. To co ich różni będzie motorem znajdowania tego, co ich łączy. Młodzi twórcy wystąpią w podwójnej roli – będą uczyć się od innych i sami udzielać lekcji. W Brave Kids wezmą udział dzieci o różnym statusie materialnym. Ich wspólna praca, na równej pozycji, da możliwość przerwania łańcucha dziedziczenia biedy.
Na takie warsztaty między 20 czerwca a 3 lipca przyjedzie do Szczecina 30-35 dzieci w wieku 5-16 lat.
Oto grupy, które wystąpią w Różanym Ogrodzie Sztuki w Różance w ramach szczecińskiej odsłony Brave Kids w dniu 23 czerwca (sobota) o godz. 13.00:
In Movment – grupa artystyczna działająca w ugandyjskiej organizacji Art for Social Change, która poprzez wielowymiarową sztukę stara się wprowadzać zmiany społeczne. Gromadzi wielu młodych ludzi, prowadząc zajęcia z tańca, aktorstwa, muzyki, malarstwa i sztuki cyrkowej. Warsztaty służą budowaniu poczucia własnej wartości, umiejętności komunikacji, empatii i akceptacji; innymi słowy – pomagają w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie w kraju, którego mieszkańcy borykają się nadal z konsekwencjami rządów byłych dyktatorów, ubóstwem, epidemiami i prowadzonym od 1987 r. konfliktem zbrojnym.
Ein-dor folk dance group – dziecięca grupa taneczna z Izraela, wykonująca m.in. tradycyjny arabski taniec debka. Zespół dzięki tańcom pielęgnuje tradycje palestyńskie, odwołując się niejako do swojej dotkliwej historii – Ein-dor to nazwa wysiedlonej wsi położonej nieopodal Nazaretu. Dzieci borykają się z problemami własnego pochodzenia. Poprzez taniec mają możliwość aktywnej pracy nad własną tożsamością kulturową.
MiniMerci – zespół taneczny, skupiający dzieci z romskiego getta w Brnie, w Czechach. Powstał w centrum Zabrdovice w Brnie, które realizuje pozalekcyjny program zajęć, mający zachęcić młodych Romów do efektywnego spędzania wolnego czasu, a tym samym umożliwić dialog społeczny pomiędzy Czechami a separującymi się we własnych skupiskach Romami. Dzięki Brave Kids, dzieci z MiniMerci będą miały rzadką okazję spotkać się z „nie-Romami”, pokazać efekty całorocznej pracy, swój talent i przekonać się, że mogą odwrócić swój los i nie są skazane na dziedziczenie biedy.
Teatr na patyku – dziecięca grupa teatralna ze wsi Banie (woj. zachodniopomorskie). Dzieci same tworzą przedstawienia, piszą scenariusze, tworzą scenografie i kostiumy. Samodzielnie opowiadają o tym, co jest dla nich ważne, o swoich marzeniach, o planach i zabawach. Posługują się językiem bliskim im na co dzień – odgrywane zaś historie traktują o ich małych autorach.
Dzieci uchodźców z Gruzji, Kirgistanu, Ukrainy i Białorusi, tymczasowo przebywające w ośrodku dla uchodźców w Dębaku pod Warszawą. Są podopiecznymi Stowarzyszenia Praktyków Kultury i biorą udział w projekcie, poprawiającym poziom wykształcenia (w tym również znajomości języka polskiego) i umożliwiającym integrację z dziećmi z rodzin uchodźczych mieszkających w Warszawie.
Szczecińska odsłona Festivalu Brave Kids
Termin: 23 czerwca (sobota), godz. 13.00
Miejsce: Ogród Różany „Różanka”