Lauretką tegorocznego Brzdąca, nagrody przyznawanej w podziękowaniu za szczególną pracę na rzecz dzieci otrzymała Pani Alicja Zołotucho, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza”. Instytucja istnieje już od 1983 r., a jej celem nieustannie pozostaje aktywizacja i wszelka pomoc nie tylko niepełnosprawnym dzieciom, ale też ich rodzinom.
Karolina Kobus: Jakie uczucia towarzyszyły Pani podczas odbierania nagrody Brzdąc 2011?
Alicja Zołotucho: Byłam zaskoczona faktem, iż to właśnie ja zostałam laureatem tegorocznej nagrody Brzdąc 2011. Jednocześnie bardzo się ucieszyłam, że ta najbardziej dziecięca nagroda trafiła właśnie do mnie.
K.K.: Jakie znaczenie ma dla Pani ta nagroda?
A.Z.: Jest najcenniejszą z dotychczasowych nagród, choć to nie dla nagrody pracuję na rzecz dzieci. Mimo wszystko miło jest wiedzieć, że to właśnie one doceniły moją dotychczasową działalność.
K.K.: Od czego zaczęła się Pani praca z dziećmi?
A.Z.: Od ratowania ośrodka rehabilitacji dziecięcej przy ul. M. Curie- Skłodowskiej, kiedy to istniało potencjalne zagrożenie, iż ośrodek przestanie istnieć.
K.K.: Co najbardziej ceni Pani w swojej pracy?
A.Z.: To, że dzieci, którymi się opiekujemy bardzo często „wychodzą” z zagrożenia niepełnosprawnością oraz to, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż dziecko niepełnosprawne nie poradzi sobie w życiu. Prawidłowo prowadzona terapia i rehabilitacja zwiększa bowiem szansę dziecka na fascynujące relacje rówieśnicze, pełną edukację a także rozwijanie talentów i realizowanie marzeń.
K.K.: Jak spędza Pani czas wolny?
A.Z.: Nie mam wolnego czasu, ponieważ pogłębiam swoją edukację i to wypełnia mi całkowicie godziny wolne od pracy. Ponadto wraz z mężem opiekujemy się naszą niepełnosprawną córką, która jest światłem i przewodnikiem naszego życia.
K.K.: Jakim brzdącem była Pani w dzieciństwie?
A.Z.: Bardzo niefrasobliwym i ciekawym wszystkiego, co było nieustannym zmartwieniem moich rodziców. Nie mogli zapanować nad moim temperamentem i zafascynowaniem światem chłopców, przez co nosiłam przydomek „chłopczycy”. Ala jak widać, wydoroślałam, chociaż tkwi gdzieś we mnie nadal dusza małego dziecka.
K.K.: Dziękuję za rozmowę
„Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” jest Organizacją Pożytku Publicznego. Historia działalności sięga roku 1983, kiedy to rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych powołali do życia Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1994 roku Koło przekształcone zostało w Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo a od 2003 roku zmieniło nazwę na do tej pory funkcjonującą.
Cel działalności
Celem działalności Stowarzyszenia jest inicjowanie, podejmowanie i popieranie wszelkich form pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, w tym pochodzących ze środowisk dotkniętych problemem alkoholowym, ofiar wypadków komunikacyjnych, a w szczególności dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, których niepełnosprawność jest następstwem uszkodzenia Centralnego i Obwodowego Układu Nerwowego, ciężkiej choroby, urazów i chorób genetycznych przez zapewnienie im pełni normalnego życia w warunkach umożliwiających rozwój oraz osiągnięcie niezależności społecznej.
Stowarzyszenie jest aktywnym „aktorem” życia społecznego – propagatorem praw i potrzeb osób niepełnosprawnych w regionie, a także w Polsce. Aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki na szczeblu lokalnym i regionalnym, uczestnicząc w konsultacjach społecznych przy opracowywaniu i wdrażaniu programów i dokumentów strategicznych. Jest inicjatorem obywatelskich projektów, których celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz integracja społeczna.”
źródło: http://www.tecza.org.pl