Święto Zmarłych to dobra okazja do rozmów ze starszymi dziećmi na tematy związane z przemijaniem. Niech więc czas odwiedzin rodzinnych grobów będzie dla nas czasem refleksji i zadumy, a nie tylko czasem wielkich porządków na grobach naszych bliskich.
Znajdziemy tu pomniki wojenne z czasów I wojny światowej, zabytkowe nagrobki rodzin niemieckich, z którymi często łączą się ciekawe opowieści. Wiele z nich znajdziemy w pięknie wydanym albumie „100 lat Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Pomnik historii miasta” autorstwa Jerzego Wohl’a. Polecam tę pozycje, gdyż może ona stać się świetną inspiracją do poszukiwań wraz z dziećmi wielu ciekawych miejsc na cmentarzu – pomników, nagrobków, pamiątkowych głazów. Również na stronie internetowej naszego cmentarza są przykłady tras turystycznych wraz z opisami jak dotrzeć do pomników i nagrobków ludzi, którzy zasłużyli się naszemu miastu. Nad terenem góruje kaplica cmentarna widoczna z każdego nieomal miejsca cmentarza. Jest ona uznana za jedną z najbardziej okazałych budowli na Pomorzu. Malownicza bryła kaplicy kojarzy się z architekturą gotyku i romantyzmu w Niemczech. Przykryta jest wysoką kopułą zwieńczoną hełmem przypominającym koronę.
Jednym z piękniejszych miejsc Cmentarza jest Aleja Widokowa na przedłużeniu której znajduje się Kwatera Wojenna. Dominuje tu pomnik Braterstwa Broni przedstawiający dwie litery „V”. Pomnik przedstawia dwie litery „V” (Victory – zwycięstwo) stylizowane na wzór skrzydeł husarskich. Jedno V oznaczać miało zwycięstwo armii polskiej, drugie – radzieckiej. Na pomniku tablica z herbem Szczecina i datą 26 kwietnia 1945. Rozciąga się stąd przepiękny widok na cmentarz wojenny i kaplicę. Na terenie Cmentarza rośnie około 415 gatunków i odmian drzew oraz krzewów:
- północnoamerykańskie: choina kanadyjska, głóg ostrogłowy, dąb czerwony, dąb zimozielony, jodła kalifornijska, kielichowiec wonny, klon srebrzysty, lipa amerykańska, sosna amerykańska, sosna żółta, świerk srebrny
- dalekowschodnie: forsycja zwisła, miłorząb dwudzielny, modrzew japoński, świerk szydlasty, wiśnia piłkowana, złotlin japoński, żylistek japoński, żywotnik wschodni
- europejskie: buk, cis, leszczyna turecka, limba, platan, świerk serbski
Na spacer po Cmentarzu Centralnym warto wybrać się też w inne dni, nie tylko przy okazji Święta Zmarłych. To miejsce jest piękne o każdej porze roku. (MW)
Przy opisie korzystałam:
1. „Cmentarz Centralny w Szczecinie” R. Markow
2. „100 lat Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Pomnik historii miasta” J. Wohl.
3. Strona Cmentarza Centralnego w Sczecinie