Powszechnie wiadomo, że zabawki drewniane mają wyjątkowe właściwości – są trwałe, doskonale stymulują wszystkie zmysły dziecka i pozwalają na kontakt z naturą. Ich prostota w znakomity sposób pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Częstym argumentem padającym za zabawkami drewnianymi jest również fakt, że są ekologiczne. Wiele osób zastanawia się jednak, jak mogą być przyjazne środowisku zabawki, do których wyprodukowania potrzebny jest naturalny surowiec czyli drewno.
Zabawki drewniane a ekologia
Drewno kauczukowe
Kauczukowce uprawiane są głównie w Południowo-wschodniej Azji, a wydzielany przez nie sok jest podstawowym źródłem naturalnego kauczuku na świecie. Pracownicy na plantacjach codziennie nacinają korę drzew i zbierają wydobywający się sok, który następnie wyciska się i suszy. Po około 25 latach drzewa przestają jednak dawać lateks i zostają przeznaczone do wycięcia. Zamiast pozwolić zmarnować cenny surowiec, jakim jest drewno kauczukowca, firma Plan Toys wykorzystuje je do tworzenia wysokiej jakości zabawek dla dzieci. Warto też dodać, że na plantacjach w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się nowe, co pozwala utrzymać stałą równowagę w ekosystemie. Drewno kauczukowe jest więc przyjazne dla środowiska, a ponadto charakteryzuje się gęstym usłojeniem i zwartą strukturą, co nadaje mu wyjątkową twardość i wytrzymałość, czyli cechy bardzo wskazane w przypadku zabawek.
Ekologiczne zabawki
Coraz więcej firm produkujących zabawki oprócz wykorzystywania ekologicznych surowców stara się także stosować przyjazne dla środowiska metody ich wytwarzania. Warto iść za tym ekologicznym trendem i kupując zabawkę dla dziecka zwrócić uwagę na jej pochodzenie, aby dokonać w pełni świadomego i szanującego przyrodę wyboru.
Artykuł przygotowany przez zespół specjalistów z Drewniaczka