Dni Stargardu

24 czerwca to imieniny Jana. Data święta patrona Stargardu, św. Jana Chrzciciela, jest tradycyjnym wyznacznikiem dla święta miasta, czyli Dni Stargardu. W tym roku imprezy towarzyszące Dniom Stargardu odbędą się podczas trzech kolejnych czerwcowych weekendów. Preludium będzie Festyn na ulicy Magicznej, zorganizowany już w najbliższą sobotę 11 czerwca przez Książnicę Stargardzką.

Następnie pałeczkę organizatora przejmie Stargardzkie Centrum Kultury. 17 czerwca rozpocznie się główny blok Dni Stargardu. W Amfiteatrze koncertować będą m.in. zespół IRA i Stachursky. Nazajutrz, 18 czerwca, cały Stargard będzie tętnił od imprez sportowych, których koordynatorem jest Młodzieżowy Ośrodek Sportowy. Dziewiętnastego czerwca ponownie SCK, zaprasza na teren Parku Zamkowego. Odbędzie się tam Dzień Historyczny, czyli średniowieczny jarmark spod znaku rycerstwa i ówczesnych cechów rzemieślniczych. Tego samego dnia, na tzw. „patelni” w Parku Chrobrego odbędzie się Festyn Świętojański, zorganizowany przez parafię kościoła św. Jana.

Ostatnim akcentem czerwcowych atrakcji, odbywająca się już poza Dniami Stargardu, będzie IV Stargardzka Noc Kabaretowa. W tym roku po raz pierwszy biletowana. Dlaczego? Tłumaczy Ireneusz Ziembicki, dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury.
– Decyzja o wprowadzeniu do sprzedaży biletów na Stargardzką Noc Kabaretową nie była dla nas łatwa, zważywszy na fakt, iż od wielu lat w naszym amfiteatrze odbywają się imprezy, w których mieszkańcy Stargardu uczestniczą nieodpłatnie i zdążyli się już do tego przyzwyczaić. Imprezy plenerowe, zwłaszcza te z udziałem gwiazd, generują duże koszty. Powszechnie wiadomo, że z próżnego i Salomon nie naleje, więc aby móc sprawnie funkcjonować przez cały rok, w ramach posiadanego budżetu, musimy uzyskiwać także przychody. Wpływy ze sprzedaży biletów, są znaczącym dla nas źródłem przychodu i nie możemy już dłużej pozwolić sobie na organizowanie nieodpłatnych imprez plenerowych. Podstawą podjęcia takich kroków były zmiany ustaw o finansach publicznych i VAT. Od stycznia b.r. wszystkie imprezy artystyczne są obłożone podatkiem VAT 23 %, od 1 kwietnia b.r. również Zaiks jest obłożony 23 % VAT; nie są to małe sumy. Minister Finansów nie brał pod uwagę problemów z jakimi zetkną się instytucje kultury, takie jak SCK oraz widzowie. Pragnę jednak uspokoić mieszkańców Stargardu i zapewnić, że nadal będziemy organizować imprezy niebiletowane i że ceny biletów na Kabareton są symboliczne: 10 i 5 złotych za bilet. Uzupełniają tak naprawdę środki finansowe o kwoty wynikające z obowiązku odprowadzenia VAT do budżetu naszego państwa – mówi dyrektor SCK. Tegoroczny odpłatny Kabareton nie oznacza, że podobnie będzie za rok.

 

PLAKAT z szczegółowm opisem atrakcji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: