Birgitta Stenberg
il. Mati Lepp
wiek: 3+
Billy’ego w środku nocy budzi długie i głośne miauczenie. Gdy otwiera okno, do mieszkania zdecydowanie wskakuje prążkowany kot, który czuje się jak u siebie. Mruczy i przymila się… Ale czyj on naprawdę jest? I co robi w pokoju Billego?
Billy i tajemniczy kot to długo oczekiwana kontynuacja przygód Billy’ego i jego przyjaciół. Tym razem trochę tajemnicza, zdecydowanie zabwna i zaskakująca historia.
Mój przyjaciel Szymon
Autor: Kitty Crowther
Ilustracje: Kitty Crowther
wiek: 3+
„Mój przyjaciel Szymon” to wyjątkowa książka o sile przyjaźni, znaczeniu wspólnych pasji a jednocześnie zaletach różnorodności, odmienności. Opowieść o trudach tolerancji, akceptacji.
Mimo, iż Kitty Crowther w swej autorskiej książce porusza tak ważne tematy to czyni to z niezwykłą lekkością, prostotą języka, bez zbędnego moralizatorstwa. A jej akwarelowe ilustracje zachwycają wzmacniając przekaz opowieści.
Lotta Geffenblad
Kamyki Astona
wiek: 3+
W rodzinie pieska Astona mama leży na kanapie i czyta gazetę a tata robi na drutach. Wieczorem mama gra na gitarze a Aston…Aston układa do snu swoje kamyki, które znajduje na drodze. Aston zabiera je do domu aby nie marzły. Co wymyślą rodzice, gdy kolekcja ich synka niebezpiecznie się powiększy?
Piękna i urzekająca opowieść o empatii, wrażliwości i o rodzicach, którzy potrafią zrozumieć dziecięcy świat . Książka zachwyca tekstem i ilustracjami autorki.
Thomas Halling
Co za szczęście, co za pech!
il. Eva Ericsson
wiek: 5+
Niezwykła książka o zwykłym dniu Amandy. Co mogłoby się stać gdyby… Czym jest szczęście? Dlaczego nie zawsze wiemy, że jest blisko nas? Możemy ją czytać na dwa sposoby. Z jednej strony jest opowieść pt. „Co za pech”, z drugiej „Co za szczęście”. Każda z historii przedstawia tę samą sytuację – spacer Amandy. To zabawna, inteligentna i skłaniająca do refleksji książka nie tylko dla dzieci.
Włosy mamy
Gro Dahle
il. Svein Nyhus
sugerowany wiek: 6+
Coraz częściej w książkach dla dzieci poruszane są różne problemy. Nasz świat nie jest kolorowy i powinniśmy pokazywać dziecku jego różne strony. W książkach czytamy o wojnach, przemocy, złych uczuciach i chorobach. Norweska książka „Włosy mamy” to opowieść o depresji rodzica. Z pewnością trudno jest rozmawiać z dzieckiem wychowanym w zdrowej, normalnej rodzinie o tej chorobie ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zasygnalizować mu, że taki problem istnieje.
Mała Emma ma Mamę, najwspanialszą i najpiękniejszą na świecie. Kiedy Mama Emmy ma słońce we włosach uśmiecha się do swej córeczki. Ale są też dni, kiedy Mama jest smutna i przestraszona. Całe dnie leży na kanapie i nie ma na nic siły. Mała Emma z początku jest zła na swą Mamę ale potem postanawia jej pomóc. Jej zdaniem problem tkwi w poplątanych włosach, w których nie ma już słońca. Są poplątane i trzeba je wyszczotkować, wtedy Mama na pewno znów będzie się uśmiechać.
Piękna, wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która chce pomóc swej Mamie, którą bardzo kocha. Do tego niebanalne ilustracje tworzą naprawdę wyjątkową pozycję.
Historia małej Emmy może być odebrana przez nasze dzieci w zupełnie inny sposób niż się spodziewamy. Nie bójmy się zatem czytać im historii o depresji rodzica.
Inne życie
Amanda Eriksson
il. Amanda Eriksson
wiek: 3+
Każdy z nas zna uczucie jakim jest zazdrość. Nie każdy jednak wie, że może to grozić zmianą skóry na kolor zielony. Doświadczyła tego pewna mała dziewczynka, która pewnego ranka obudziła się zielona z ….zazdrości!
Okazało się, że dziewczynka zazdrości swojemu koledze jego domu i rodziny. Na szczęście jej mądry dziadek szybko rozpoznał zagrożenie i znalazł na to lekarstwo. Czy zamiana domu z kolegą wyszła jej na zdrowie? Koniecznie przeczytajcie swoim dzieciom!
Billy jest zły
Birgitta Stenberg
Il. Mati Lepp
Pierwsza wydana w Polsce książka z całej serii o Billym i jego przyjaciołach opowiada o uczuciu jakim jest ZŁOŚĆ. Przecież nie tylko dorośli mają do niej prawo!
Zwykle Billy bywa zadowolony ale pewnego dnia budzi się z dziwnym uczuciem. Billy jest zły a to sprawia, że cały świat wydaje mu się irytujący! Wszystko go denerwuje – jego ukochany miś, zbyt porządnie ułożone zabawki, padający deszcz i jego przyjaciele z podwórka. Billy jest dla wszystkich niemiły. Dlaczego? Właściwie bez powodu….Po prostu jest ŻŁY! Tak czasem przecież bywa.
Książka kończy się takim o to zdaniem: „Cóż pewne pytania pozostają bez odpowiedzi…” Takie książki z pewnością pomagają w zrozumieniu emocji i skłaniają rodziców do rozmawiania z dziećmi o ich uczuciach.
W Szwecji Billy jest bardzo popularnym bohaterem książeczek dla dzieci. Na ich podstawie został nawet nakręcony film. Książkę wzbogacają zabawne ilustracje, na których dzieci nie są cukierkowe – mają krzywe zęby a mama nosi na głowie irokeza.
„Jak dwie krople wody”
Autor: Vanessa Simon Catelin
Ilustrator: Francois Soutif
Przełożył: Michał Rusinek
wiek: 5+
Na pozór lekka, rymowana historia o dwóch krainach zwanych TU i TAM. Ich dorośli mieszkańcy wciąż ze sobą walczą i nastawiają wrogo dzieci wobec siebie, ale one i tak żyją w doskonałej przyjaźni. Pewnego dnia mały Julek z TU i Ninka z TAM dają sobie całusa co powoduje wielkie poruszenie w obu krainach. Doprowadza to do wojny, podczas której….Co było dalej? Tego dowiecie się z tej pięknie zilustrowanej historii, która porusza bardzo poważne tematy. Po jej przeczytaniu warto porozmawiać z małym czytelnikiem na temat nietolerancji, absurdu wojen i stereotypowego myślenia.
(MW){jcomments off}