Trwają wakacje! Przedstawiamy Wam pomysły na podwórkowe zabawy, w których moglibyście dać upust swoim artystycznym zapędom. Niedawno dowiedzieliście się, od czego zacząć przygotowania do podwórkowego festiwalu piosenki. Dziś podpowiadamy, jaką formę możecie nadać swoim występom. Czy jesteście gotowi, by zmienić się w gwiazdy estrady?
Macie już zebraną grupę chętnych, którzy nie mogą się doczekać, by urządzić Podwórkowy Festiwal Piosenki. Macie pomysły na scenę i dekoracje, zbieracie fundusze na nagrody, a większość z Was zaczyna obmyślać, jak je wygrać. Jak przeprowadzić konkurs? Co śpiewać i jak śpiewać? Jak przygotować się do występu?
Zapisy chętnych
Wykonawcą może być pojedyncza osoba, duet lub większy zespół. Na pewno znajdą się tacy, co chcieliby występować samodzielnie, jak i ci, którzy woleliby połączyć siły z kolegą. Ustalcie to wcześniej i uruchomcie zapisy – wiadomość o nich podajcie ustnie lub zapiszcie na podwórkowej tablicy. Chętni do konkursu powinni zdecydować, czy występują samodzielnie czy w parze/grupie. Chęć uczestnictwa mogą zgłosić na tablicy lub u osób wybranych do przyjmowania zapisów. Dobrym rozwiązaniem będzie też możliwość zgłoszenia się bezpośrednio przed Festiwalem – może akurat ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili? Kolejność występów ustalić możecie na podstawie kolejności zgłoszeń – jeśli każdy będzie miał nadany numer, będzie większy porządek. Wyznaczcie konferansjera do zapowiadania wykonawców.
Przygotowanie utworu
Każdy z uczestników konkursu ma za zadanie przygotować własną piosenkę, do której wymyśli muzykę i tekst. To nie lada zadanie! Aby je sobie ułatwić, możecie wcześniej przygotować karteczki z gotowymi tematami, jakie można poruszyć w piosence. Już samo wymyślanie tematów na pewno sprawi Wam wielką frajdę! Postarajcie się, żeby były one dowcipne, a przy tym niepowtarzalne, np. Co bym zrobił, gdybym obudził się na Marsie? Dlaczego niektóre dzieci nie lubią się myć? Jak złamałem palec przy zabijaniu komara… O żółwiu, który w biegu pokonał zająca… Im bardziej oryginalny temat, tym lepszy – będziecie mieli niezłe pole do popisu przy pisaniu tekstu. Nie musi on być rymowany – ważne, żeby był śmieszny, zapadał w pamięć i dobrze komponował się z muzyką. Karteczki z tematami mogą być losowane przez wszystkich uczestników konkursu lub tylko przez tych, którzy nie mają pomysłu na własny tekst lub nie mogą zdecydować się na żaden z podanych przez siebie tematów.
Innym sposobem ułatwiającym pisanie tekstu jest przygotowanie na karteczkach rozmaitych słów, a następnie losowe ich dobranie. Każda osoba niech wylosuje po trzy słowa – np. kalafior, osioł, randka. I już gotowa piosenka o kimś, kto z kalafiorem pod pachą jechał na randkę na ośle! Wymyślanie słów można połączyć z popularną podwórkową zabawą, w której jedna osoba mówi wyraz na daną literę alfabetu, a druga podaje słowo na literę, na którą poprzedni wyraz się kończy. Niech każdy zapamięta swoje słowo. Następnie za pomocą wyliczanki wytypujcie kilka osób, których wyrazy posłużą za hasła przewodnie tekstu piosenki.
Ale piosenka to nie tylko tekst – to również muzyka. Dobór stylu muzycznego zależy od Waszych zainteresowań. Sami wiecie, w czym najlepiej się czujecie – może lubicie rocka, a może jesteście fanami hip-hopu? Wybierzcie taki styl muzyczny, który pasuje do Waszej osobowości i w którym moglibyście pokazać swój talent. Jeśli nie możecie się zdecydować, po raz kolejny sprawę ułatwić może losowanie karteczek z wypisanymi stylami muzycznymi. Gdy już obierzecie styl, spróbujcie wymyślić melodię – nie musi być wcale skomplikowana, rzeczy proste są równie dobre. Pamiętajcie, żeby melodia dobrana była do tekstu – do wesołej historii nie będzie pasować poważna muzyka (no, chyba, że zdecydujecie się na parodię). Możecie posiłkować się gotowymi piosenkami, które znacie i lubicie, ale uwaga! Jeśli ma to być twórczość własna, niech będą dla Was jedynie inspiracją – za plagiat jury może zechcieć obniżyć Wam ocenę!
Wykonanie
Przygotowane utwory będziecie wykonywać na scenie. Pomysłowość wykonania to podstawa! Tu każdy szczegół się liczy!
Możecie śpiewać przy akompaniamencie własnych instrumentów – nie muszą one być „prawdziwe”, choć wspaniale będzie, jeśli uda Wam się na takowych zagrać. Jeśli jednak nie gracie na żadnym, to instrumentem może stać się nawet garnek czy balon – a do grania wystarczy fantazja i odrobina muzycznego wyczucia. Kto wie, może to nawet będzie bardziej zabawne?
Całości dopełni odpowiedni ruch sceniczny, taniec, przebranie, makijaż. Możecie naśladować ruchy, taniec i sposób ubierania się ulubionego wykonawcy, albo stworzyć własny niepowtarzalny styl, jakiego nie będzie miał żaden inny artysta! Specjalnie na występ opracujcie przynajmniej kilka pokazowych ruchów bądź gestów, będących wyznacznikiem Waszego stylu.
Wykorzystajcie też niecodzienne ubrania i rekwizyty – do romantycznych piosenek o miłości pasować będzie styl retro (może znajdzie się jakaś suknia i kapelusz na starym strychu?), przy piosence turystycznej posiłkować się możecie kuframi, dużymi przeciwsłonecznymi okularami i pamiątkami z różnych stron świata. Możecie podejść do tego zadania jak do balu karnawałowego – ma być pomysłowo i zgodnie z tematem wykonywanej piosenki! Nie zapomnijcie o żadnym szczególe!
Wybór zwycięzcy
Wyznaczeni wcześniej jurorzy mogą oceniać wykonawców bezpośrednio po występie lub na końcu, po wykonaniu utworu przez ostatniego uczestnika. Niezależnie od obranego sposobu oceny, na ich stole powinna znajdować się lista z imionami, przy których wstawiane będą punkty za występ. Punkty przyznawać można w kilku kategoriach – najlepiej umieścić je w tabelce. Kategoriami mogą być np. muzykalność uczestnika, pomysł, tekst, melodia, ubiór, efekty dodatkowe, poczucie humoru, kultura występu. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej punktów. Jeśli jest kilku uczestników z taką samą ilością punktów, zdecydować może dogrywka. W dogrywce można dać uczestnikowi jakieś trudne zadanie, np. kto najdłużej na jednym oddechu będzie śpiewał głoskę „o” lub kto wykona swoją piosenkę jak najpoważniej, by nawet przez moment się nie zaśmiać? Czas odmierzajcie stoperem. Konkurs może też rozstrzygnąć ostatecznie publiczność (głosowanie lub ilość braw).
My oczywiście życzymy Wam dobrej zabawy i mnóstwa śmiechu podczas przygotowań do Podwórkowego Festiwalu Piosenki! Zajrzyjcie do działu Sztuka na podwórku! Znajdziecie w nim pomysły na kolejne zabawy z piosenką w tle!