Szczecińska Fundacja ARTmosphere po raz czwarty zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w festiwalu KIDS LOVE DESIGN, przybliżającym dzieciom tematykę designu. Tym razem na plan pierwszy wysuwa polska sztuka użytkowa. Jak co roku nie zabraknie prac ważnych projektantów i artystów, animacji i doświadczeń interaktywnych, zajęć twóczych. Wystawy i warsztaty odbędą się w dniach 9-26 maja.
Misję festiwalu można ująć w zdaniu: „Design dla dzieci, znaczy design w służbie dzieciom”. Organizator festiwalu – Fundacja ARTmosphere – chce zwrócić uwagę odbiorców na aspekt społeczny i pokazać, jak mądrze wykorzystany design potrafi odmienić jakość życia młodych ludzi.
Ważnym punktem KIDS LOVE DESIGN jest realizowany po raz trzeci międzynarodowy projekt społeczny COMMON ROOM. W tym roku zostanie zrealizowany w trzech krajach: Polsce, Meksyku i USA, w dwóch przestrzeniach: realnej i wirtualnej. Dzieci pracując wspólnie za pośrednictwem Internetu, wykorzystując nowe technologie, design i sztukę, tworzą genezę wystawy „Common Room 2015”, poświęconej porozumieniu ponad granicami. W tym roku wystawa dodatkowo uatrakcyjniona jest poprzez narzędzie Augmented Reality – Rozszerzonej Rzeczywistości.
W kwietniu i maju, w kilku miastach w Polsce, odbędzie się szereg festiwalowych działań. Będą to wystawy prac współczesnych projektantów, eksponatów nawiązujących do nurtu pop-art, a także dzieł polskich ilustratorów. W trakcie festiwalu odbędzie się także architektoniczno-krajoznawczy wyjazd do stolicy Niemiec.
Uroczyste otwarcie festiwalu KIDS LOVE DESIGN odbędzie się 8 maja o godz. 18.00 w Trafostacji Sztuki przy ul. Św. Ducha 4.
Warsztaty:
12 maja, godz. 17.00-18.30
kreatywne warsztaty zarówno dla małych jak i dużych. We współczesnym świecie pełnym gadżetów z taśmowych produkcji, proponujemy warsztaty podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć unikatowe torby lub poszewki na poduszki. Jeżeli Twoje dziecko chciałoby mieć własnoręcznie pomalowane akcesoria z ciekawym wzorem lub bohaterami z ulubionych bajek, to zapraszamy do nas, by wspólnie je stworzyć.
Koszt: 15zł/osoba
Miejsce: Trafostacja Sztuki
16 maja, godz. 9.30-12.30 – Plakat Art Deco w technice druku wypukłego
1. Wykład i prezentacja plakatów Art Deco
2. Prezentacja techniki (linoryt, styroryt)
3. Realizacja projektu i wykonanie matrycy wypukłodrukowej
4. Druk plakatów farbą drukarską
Miejsce: Siedziba szkoły Ars Atelier, pl. Kilińskiego 3
Wiek uczestników: 13 – 16 lat
Zapisy: tel. 509 602 337
Koszt: 10 zł
29 maja, godz. 17.00-19.30 – Uszyj swoją zabawkę
Jeśli Twoje dziecko lubi tworzyć i ma zdolności manualne – niech wykorzysta swoją kreatywność do uszycia zabawki inspirowanej twórczością Jana Kurzątowskiego. Podczas warsztatów dzieci nauczą się obsługi maszyny (Janome Sew Mini) oraz wykonają swój własny projekt – zabawkę.
Miejsce: Akademia Szycia, Al. Wojska Polskiego 87/1
Wiek: 8-12 lat
Zapisy: info@akademiaszycia.pl, 796210250
Koszt: 79 zł
Dodatkowe informacje: Zapewnione tkaniny na uszycie zabawki. Każdy Uczestnik będzie miał do dyspozycji własną maszynę do szycia.
Prezentacje i wystawy – 8-31 maja:
COMMON ROOM
Common Room, „wspólny pokój”, to międzynarodowy projekt łączący dzieci z trzech krajów: USA, Meksyku i Polski. Realizowany jest w dwóch przestrzeniach: realnej i wirtualnej. Dzieci z trzech oddalonych od siebie miast, pracują wspólnie za pośrednictwem Internetu, wykorzystując do tego jako narzędzia nowe technologie, design i sztukę. Podczas warsztatów dzieci są w stałym kontakcie, poznają się nawzajem, poznają swoje potrzeby i kultury, z których się wywodzą. Efektem warsztatów jest nie tylko powstanie pokoju wypełnionego przekraczającymi granice dźwiękami (rozmowami, dialogami, dźwiękami rejestrowanymi i odtwarzanymi), ale przede wszystkim przygotowanie gruntu do wzajemnego poznania, zrozumienia i budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi. To także geneza wystawy „Common Room 2014”, która ukazuje jak ważny jest dźwięk – rozmowa i dialog – do budowania i utrzymania pokoju na świecie.
MUST KNOW ! czyli co dzieci (i nie tylko) powinny wiedzieć o POLSKIM DIZAJNIE
Wystawa posiada cechy wystawy narodowej skierowanej do małych i młodych odbiorców. Ma ona w sposób przyjazny, ciekawy zaznajomić uczestników z aspektami projektowania i cechami charakterystycznymi polskich obiektów sztuki użytkowej. Do wystawy zostali zaproszeni projektanci młodzi ale także już z dużym doświadczeniem których obiekty posiadają cechy projektów sztandarowych, reprezentatywnych dla działań w obszarze polskiego dizajnu.
KTO TY JESTEŚ ?
Wystawa „Kto Ty jesteś” to o patriotyzmie w przystępny i nowatorski sposób. Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie. Wystawa dedykowana jest wszystkim dzieciakom o otwartych głowach, które wiedzą jak słodko smakują dobre uczynki, które są ciekawskie i pomocne, a które brzydzą się przemocą.
PRZYGODA ZA MIASTEM – W POSZUKIWANIU POLSKIEGO DIZAJNU
Wystawa jest próbą przedstawienia najmłodszym współcześnie powstających przedmiotów, prac, które w różny sposób nawiązują do polskiej kultury gdzie źródłem inspiracji projektantów i artystów są wybrane motywy, surowce, techniki rękodzielnicze, tradycje oraz znaczenie przypisywane kulturze polskiej. Mały odbiorca bawiąc się doświadcza swoistego przeniesienia w inną przestrzeń z wszędobylską sztuką użytkową inspirowaną kulturą polską
Wycieczka do Berlina:
Plan wycieczki:
9.00 wyjazd
9.00-11.15 podróż
9.30-11.00 warsztaty
12.00-14.00 wizyta w Martin-Gropius-Bau
14.00-16.00 obiad
16.00-19.00 zwiedzanie miasta
19.00-21:30 podróż powrotna
Główną atrakcją wyjazdu będzie wizyta w Muzeum Martin-Gropius-Bau, gdzie uczestnicy obejrzą oryginały prac twórców takich jak Pablo Picasso, Marc Chagall, Claude Monet, Edgar Degas czy Jackson Pollock.
Aby lepiej przygotować dzieci na odbiór prezentowanych na wystawie dzieł, podczas podróży przeprowadzone zostaną warsztaty. Dzieci poprzez obserwację i analizę poznają możliwości różnorodnych środków wyrazu takich jak punkt, linia, plama koloru, zaobserwują jak wybitni twórcy budowali przestrzeń w dwóch wymiarach i kreowali nastroje, a także usłyszą historie powstania obrazów.
Aktywne zwiedzanie wystawy zapewni przewodnik ze zbiorem zadań, które dodatkowo pobudzą chęć odkrywania, interpretowania i zrozumienia eksponatów.
Wycieczka do Muzeum Martin-Gropius-Bau nie tylko zapewni możliwość bezpośredniego obcowania z wybitną sztuką XIX i XX wieku, ale także wesprze ogólny rozwój dzieci – pozwoli ćwiczyć koncentrację uwagi, kreatywne myślenie i spostrzegawczość.
wiek uczestników: 8-12 lat
Uwaga: Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wycieczki, jeśli nie zgłosi się wystarczająca liczba uczestników.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu KIDS LOVE DESIGN dostępne są na stronie www.dsgnfestival.com.