Szczecińska Fundacja ARTmosphere po raz czwarty zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w festiwalu KIDS LOVE DESIGN, przybliżającym dzieciom tematykę designu. Jak co roku nie zabraknie prac ważnych projektantów i artystów, animacji i doświadczeń interaktywnych, zajęć twóczych. Wystawy i warsztaty odbędą się w dniach 9-26 maja.
Misję festiwalu można ująć w zdaniu: „Design dla dzieci, znaczy design w służbie dzieciom”. Organizator festiwalu – Fundacja ARTmosphere – chce zwrócić uwagę odbiorców na aspekt społeczny i pokazać, jak mądrze wykorzystany design potrafi odmienić jakość życia młodych ludzi.
Ważnym punktem KIDS LOVE DESIGN jest realizowany po raz trzeci międzynarodowy projekt społeczny COMMON ROOM. W tym roku zostanie zrealizowany w trzech krajach: Polsce, Meksyku i USA, w dwóch przestrzeniach: realnej i wirtualnej. Dzieci pracując wspólnie za pośrednictwem Internetu, wykorzystując nowe technologie, design i sztukę, tworzą genezę wystawy „Common Room 2015”, poświęconej porozumieniu ponad granicami. W tym roku wystawa dodatkowo uatrakcyjniona jest poprzez narzędzie Augmented Reality – Rozszerzonej Rzeczywistości.
W kwietniu i maju, w kilku miastach w Polsce, odbędzie się szereg festiwalowych działań. Będą to wystawy prac współczesnych projektantów, eksponatów nawiązujących do nurtu pop-art, a także dzieł polskich ilustratorów. W trakcie festiwalu odbędzie się także architektoniczno-krajoznawczy wyjazd do stolicy Niemiec.
Uroczyste otwarcie festiwalu KIDS LOVE DESIGN odbędzie się 6 maja o godz. 19.00 w Trafostacji Sztuki przy ul. Św. Ducha 4.
Prezentacje i wystawy – 6-26 maja:
COMMON ROOM
Common Room, „wspólny pokój”, to międzynarodowy projekt łączący dzieci z trzech krajów: Indii, Islandii i Polski. Realizowany jest w dwóch przestrzeniach: realnej i wirtualnej. Dzieci z trzech oddalonych od siebie miast, pracują wspólnie za pośrednictwem Internetu, wykorzystując do tego jako narzędzia nowe technologie, design i sztukę. Podczas warsztatów dzieci są w stałym kontakcie, poznają się nawzajem, poznają swoje potrzeby i kultury, z których się wywodzą. Efektem warsztatów jest nie tylko powstanie pokoju wypełnionego przekraczającymi granice dźwiękami (rozmowami, dialogami, dźwiękami rejestrowanymi i odtwarzanymi), ale przede wszystkim przygotowanie gruntu do wzajemnego poznania, zrozumienia i budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi.
Miejsce: Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4
PROJEKT CZŁOWIEK _ DIZAJN I SZTUKA MA SENS(5S)
Wystawa skierowana jest do małych i młodych odbiorców. Ma ona w sposób przyjazny, ciekawy zaznajomić uczestników z aspektami projektowania i cechami charakterystycznymi polskich obiektów sztuki użytkowej w kontekście zmysłów, które posiada człowiek i ich wykorzystania w sztuce i projektowaniu. Na wystawie prezentowane będą zarówno obiekty materialne, jak i animacje oraz doświadczania interaktywne. Ważnym elementem wystawy jest całkowite pozbycie się muzealnego „nie dotykać”. Mali i młodzi uczestnicy bez ograniczeń mogą się po niej poruszać, uczyć, doświadczać. Wystawa ma za zadanie prowadzić dialog z odbiorcą, tworzyć interakcje, pobudzić go do działania i dania refleksji nad swoimi zmysłami. Na wystawie pojawia się wiele pytań w formie graficznej, na które mały i młody odbiorca otrzyma odpowiedzi po uprzednim zaangażowaniu się w wystawę. Czy przedmioty, prace pokazane na wystawie wchodzą w dialog z odbiorcą I jego zmysłami? Czy i w jakiś sposób budują i pozwalają na wyostrzyć postrzeganie świata przez nasze zmysły?
Uczestnicy wcielą się w role projektantów, twórców, wykonawców, odbiorców nowoczesnego designu i sztuki poprzez świadome użycie swoich zmysłów. Przygotowane zadania umożliwią im twórczą aktywność. Zetkną się z nietypowymi i inspirują materią. A ograniczać będzie ich jedynie własna wyobraźnia !
Wiek: 4-12 lat. Czas jednego oprowadzania: 2 godziny
Miejsce: Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4n
RETROSPEKTYWA_ KIDS LOVE DESIGN
Wystawa retrospektywna będzie dotyczyła festiwalów z lat ubiegłych. Pokazane będą na niej eksponaty oraz fotoreportaż z lat poprzednich.
Miejsce: Galeria Laźnia
ul. Koński Kierat 14/15
Warsztaty:
godz. 12.00 – JAK TO PACHNIE ? Warsztaty zapachowe dla dzieci
Celem warsztatów zapachowych jest rozbudzenie świadomości zapachowej dzieci przy pomocy treningu uważności w kontekście otaczających nas zapachów. Pobudzenie wyobraźni dzieci i połączenie wrażeń płynących z wielu zmysłów (smak+zapach, dotyk+zapach, kolor+zapach, kształt+zapach, dźwięk+zapach).Postaramy się odkryć talenty i predyspozycje węchowe wśród dzieci.Nie zabraknie wielu zagadek związane z zapachami w formie ćwiczenia praktycznego: rozpoznawanie, zapamiętywanie i opisywanie zapachów ziół, przypraw, kwiatów i innych aromatów. Wiek uczestników: dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
godz. 15.00 – ZMYSŁOWY AUTOPORTRET
Szorstkie czy gładkie, głośne czy szemrzące, a może okrągłe lub jaskrawe? Wolisz słuchać czy dotykać, interesuje cię bardziej forma czy kolor? Każdy z nas posługuje się własnym sensorycznym alfabetem doświadczania rzeczywistości. Podczas warsztatów sprawdzimy, jakimi zmysłami najintensywniej odczuwamy i stworzymy swój sensoryczny autoportret. Wiek uczestników: dzieci w wieku 7-12 lat.
Miejsce: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
godz. 17.00 – O!GRÓD ZMYSŁÓW czyli interaktywny dywan.
Pewne cechy roślin, które na nas działają, nie są po to, żeby nam się podobały, ale są to strategie przetrwania z perspektywy roślin. Po co roślinom kolce, po co parzące włoski, po co są trujące? Jak my wykorzystujemy pewne cechy roślin do celów kulinarnych, obronnych, leczniczych oraz estetycznych ? Czy rośliny mają zmysły – czy „widzą”, czy „czują ból”? Jak rośliny „widzą” światło? Po co roślinom zielony kolor? Uczestnicy stworzą wspólnie wielogatunkowy dywan zmysłów. Będzie to żywa materia działająca na nasze zmysły: wzroku, dotyku, powonienia, smaku. Będzie ona wynikiem wspólnej pracy dzieci na warsztatach. Każdy uczestnik otrzyma dokumentację fotograficzną z procesu jej tworzenia i efektu końcowego. Wiek uczestników : dzieci w wieku 6-12 lat.
Miejsce: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Zapisy: mtomczyk@mediadizajn.pl
8 MAJA
godz. 11.00 – SENSORYCZNA MAPA MIASTA czyli Jak pachnie, smakuje i brzmi miasto?
Jak pachnie, smakuje, brzmi miasto? W każdym momencie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, wokół ciebie znajduje się mnóstwo rzeczy wartych odkrycia i udokumentowania. Zmysłowe inspiracje kryją się na każdym kroku! Wspólnie wyruszymy w miasto by eksplorować miejskie ścieżki i stworzymy sensoryczną mapę naszej okolicy pełną tekstur, barw, dźwięków i zapachów. Wiek uczestników: dzieci w wieku 7-12 lat.
Miejsce: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
godz. 14.00 – PO ZMYSŁACH DO KŁĘBKA
Jak z pomocą zmysłów rozwiązać zagadkę kryminalną? Mali uczestnicy będą szukać zaginionej „rzeczy”. Pomogą im w tym przedmioty sztuki użytkowej, których sekret rozszyfrują wykorzystując nie tylko swój wzrok i słuch, ale także węch, smak i dotyk. Dzięki odpowiednim „zmysłowym” skojarzeniom, oddzielą fakty od fałszywych poszlak i dowiedzą się, jak potoczyła się historia. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane przedmioty z zakresu sztuki użytkowej polskich projektantów między innymi lustro Oscara Zięty
Wiek uczestników: dzieci w wieku 6-12 lat
Miejsce: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha
Zapisy: mtomczyk@mediadizajn.pl
9 MAJA
godz. 17.00 – SŁODKIE WARSZTATY
Słodkie warsztaty na których dzieci samodzielnie przygotują 2 lizaki według własnego pomysłu i 50 g paczuszkę cukierków.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 17.00 – HAFT MATEMATYCZNY
Haft matematyczny- to inaczej malowanie igłą. Technika ta jest bardzo przydatna w rozwijaniu sprawności manualnych i myślenia przestrzennego.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Scrapbooking- jest to dekorowanie przy pomocy wstążek, tasiemek, cekinów i papierów dekoracyjnych tak, aby praca nabrała indywidualnego charakteru. W ten sposób mogą być dekorowane między innymi zdjęcia, zakładki do książek oraz kartki okolicznościowe.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 17:00-18:30 – W KRAINIE DŹWIĘKU
Jak powstaje dźwięk i czy można go zobaczyć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie warsztatów. Opowiemy również o efektach dźwiękowych w filmach, a każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić jak niektóre substancje wpływają na wysokość dźwięków.
Miejsce: ul. Rydla 93 Szczecin (os. Słoneczne), sala Klubu Naukowca I piętro (obok zegarmistrza)
Wiek uczestników: 6-10 lat
Zapisy: tel. 505 474 545, e-mail: biuro@klubnaukowca.pl
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 9:30-12.30 – DRUK SZABLONOWY – MONOGRAM
Każdy z uczestników ma za zadanie stworzyć według własnego projektu wzór na torbie, przeniesiony na nią za pomocą szablonu wyciętego własnoręcznie lub ploterem. Praca będzie wykonana przy użyciu farb akrylowych.
Przedział wiekowy: 13-15 lat
Cena: kaucja zwrotna 25 zł (zwrotna w dniu warsztatów)
Zapisy telefonicznie: 509 602 337, 91 421 29 80, info@arsatelier.pl
Miejsce: Ars Atelier, plac Kilińskiego 3
godz. 11:00 – BĘBNY AFRYKAŃSKIE (DJEMBE) I ZMYSŁY – WARSZTAT MUZYCZNY
Warsztat obejmuje wprowadzenie w świat bębnów djembe. Opowieść o kulturze, z której się wywodzą, opis wyglądu oraz materiałów użytych do budowy. Ujęcie bębna jako instrumentu – przedmiotu codziennego użytku, a także ręcznie wykonanego, specyficznego „dzieła sztuki”. Podstawy nauki gry to m.in. zabawy rytmiczne w oparciu o autentyczne, afrykańskie schematy: powtarzanie fraz różnej długości, próby zapętlania sekwencji, odpowiadanie na sygnały muzyczne, również werbalizacja i wyklaskiwanie dźwięków. Świetna zabawa dla każdego.
Cena: 15zł/os
Miejsce: Siedziba INKU,al. Wojska Polskiego 90
godz. 17.00 – SŁODKIE WARSZTATY
Słodkie warsztaty na których dzieci samodzielnie przygotują 2 lizaki według własnego pomysłu i 50 g paczuszkę cukierków.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 17.00 – HAFT MATEMATYCZNY
Haft matematyczny- to inaczej malowanie igłą. Technika ta jest bardzo przydatna w rozwijaniu sprawności manualnych i myślenia przestrzennego.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Scrapbooking- jest to dekorowanie przy pomocy wstążek, tasiemek, cekinów i papierów dekoracyjnych tak, aby praca nabrała indywidualnego charakteru. W ten sposób mogą być dekorowane między innymi zdjęcia, zakładki do książek oraz kartki okolicznościowe.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 17:00-18:30 – CZEGO OCZY NIE WIDZĄ
Nasze oczy łatwo oszukać, wcale nie trzeba być magikiem. Niewidzialne płyny lub substancje, których wzrok nie wykryje znajdują się wokół nas. W czasie warsztatów postaramy się je odkryć z pomocą nauki.
Miejsce: Klub Naukowca, ul. Rydla 93 Szczecin (os. Słoneczne), sala Klubu Naukowca I piętro (obok zegarmistrza)
Wiek uczestników: 6-10 lat
Zapisy: tel. 505 474 545, e-mail: biuro@klubnaukowca.pl
Koszt. 30 zł
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak powstają ręcznie robione słodycze na bazie naturalnych barwników. Każde dziecko będzie mogło stworzyć własnego lizaka w dowolnej postaci oraz spróbować wykonać cukierki z własnym wzorem wewnątrz cukierka. Wiek uczestników: od 7 lat.
Zapisy: tel. 501-060-921 lub/i e-mail: szczecin@cukierlukier.pl
Cena: 20 zł
Miejsce: Cukier Lukier pl. Orła Białego 7
Dzieci będą miały możliwość stworzenia własnej historii przebiegającej na kolejnych stronach książki. Zmienią się w pisarzy i przy pomocy techniki asamblażu (łączenia przedmiotów gotowych w trójwymiarowy kolaż) zbudują ilustrowaną książkę. Kompozycje zostaną następnie sfotografowane i połączone w książkę. Przewiduje się, że każde dziecko stworzy własną, ale może też powstać jedna wspólna opowieść. Oryginalne projekty dzieci zabiorą do domu. Ebook zostanie udostępniony w Internecie. Rezultaty- w ramach zajęć dzieci nauczą się podstaw kompozycji , projektowania przestrzennego i sekwencyjnego. Zajęcia uwrażliwią je na kontakt z naturą i poszerzą ich świadomość zmysłów. Ponadto, dzięki ujednoliconej formie digitalizacji (wszystkie kompozycje będą fotografowane z góry) pozostawią trwały efekt w postaci książki lub książek elektronicznych. Koszt warsztatów: 20 zł / 1 osoba
Miejsce: Cafe Niebko, Szczecin Niemierzyńska 18 A
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
PRZEDMIOT OTWARTY – szczegóły wkrótce
godz. 10:30-12:00 – FABRYKA ZAPACHÓW
Nos to czuły detektor związków chemicznych. Choć nasze wrażenia na poszczególne zapachy mogą być odmienne. W czasie warsztatów zgłębimy tajniki odorymetrii i postaramy się samemu przygotować perfumy. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swój wytwór do domu.
Miejsce: Al. Piastów 42 Szczecin (Wydział technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, sala 110). Wiek uczestników: 6-12 lat. Koszt: 40 zł.
Zapisy: tel. 505 474 545, e-mail: biuro@klubnaukowca.pl
godz. 11:00 – CHROMatyczne pejzaże
Warsztaty pt. „CHROMatyczne pejzaże” to ćwiczenia służące rozwojowi plastycznej wyobraźni. Dziecko za pomocą kolorowych folii stworzy oryginalne kompozycje, inspirowane geometrią i wiosną. Celem warsztatów jest wyrobienie znajomości i umiejętności mieszania barw postawowych dla uzyskania barw pochodnych.
Miejsce: Centrum Przemysłów Kreatywnych, pl. Orła Białego 2
Wiek uczestników: 5-10 lat
Zapisy: mail@sara-carrillo.com
Koszt: 35 zł
godz. 18:00-20.00 – TOUCH & CLAY 2
Glina naturalny budulec– tworzywo – inspirujący materiał. Będziemy więc z niego tworzyć, ale inaczej – badając jego strukturę, mieszając kolory i wymyślając faktury. Czy glina pomoże nam uruchomić nasze zmysły? Czy możemy dzięki niej je zapisać? Przekonajcie się podczas warsztatów! Wiek uczestników: 7-12 lat. Wstęp płatny. Zapisy: tel. 795583933 lub 3kropka@gmail.com
Miejsce: Pracownia Ceramiki Trzykropka, ul. Kaszubska 3
godz. 17.00 – SŁODKIE WARSZTATY
Słodkie warsztaty na których dzieci samodzielnie przygotują 2 lizaki według własnego pomysłu i 50 g paczuszkę cukierków.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
godz. 17.00 – HAFT MATEMATYCZNY
Haft matematyczny- to inaczej malowanie igłą. Technika ta jest bardzo przydatna w rozwijaniu sprawności manualnych i myślenia przestrzennego.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Scrapbooking- jest to dekorowanie przy pomocy wstążek, tasiemek, cekinów i papierów dekoracyjnych tak, aby praca nabrała indywidualnego charakteru. W ten sposób mogą być dekorowane między innymi zdjęcia, zakładki do książek oraz kartki okolicznościowe.
Zapisy : telefoniczne 502 701 637
Koszt : 30 zł/osoby
Miejsce : Twórcza Cytrynka, Szczecin ul.gen.L Rayskiego 1
Szczegółowe informacje na temat festiwalu KIDS LOVE DESIGN dostępne są na stronie www.dsgnfestival.com.