Podwórkowe malowanie

Co słychać na waszych podwókach? Czy mieliście już okazję wykorzystać pomysły na organizację Podwórkowego Festiwalu Piosenki?  Jeśli jeszcze nie, to zabierajcie się do dzieła! A może wolicie malować zamiast śpiewać? Też dobrze! w tym tygodniu podpowiemy Wam, jak zorganizować podwórkową wystawę malarstwa!

 

Gorąco zachęcamy Was, abyście poświęcili się tworzeniu – wspólna praca nad dziełem sztuki będzie doskonała okazją do tego, by pokazać i rozwinać Waszą wyobraźnię i wrażliwość.  Pozwólcie sobie na eksperymentowanie – może zauważycie jakiś ciekawy efekt, a nawet odkryjecie niezwykłą technikę plastyczną? Niezależnie od efektów – wspólne malowanie będzie dla Was wspaniałą zabawą, która umocni łączące Was koleżeńskie więzy.

Malowanie na podwórku
Może okazać się szczególnie interesujące, a to dlatego, że na dworze wolno więcej niż w domu! Tu nie trzeba się bać, że zabrudzi się kanapa czy dywan; tu macie dużą przestrzeń dla swoich kreatywnych działań – wykorzystajcie to! Przy odrobinie pracy i zaangażowania mogą powstać dzieła sztuki w dużych formatach! Taki okazały obraz może być wykonywany przez jedną osobę albo grupę artystów – inwencja należy do Was! Podczas podwórkowego malowania możecie tworzyć jedno wspólne dzieło, bądź podzielić się na grupy, z których każda zaprezentuje własny pomysł twórczy. Wystawa może być tematyczna (np. Zwierzęta świata czy Moje wymarzone podwórko); możecie też puścić wodze fantazji i tworzyć na temat dowolny. Gdy już powstaną wielkoformatowe dzieła, wszyscy będą mogli je podziwiać na podwórkowej wystawie! Zanim jednak przystąpicie do twórczej pracy – porozmawiajcie na temat zasad i ogłoście wiadomość o przygotowaniach do wystawy (możecie to zrobić podobnie jak przy organizacji podwórkowego festiwalu piosenki), a następnie zgromadźcie sprzęt niezbędny do wykonania dzieła.

Na czym malować?
Wasze dzieła mogą powstawać na różnym podłożu. Najpopularniejszym jest naturalnie papier. Możecie wykorzystać papier do rysowania i kartki, których używacie w domu (w trosce o środowisko gorąco zachęcamy do użycia papieru z jednej strony już zapisanego). Jeśli chcecie stworzyć dzieło wielkoformatowe, kupcie w sklepie papierniczym większe arkusze papieru, papier pakowy lub papier do rysowania w szerokich rolkach (w sprzedaży znaleźć można rolki czyste lub z motywami do kolorowania). Ale oczywiście nie musicie ograniczać się tylko i wyłącznie do tego materiału. Do stworzenia dużych obrazów świetnie nadadzą się kartony, niewykorzystane rolki tapety (gładkiej, jasnej, bez jaskrawych wzorów), arkusze styropianu, folia przezroczysta, tkanina bawełniana (np. stare prześcieradło), tafla szklana (pamiętajmy o zachowaniu ostrożności!).

Ale – właściwie czym malować?
W sklepach z artykułami plastycznymi znajduje się szeroki wybór farb przeznaczonych dla dzieci. Jaką kupić? To będzie zależało od tego, na jakiej powierzchni chcemy stworzyć swoje dzieło. Na papierze możemy zastosować różne rodzaje farb, natomiast na tkaninie czy szkle użyć możemy tylko i wyłącznie farb przeznaczonych do tego celu. W przeciwnym razie – farba zmyje się z podłoża, a dzieło odejdzie w zapomnienie. Weźcie też pod uwagę koszt wykonania pracy – farby do efektów specjalnych są droższe niż farby uniwersalne. Kupujcie tylko te z atestem, przeznaczone dla dzieci. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje farb.
Akwarele – to delikatne, niekryjące farbki wodne, dostępne w niedużych paletach. Do malowania trzeba użyć dość dużej ilości wody. Dają efekt pasteli i są przezroczyste, nie uzyskamy z ich pomocą jaskrawych kolorów. Nadają się do malowania na papierze, raczej na małych powierzchniach.
Farby plakatowe – najpopularniejsze farby wodne, kryjące, o czystych i intensywnych barwach. Można malować nimi na papierze i kartonie.
Tempery – farby emulsyjne, bardzo dobrze rozprowadzające się i kryjące. Nadają się do malowania na papierze, jak i kartonie oraz na desce. Droższe od plakatowych, ale i trwalsze.
Farby do malowania palcami – tu szczególnie ważne jest, by posiadały atest. Z nimi możecie poszaleć! Wykonacjcie przy pomocy swoich dłoni prawdziwe dzieła sztuki – możecie tworzyć kształty z odcisków palców, z odcisków całych dłoni, czy nawet stóp. Inne efekty powstaną, gdy farbę będziecie rozmazywać czy rozcierać palcami lub dłońmi. Ubrudzicie się po łokcie, ale za to jaka będzie zabawa!
Farby do malowania na tkaninie, szkle lub folii – przeznaczone do efektów specjalnych. Pytajcie o nie w sklepach plastycznych.

Malowanie zacząć czas
Przed przystąpieniem do malowania koniecznie załóżcie stare ubrania lub ochronny fartuch! Następnie przygotujcie farby. Wszystkie rodzaje (oprócz akwareli) dostępne są w małych kubeczkach (w zestawie lub na sztuki), w tubkach lub butelkach. Jeśli planujecie większe dzieło sztuki, tworzone przez kilka osób, opłaca się kupić te w większych opakowaniach. Przygotujcie palety, z których będziecie nabierać farby. jeśłi chcecie poczuć się profesjonalnymi artystami-malarzami możecie zakupić paletę w sklepie malarskim, ale równie dobrze mogą to być drewniane deseczki, plastikowe płytki, talerzyki (papierowe, plastikowe lub szklane). Nie zapomnijcie o kubkach z wodą. Niezbędne będą też oczywiście pędzelki w różnych rozmiarach.
Przydatne mogą okazać się liście drzew lub różnych roślin oraz płatki kwiatów, dzięki którym będziecie mogli odcisnąć ciekawe wzory. Jeśli na Waszym podwórku co jakiś czas pojawiają się chwasty – możecie połączyć przyjemne z pożytecznym: wyrywając chwasty, zrobicie porządek i uczynicie podwórko piękniejszym, a przy okazji zdobędziecie całkiem niezłe naturalne pędzle, dzięki którym powstaną niepowtarzalne wzory!

Ekspozycja
Mamy nadzieję, że zarówno na Waszych podwórkach, jak i w plenerze, powstaną niesamowite dzieła! Niech zobaczą je koledzy , rodzina i sąsiedzi! Wielkie, wspólnie tworzone na podwórkowej płycie obrazy możecie postawić w widocznym miejscu, opierając je o drzewa, mury, ściany kamienic.  Dzieła o mniejszych formatach poprzypinajcie na większej powierzchni (płycie ze sklejki lub kawałku kartonu) lub na sznurze za pomocą spinaczy do bielizny. Zaproście do współpracy rodziców i dozorców podwórka – na pewno podpowiedzą Wam, gdzie najlepiej umieścić Wasze prace tak, by nikomu nie wadziły, oraz pomogą przy realizacji. Wyznaczcie datę otwarcia i zamknięcia wystawy, i ogłoście to na podwórkowej tablicy. Otwarcie wystawy powinno być wydarzeniem szczególnym – może uświetnią je występy artystyczne laureatów Podwórkowego Festiwalu Piosenki? A może jest wśród Waszych dorosłych znajomych ktoś, kto zna się na sztuce i opowie Wam o niej parę słów? Zróbcie też pamiątkowe zdjęcia z wystawy!  I oczywiście – nie zapomnijcie o zabraniu swoich prac, gdy ekspozycja dobiegnie końca!

W następnej notce w dziale Sztuka na podwórku piszemy o farbach ekologicznych domowego wyrobu. Wy tymczasem pomyślcie nad tematami – inspiracją może być wszystko, co zaprzątnęło ostatnio Wasze myśli  – początek wakacji, mile spędzony weekend, plany na lato? Może marzenia, wspomnienia, sny? Może piękno otaczającego świata? Albo ostatnio obejrzane filmy, usłyszane piosenki, przeczytane historie z książek?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: