Dzieci codziennie potrzebują bardzo dużo ruchu, by móc rozładować energię skumulowaną w ich małym ciałku, a nie ma do tego lepszego miejsca niż zabawa na świeżym powietrzu. Warto starsze dzieci uczyć i pozwalać im, poruszać się w miejskiej dżungli, bo zabawa nie kończy się na podwórku. Odpowiednio przygotowane dziecko może wynieść wiele korzyści z takiej metody.
Życie w dużej aglomeracji niesie z sobą wiele niebezpieczeństw i zagrożeń. Dziecko pozostawione same sobie, szczególnie w okresie wakacji, gdy rodzice nie mają urlopów, nie mogą zabezpieczyć pełnej opieki (kolonie, obozy czy formy półkolonijne w mieście) jest na nie narażone. My rodzice winniśmy zdawać sobie z tego sprawę! Z drugiej strony nie da stworzyć takich warunków, by dziecko kierując się ciekawością lub chęcią poznania czegoś nowego nie chciało spróbować. Częstokroć po zaistniałym fakcie zastanawiamy się: czy mogłem temu wcześniej zapobiec? Jeżeli z obawy i lęku o własną pociechę stworzysz zbiór zakazów i nakazów możesz popełnić błąd. Dziecko podejmie tą grę i starać się będzie przechytrzyć dorosłego dopinając swego. Jedynym działaniem, które może uchronić młodego człowieka przed wieloma pokusami wielkiego miasta jest… szczera rozmowa, wspólny dialog. Postaraj się nie pouczać, narzucać czy nakazywać, ale przekazywać stosowne informacje, wyposażając swoje dziecko w wiedzę o potencjalnych zagrożeniach. Pamiętaj również, by wraz z tą wiedzą wskazywać jak się w określonych sytuacjach dziecko winno zachować, gdzie może szukać wsparcia i pomocy. Tylko spokojna, oparta na zaufaniu rozmowa z dzieckiem może prowadzić do ochronienia go przed wieloma niebezpieczeństwami miejskiej dżungli.
Zacznij od oprowadzenia dziecka po okolicy – wspólny spacer będzie do tego świetną okazją. Opowiedz na co ma zwracać uwagę, o potencjalnie niebezpiecznych punktach/ momentach, ale pokaż też miejsca ciekawe. Uczmy dziecko zasad bezpieczeństwa, przechodzenia przez ulicę, niech zna na pamięć numery alarmowe. Dziecko nauczy się odpowiedzialności, orientacji w przestrzeni, pozna swoje najbliższe otoczenie. Rozbudzimy w nim ciekawość i otwartość na to, co nowe i nieznane.
Dzieci uwielbiają przebywanie na łonie natury, dlatego też powinniśmy im to umożliwiać jak najczęściej. Wycieczki plenerowe nie zawsze muszą oznaczać podróż samochodem. Pociechy będą zachwycone jazdą tramwajem, czy autobusem lub pieszą wędrówką! Warto organizować rodzinne wypady „na miasto”, wybierając np. jakiś historyczny zabytek za cel. Sięgnijmy do przewodników i przygotujmy wspaniałą przygodę. W dom można narysować mapę, zabrać ze sobą przekąski i ruszyć na wyprawę. Wspaniale byłoby wcześniej schować przed dziećmi jakieś fanty do odnalezienia.
Często dzieciom nie trzeba zbytnio podpowiadać w co się bawić, gdy spędzają czas poza ścianami swojego domu. Starajmy się jednak zawsze towarzyszyć maluchom w zabawie, podpowiadajmy im, zachęcajmy i inspirujmy. Miejska przestrzeń oferuje wiele wspaniałych miejsc i nie mamy tu na myśli centrów handlowych :).
Koleżanko, Kolego
Nastał czas wakacji. Dla Ciebie i Twoich koleżanek i kolegów to okres, gdzie nie musisz nerwowo spoglądać na zegarek, czy aby nie spóźnisz się na zajęcia szkolne a w drodze powrotnej do domu czy zdążysz na autobus czy tramwaj. Życie w mieście tylko na pozór wydaje się przyjemne. Codzienny pośpiech, zabieganie i pęd ku czemuś, po coś jest coraz częściej dla zarówno starszych jak i młodszych trudniejszy do zniesienia. Masz jedyną okazję by spokojnie zaplanować sobie swoje zajęcia. A może warto wziąć aparat fotograficzny i wyjść na ulicę. Postaraj się spojrzeć do góry, wyżej niż zwykle patrzysz spiesząc się na kolejne zajęcia. Może uda się Tobie dostrzec ciekawe miejsca, interesujące budynki, na których pozostały w wielu miejscach fascynujące ozdoby, płaskorzeźby czy przepiękne elementy elewacji budynków. Zapewne uda się Tobie sfotografować ciekawe portale (niekonieczne internetowe) architektoniczne, czyli bogato zdobione wejścia do budynków, które częstokroć w połączeniu z balkonami umieszczonymi nad wejściem tworzyły ciekawą, dwukondygnacyjną kompozycję. Może w czasie wycieczek i wypraw uda się Tobie zapisać w pamięci aparatu cyfrowego, interesujące zdarzenia, ciekawych ludzi czy śmieszne sytuacje. Spróbuj zainteresować tym pomysłem swoich rówieśników. Może zorganizujesz cykl wypraw, z których powstanie ciekawa prezentacja, wystawa czy zmontowany przez Was reportaż.