Berlin jest miastem pełnym atrakcji i niespodzianek, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Mali turyści zdecydowanie nie będą się nudzić, ponieważ w tym pełnym tajemnic mieście czeka na nich nie lada atrakcja – Muzeum dla Dzieci „Labirynt”. To miejsce, w którym dzieci poznają świat poprzez… dotyk. Wystawy są nieustannie zmieniane, dzięki czemu za każdym razem można odkryć coś nowego. Zazwyczaj ekspozycja jednego tytułu trwa przez większą część roku.
W muzeum mogą bawić się dzieci już od czwartego roku życia. Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna, można posługiwać się także angielskim. W „Labiryncie” prezentowane są cztery wystawy.
Pierwsza „Anderssein” mówi o tym, że każdy człowiek jest inny. Ma inny wygląd, charakter, wyznaje inną religię, ale każdy na swój sposób jest niepowtarzalny i nie¬zwykły. W trakcie tej wystawy dzieci poznają wszelkie różnice, jakie są między ludźmi, uczą się tolerancji i akceptacji dla innych osób.
Druga wystawa „Sehbehinderung” poświęcona jest osobom niewidomych lub z poważnymi wadami wzroku. W Niemczech żyje ponad 155 tys. niewidomych osób. Ich życie znacznie różni się od życia osób, które widzą. Ta wystawa ma na celu uświadomienie dzieciom, że ktoś niewidomy nie jest gorszy. Osoby niewidome znacz¬nie intensywniej odczuwają smak, zapach, mają lepiej rozwinięty słuch i bardziej wyczulony dotyk. Podczas zwiedzania tej wystawy dzieci dowiadują się, jak wygląda życie osób niewidomych.
Trzecia wystawa „Gehörlosigkeit” przedstawia świat osób niesłyszących. Ma ona na celu pokazanie dzieciom, jak funkcjonują na co dzień osoby pozbawione możliwości słyszenia. Dzieci mogą tu same sprawdzić, jak odczytuje się słowa tylko z ruchu warg.
Czwarta stała wystawa zatytułowana jest „Alt und Jung” i mówi o różnicach wieku ludzi. Kiedy człowieka można nazwać starym, a kiedy jeszcze jest młodym? Co robią i mogą robić w wolnym czasie starsi ludzie, a co młodsi? Dzieci na kilka chwil zamieniają się w dorosłych, mogą posłuchać muzyki, jakiej słuchają ich dziadkowie, albo nauczyć się tańczyć tak jak oni.
Te cztery wystawy mają na celu uwrażliwienie dziecka, pokazanie mu, że na świecie żyją także inni, znacznie różniący się od niego ludzie. Dziecko ma szansę odkryć nowy świat już od najmłodszych lat.
Jak sama nazwa wskazuje, w „Labiryncie” musi być jeszcze jedna atrakcja – labirynt. Jest on ogromny. Tu dzieci mogą błądzić, trafiać na ślepe uliczki, wybierać okrężne drogi. Czyje ręce odbite są na szybie? Czy jesteś w stanie rozpoznać, jakie zwierzę zostawiło ślady swoich łap? Spróbuj przejść część labiryntu, nie dotykając podłogi. Naucz się rozpoznawać pismo Brailla. Traf piłką do kosza, aby zdobyć ko¬lejną wskazówkę, jak znaleźć wyjście. W labiryncie każde dziecko ma szansę poczuć się jak prawdziwy Sherlock Holmes.
Ważna informacja dla rodziców – labirynt i wystawy spełniają normy unijne dotyczące bezpieczeństwa, zatem można odetchnąć z ulgą i rozkoszować się kawą w muzealnej kawiarni.
Labyrinth Kindermuseum
Osloer Strasse 1213359 Berlin Wedding, Niemcy
tel. (+49) 3080-0931150
www.labyrinth-kindermuseum.de
Dojazd: Muzeum dla Dzieci „Labirynt” znajduje się w części Berlina zwanej Wedding, która oddalona jest od centrum Szczecina o 154 km. Dojazd zajmuje przeciętnie 2 godz.
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 13 – 18
niedziela: 11 – 18
Ceny:
dorośli – 4,5 euro
dzieci – 4 euro
bilet rodzinny – 12 euro
renciści – 4 euro