Ogród dendrologiczny w Przelewicach

Odrestaurowany Pałac w Przelewicach - źródło: www.ogrodprzelewice.pl

W oddalonych o ok. 60 kilometrów od centrum Szczecina Przelewicach znajduje się jedna z najbardziej okazałych atrakcji naszego regionu – Ogród Dendrologiczny. Rośnie tu wiele rzadkich gatunków roślin, które najlepiej podziwiać teraz – wiosną, kiedy większość z nich kwitnie, ukazując swoje prawdziwie piękno.


Założycielem ogrodu był August von BorgstedHistoria ogrodu sięga początków XIX wieku, kiedy to właścicielem Przelewic był August von Borgsted. W 1814 roku zlecił on wybudowanie pałacu i założenie parku, którego granice wyznaczały strumyki spływające do jeziora Płoń. Z początku znaczną część ogrodu stanowiły sady i uprawy warzyw, jednak od czasu nabycia majątku przez księcia Augusta Pruskiego, większy nacisk położono na sadzenie rozmaitych drzew i roślin ozdobnych. 
 
Niestety, po śmierci księcia Augusta ogród zaczął stopniowo tracić swój blask i coraz większą cześć na powrót zajmowały uprawy warzywne i sadownicze. Z tego okresu wciąż jeszcze możemy oglądać dwie jabłonie rosnące po obu stronach łąki centralnej i pojedyncze drzewa na terenie całego parku, m.in: miłorząb w pobliżu pałacu, wejmutki, czy platan na północnych krańcu ogrodu. 
 
Ogród w stylu japońskim - fot. Paweł TurońKolejny właściciel – Conrad von Borsig, członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, postanowił przebudować ok. 20 ha parku, nadając mu charakter naturalistycznego ogrodu eksperymentalnego. Założył kilka doświadczalnych plantacji, dobierał gatunki uwzględniając warunki siedliskowe, starając się stworzyć ogród o niepowtarzalnym wyglądzie i klimacie. Na wschód od pałacu założył przepiękny ogród skalny w stylu japońskiego ogrodu pagórkowego. Do roku 1945 von Borsig osobiście opiekował się ogrodem, dbając również o prowadzenie rozbudowanej dokumentacji na temat roślin i parku. Niestety, w lutym 45 roku został rozstrzelany przez żołnierzy Armii Czerwonej, a większość dokumentów związanych z ogrodem zniszczono. 
 
Widok na Staw Centralny - fot. Paweł TurońPo wojnie, aż do 1992 roku, ogród był własnością PGR. Co prawda w 1976 wpisano park do rejestru zabytków, jednak do tego czasu, z powodu braku odpowiedniej pielęgnacji, nastąpiły spore straty w kolekcji. Część południową parku przeznaczono na zabudowę mieszkalną, ogródki działkowe, a nawet pastwiska. Wykopano cztery stawy, wzdłuż granic posadzono topole, a na terenie parku pozwolono na wzrastanie licznych samosiewów.
 
Jedna z parkowych alejek - fot: www.ogrodprzelewice.plOd 1975 roku rozpoczęła się długo oczekiwana rewaloryzacja historycznej części ogrodu. Kierownictwo nad pracami objął Henryk Chyralecki, który na wstępie postanowił usunąć samosiewy i wprowadzić wartościowe gatunki roślin. Po likwidacji PGR Ogród Dendrologiczny przejęła Agencja Własności Rolnej, a następnie w 1993 Gmina Przelewice. Od tamtego czasu zaczęto stopniowo przywracać pierwotny blask przelewickiemu ogrodowi. W roku 2006 zakończono inwestycje związane z Botanicznym Centrum Badawczo-Wdrożeniowym. Odrestaurowano pałac i w nieco odmiennym kształcie postanowiono odtworzyć „ogród wiecznie zielony” Borsiga.
 
Obecnie Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest prężnie działającym ośrodkiem naukowo-turystycznym, który szczególnie okazale wygląda teraz, w okresie wzrostu i kwitnienia wielu przepięknych drzew, krzewów czy kwiatów. To naprawdę niezwykłe miejsce, w które koniecznie przyjedźmy z całą rodziną i wspólnie zwiedźmy jedną z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych naszego regionu, a może nawet i Polski.
 
Opracowano na podstawie informacji zebranych przez Katarzynę Misiak.
Więcej interesujących informacji na temat Ogrodu znajdziemy na stronie: www.ogrodprzelewice.pl
 
Zapraszamy do Przelewic!Godziny otwarcia ogrodu:
15.04 – 31.08 codziennie od 9.00 do 19.00
01.09 – 31.10 codziennie od 9.00 do 17.30
01.11 – 14.04 w dni robocze od 9.00 do 15.00
 
Ceny biletów:
normalny – 9 zł
ulgowy – 6 zł
sezonowy karnet wstępu – 30 zł
 
Mapa z dojazdem:

Wyświetl większą mapę

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: