Pragniemy nakłonić Was do artystycznej zabawy! Ostatnio zachęcaliśmy do zorganizowania podwórkowej wystawy malarstwa. Mamy nadzieję, że powstały już pierwsze dzieła sztuki! Tym, którzy polubili zabawę kolorami, i tym, którzy dopiero chcą spróbować, podsuwamy jeszcze jeden pomysł: malowanie w plenerze!
Szczególnie podczas lata natura urzeka nas swoim pięknem. Zachwyca zielenią liści i traw, uwodzi kolorami kwiatów, błękitem nieba, złotem zbóż. Przyroda od zawsze inspirowała artystów, którzy dzięki niej tworzyli niepowtarzalne dzieła. A może i Wy pójdziecie w ślady mistrzów pędzla i wybierzecie się w plener, by poszukać natchnienia, a w efekcie stworzyć jakiś niezwykły obraz?
Gdzie się wybrać?
Poszukajcie ładnych miejsc w Waszej okolicy – może nieopodal znajduje się park miejski, w którym napotkacie jakiś malowniczy zakątek? Warto też oczywiście wybrać się do lasu – a w Szczecinie i okolicach terenów zalesionych nie brakuje! Wymieńmy choćby te najpopularniejsze: Puszcza Bukowa, Las Arkoński i Głębokie – wszystkie obfitujące w wiele pięknych miejsc. Godne uwiecznienia mogą być również tereny Parku Kasprowicza i leżącego nieopodal parku im. Kownasa (od ul. Słowackiego, Żupańskiego, Niemierzyńskiej), a także oczywiście Ogrodu Różanego i okolicy.
Co zabrać?
Wycieczka w plener wiąże się z zabraniem plecaka, w którym zgromadzicie wszystkie niezbędne rzeczy. Przyłóżcie się dobrze do jego spakowania – nie ma nic bardziej zniechęcającego, niż brak podstawowych narzędzi pracy, i to jeszcze w miejscu sporo oddalonym od domu. Najlepiej zrobić listę i wg niej kompletować sprzęt, a przed wyruszeniem w plener sprawdzić, czy na pewno wszystko zabraliście. Oto, co będzie Wam potrzebne:
– kartki lub brystol, na których będziecie malować. Należy wziąć kilka sztuk w zapasie. Najlepiej przechowywać je w teczce lub tubie.
– podkładka ze sklejki lub innego twardego materiału, np. twardego kartonu. Ważne, by była dopasowana rozmiarem do kartki, na której powstawać będzie malunek.
– klipsy do przypinania papieru do podkładki – znacznie ułatwiają pracę, bo kartka nie przesuwa się i nie podwiewa jej wiatr
– farby – najlepsze są w tubkach: nietrudno je zaaplikować na paletę, są wygodne do przechowywania i łatwe do utrzymania w czystości. Wygodne będą też akwarele na paletce. A może zabierzcie ze sobą ekologiczne farby domowej produkcji, wyciskane z butelek?
– paleta – do nabierania na pędzel i mieszania farb. Możecie ją kupić w sklepie z artykułami plastycznymi za kilka, kilkanaście złotych – wybór jest szeroki od najprostszych, plastikowych do drewnianych, składanych. Możecie ją też wyciąć z twardego impregnowanego kartonu.
– pędzelki w o różnych rozmiarach
– butelka z wodą i kubek lub słoik
– szkicownik lub kartki, 2 ołówki , gumka i temperówka – przydadzą się do wstępnego szkicowania lub nakreślania konturów malunku.
– ściereczki lub chusteczki nawilżane do wycierania rąk i przyborów
– fartuch do ochrony ubrania
– kocyk do siedzenia
– teczka na gotowe malunki
Wskazówki organizacyjne
– podczas szukania odpowiednich obiektów do malowania, pilnujcie się wzajemnie, aby nikt się nie zgubił. Nie urządzajcie samotnych wędrówek w poszukiwaniu natchnienia!
– na miejscu zachowajcie kulturę i porządek, koniecznie posprzątajcie śmieci!
– nie zużywajcie całej wody do płukania pędzli – musi Wam jeszcze starczyć na umycie rąk
– miejcie zapas foliowych toreb, aby uniknąć zabrudzenia plecaka. Dobrze jest trzymać przybory w jakimś zamykanym pojemniku, np. po lodach.
– w słoneczny dzień przyda się kapelusz lub czapka i krem z filtrem dla ochrony przed słońcem
Miłego malowania!
A w następnym tygodniu będziemy Was zachęcać do zabawy w teatr… Nie zapomnijcie odwiedzić działu Sztuka na podwórku!