Zgodnie z przepisami właściciele psów mają obowiązek sprzątania po swoich zwierzakach. Już po raz trzeci pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wraz ze strażnikami miejskimi przeprowadzają kampanię edukacyjną pn. „Szczecin Miastem czystej zieleni – posprzątaj po swoim psie. Akcja skierowana jest do szczecińskich przedszkoli, do najstarszych grup.
W ramach kampanii ogłoszony został konkurs dla dzieci na prace plastyczne wykonane różnymi technikami. Dzieci w swoich pracach miały przekazać ideę potrzeby sprzątania po pupilach pt. „Sprzątam po swoim psie”. Łącznie wpłynęło 197 prac. Do udziału w kampanii zgłosiły się 32 przedszkola. Dzieci podczas zajęć oglądają prezentację multimedialną, która zapoznaje je z problematyką utrzymania czystości w mieście oraz podjętymi przez miasto działaniami ułatwiającymi utrzymanie czystości. Wszystkie maluchy otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci drobne prezenty.
W tym roku Zakład Usług Komunalnych kupił blisko 200 tysięcy zestawów higienicznych przeznaczonych do sprzątania po czworonogach. Zapasy Zakładu Usług Komunalnych uzupełni 75 tysięcy sztuk specjalnych foliowych worków na psie odchody oraz 108 tysięcy zestawów złożonych z papierowej torby oraz łopatki. Wszystkie za darmo udostępnione będą mieszkańcom. Dwa razy w tygodniu znajdą się w 55 dystrybutorach na zestawy higieniczne. Można się również po nie zgłosić się do jednego z Ekoportów znajdujących się przy ul. Helskiej, Kołbackiej, Gdańskiej, Dworskiej i Firlika. Za darmo dostaniemy je wówczas od pracownika.
Uzupełnieniem bazy dystrybutorów higienicznych jest 3500 oznaczonych koszy ulicznych. Oznaczone zostały w ramach kampanii społecznej „Posprzątaj po swoim psie”, w którą aktywnie zaangażowała się szczecińska młodzież. W ubiegłym roku na koszach na śmieci umieściła specjalnie zamówione, barwne naklejki. Czytamy na nich: „Posprzątaj po mnie do specjalnego pojemnika lub kosza ulicznego. Dziękuję”.
Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu zanieczyszczenia po swoim psie można wrzucać do każdego kosza ulicznego.
Przypomnijmy, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, a do takiego należy niesprzątanie po swoim psie, grozi kara od 20 do 500 zł. w ubiegłym roku straż miejska interweniowała blisko 1300 razy w sprawie niesprzątania po psie, mandatami ukarano ponad pół tysiąca właścicieli psów, 400 zostało pouczonych, skierowano 30 wniosków do sądu.