31 marca szczecińscy radni wprowadzili w życie ustawę, która daje urzędom możliwość kontroli rodziców w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi, a dokładniej – rodzaju aktywności, jaką proponują swoim pociechom w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Koordynatorzy rodzinni przyznawać będą punkty, które wykorzystane potem będą przy rekrutacji do placówek oświatowych.
Nowa ustawa szczecińskiego magistratu wejdzie w życie 1 września 2014 r. Zgodnie z rozporządzeniem, rodzice dzieci urodzonych po 2009 roku i zameldowanych w Gminie Szczecin podlegać będą obowiązkowi wykazania się punktami za edukację i opiekę pozaszkolną, sprawowaną w czasie, gdy nie przebywają one w placówce oświatowej – przedszkolu lub szkole. Punkty przyznawane będą przez rejonowych koordynatorów rodzinnych, którzy sprawdzą m.in. czy rodzice zabierają dziecko do muzeum lub teatru, czy zapewniają mu zabawki edukacyjne, a także jak często umożliwiają mu ruch na świeżym powietrzu. Wyniki kontroli, przeprowadzanej raz na kwartał w formie wywiadu środowiskowego, koordynator zapisze w dzienniku danej rodziny, a następnie wyda zaświadczenie o ilości zgromadzonych punktów. Dopiero ten dokument pozwoli rodzicom na rekrutację dziecka do placówki oświatowej. Od marca 2015 roku będzie on niezbędny do przedłożenia w pierwszym etapie rekrutacji do placówek publicznych.
– Ta ustawa to optymalny sposób na to, by w naszej gminie podnieść jakość nauczania. – mówi inspektor Gertruda Kotuła z miejskiego Wydziału Wsparcia Nauki i Oświaty. – Zaangażowanie rodziców w proces edukacji jest kwestią kluczową jeśli chodzi o jakość kształcenia. Dzieci, które od najmłodszych lat otrzymują wszechstronne bodźce, a także motywację do nauki, w przyszłości lepiej radzą sobie w szkole. Koordynatorzy rodzinni zadbają o to, by wszystkie dzieci miały zapewnione niezbędne warunki i jak najlepszy start przy wkraczaniu na ścieżkę edukacji. Placówki oświatowe w pierwszej kolejności przyjmować będą dzieci z jak największą ilością punktów – to zmotywuje rodziców do wykazania się aktywnością rodzicielską.
Ustawa przewiduje, że największą ilość punktów będzie można zdobyć za: wyjście z dzieckiem do placówki kulturalnej, udział w zorganizowanych zajęciach plastycznych lub muzycznych, czytanie dziecku co najmniej 20 minut dziennie. Mniej punktowane będą m.in. : udział w zajęciach sportowych, samodzielna gra na instrumencie czy granie z dziećmi w gry planszowe. Lista punktowanych aktywności jest długa i udostępniona będzie od 3 kwietnia na stronie internetowej Urzędu Miasta. Każda aktywność powinna zostać poświadczona biletem, umową z instytucją świadczącą usługę lub oświadczeniem opiekuna, weryfikowanym w trakcie wywiadu środowiskowego.
Mimo tego, że ustawa ma szczytny cel zapewnienia wsparcia edukacyjnego dzieciom, w Internecie już słychać głosy oburzonych rodziców, którzy obawiają się, że ilość punktów będzie głównym kryterium przy rekrutacji dziecka. – Rozpocznie się wyścig szczurów o punkty, a w rekrutacji zwyciężą ci, co mają najwięcej pieniędzy na zajęcia dodatkowe – pisze użytkowniczka o nicku adamanta. Użytkownik Jatnick ostrzej formułuje zarzuty wobec ustawy: – Ta ustawa ogranicza wolność rodziców i dzieci. Jakim prawem mają wejść mi do domu i kontrolować mnie, co robię z dzieckiem w czasie wolnym?! Czy ja żyję w państwie policyjnym?! Nie brak i opinii pozytywnych. Użytkowniczka kasia144 pisze: – To dobrze, że wejdzie takie prawo – dzięki temu wszystkie dzieci będą miały dobry start, bo ci rodzice, którzy wcześniej nie zrobiliby nic w kierunku rozwoju swojego dziecka, teraz będą musieli się wziąć do roboty.
Pierwsze kontrole rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia 2014 roku. Do tego czasu rodzice, począwszy od 1 września 2014 roku, powinni zbierać dowody na swoją aktywność. Nad realizacją ustawy czuwać będą rejonowi koordynatorzy z Wydziału Wsparcia Nauki i Oświaty Urzędu Miasta, których lista dostępna będzie od 3 czerwca na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Uwaga! Treści zawarte w tym artykule nie są prawdziwe – był to nasz żart na prima aprilis! 🙂
Mnóstwa dobrego humoru na każdy dzień życzy redakcja portalu Rozwiń Skrzydła! 🙂