Rola sportu w życiu dziecka

Niedzielne popołudnie. Salon. Telewizor 40 calowy. Na stole ciasto z cukierni. Na wygodnej kanapie siedzi małżeństwo z dwójką dzieci. Chłopiec – lat 4. Dziewczynka – lat 2,5. Tata jest zmęczony po ciężkim tygodniu pracy. Mama również, ale chce jeszcze posprzątać po obiedzie. Cała rodzina ogląda telewizję.

Po godzinie tata ucina sobie drzemkę, zaś mama idzie pozmywać naczynia. Dzieci grają na komputerze. 
Tak wygląda weekend większości polskich rodzin – spędzany w domu, przed telewizorem lub komputerem. Gdzie podziały się czasy wspólnych wypraw rowerowych czy spacerów po parku? Sport to zdrowie – mawia się. Patrząc na mieszkańców naszego państwa i ich widoczną, powiększającą się nadwagę, mam wrażenie, że się o tym zapomina.
 
Rola sportu w życiu dziecka
 
Ruch odgrywa olbrzymią rolę w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza u najmłodszych obywateli. Wiek dziecięcy jest najważniejszym okresem rozwoju człowieka. W tym czasie rozwijają się wszystkie układy organizmu, takie jak układ kostny, który wywiera wpływ na prawidłową postawę ciała. Dziecko nabywa właściwe nawyki ruchowe, takie jak poprawne chodzenie czy utrzymywanie odpowiedniej pozycji pleców czy równowagi ciała. Prawidłowy rozwój naszych pociech jest podstawą do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie, natomiast błędy i zaniechania w tym wieku mają często negatywny wpływ na całe życie.
 
Po przez odpowiednie ćwiczenia budujemy tkankę mięśniową, wzmacniamy więzadła i ścięgna. Dziecko przebywając na świeżym powietrzu, jest dotlenione, co gwarantuje mu dobry sen.
Nie można tu zapominać o dodatkowych korzyściach z aktywności fizycznej dziecka. Pierwszą korzyścią jest budowanie pozytywnej samooceny dziecka, która pomaga w jego właściwym rozwoju. Dzięki stabilnej i wysokiej samoocenie dziecko z podniesionym czołem wchodzi w nowe, nieznane sytuacje.
 
Kolejna korzyść to socjalizacja dziecka. W Polskim systemie edukacji część dzieci idzie do przedszkola w wielu 3 lat i wtedy zaczyna poznawać rówieśników i doświadcza budowana relacji. Dzieci, które nie idą do przedszkola, dopiero w zerówce zaczynają mieć stały, systematyczny kontakt z rówieśnikami. Dzięki grupowym zajęciom sportowym możemy skutecznie przyspieszyć i polepszyć socjalizację dziecka nawet już od 6 miesiąca życia. Dziecko posiadające dobrą samoocenę nie boi się nowych ludzi i sytuacji oraz bezproblemowo, z uśmiechem rozpoczyna swoją edukację w przedszkolu i podstawówce.
 
Kolejną kluczową korzyścią jest budowanie u dziecka zdrowych nawyków. Są to pozytywne nawyki dotyczące aktywności fizycznej i bycia w grupie. Dziecko w tak młodym wieku nabiera nawyki poprzez obserwację i uczestnictwo. Jako rodzice mamy 100% wpływ na to, co nasze dziecko będzie obserwować i w czym uczestniczyć. Od nas zależy czy nasza pociecha będzie obserwować siedzących przed telewizorem czy komputerem rodziców i uczestniczyć w wycieczkach do galerii handlowej, czy też wybierze pozytywne uczestnictwo we wspólnej aktywności fizycznej z rodzicami.
Ostatnią istotną korzyścią jest szczęście malucha w ujęciu polityki hormonalnej dziecka. Aktywność fizyczna i przebywanie w grupie naturalnie powoduje zwiększone wytwarzanie hormonów somatotropiny i dopaminy w mózgu. Jak wiemy, są to tak zwane hormony szczęścia. Istniej korelacja pomiędzy aktywnością fizyczną, a poziomem szczęścia.
 
Dlatego tak bardzo ważnym jest, zapisywanie dziecka na zajęcia grupowe, gdzie kontakt z dziećmi jest regularny. Przede wszystkim ruch, dobrze zorganizowana zabawa z maluchem sprawia mu, niebywałą radość. Dziecko jest żywe, szczęśliwe, komunikatywne i szybciej reaguje na bodźce.

 

Gdy dziecko woli spędzać czas przed komputerem

 
Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego dziecko woli spędzać czas przed komputerem, niż ze swoimi rówieśnikami na dworze?
W momencie gdy rodzice przychodzą zmęczeni po pracy, siadają na kanapie i odpoczywają – dziecko musi zająć się sobą. Co może wybrać małe dziecko? Oglądanie telewizji, granie na komputerze, zaś w najlepszym przypadku zabawę klockami.
 
Twoim zadaniem, drogi rodzicu jest zachęcić dziecko do zabawy, po przez wspólne wyjścia np. na plac zabaw. Na tego typu obiektach dostępne są zjeżdżalnie, siatki czy drabinki, które doskonale pomagają w wzmacnianiu organizmu. Przykładowo ojciec może się wybrać z synem do parku, aby pograć w piłkę, zaś mama z córą na rowery. Pamiętaj, że w domu również możesz spędzać czas z dzieckiem, chociażby grając w grę planszową.
Warto pomyśleć o zajęciach dodatkowych dla swojego dziecka, gdzie pod okiem nauczyciela czy trenera będzie mogło ćwiczyć koordynację ruchową.
 
Sport, a budowanie więzi rodzinnych
 
Antoni Makarenko napisał: „Nie ma złej młodzieży, są tylko źli wychowawcy”.
Wychowanie fizyczne odgrywa ogromną rolę w życiu dziecka, bowiem współdziałanie – które jest nieodzownym elementem sportu – wpływa na kształtowanie się takich postaw jak: koleżeństwo, współzawodnictwo oraz zespołowe dążenie do celu. Razem z dzieckiem po przez wspólną zabawę, budujesz pozytywne relacje. Maluch wie, że może Ci zaufać. Wie, że nic złego mu się przy Tobie nie stanie. Budowanie poczucia bezpieczeństwa u małych dzieci jest niezwykle istotne w jego późniejszym życiu. Zaniedbując relacje z dzieckiem, sprawiasz iż jest ono bardziej podatne na zły wpływ rówieśników, tudzież zażywania narkotyków czy alkoholu.
Rada jest jedna. Spędzaj więcej czasu ze swoim dzieckiem. Zapisz się z nim na wspólne zajęcia. Poświęć mu swoją uwagę. Ponadto dzięki temu, wy jako rodzice również zyskacie dzięki aktywności sportowej.
Niedzielne popołudnie. Park Kasprowicza. Trawa. Na rozłożonym kocu, w koszyku świeże owoce i warzywa. Obok małżeństwo z dwójką dzieci. Chłopiec – lat 4. Dziewczynka – lat 2,5. Tata nie jest już tak zmęczony po ciężkim tygodniu pracy, mama również gdyż sami są bardziej dotlenieni. Całą rodziną z uśmiechem grają w piłkę. Po kilku godzinach dobrej zabawy, cała czwórka wraca szczęśliwa do domu aby zjeść zdrowy i pożywny obiad.
Tak powinien wyglądać wspólnie spędzony weekend rodzinny.

Autorem artykułu jest Zespół Socatots
 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: