W Szczecinie działa edukacyjna przestrzeń artystyczna dla dzieci i młodzieży o nazwie TWORZĘ SIĘ. Celem tego miejsca jest pobudzanie twórczego rozwoju młodych mieszkańców Szczecina. 12 kwietnia rozpoczął się tam projekt „Fotograficzny Plac Zabaw”, podczas którego dzieci mogą obejrzeć wystawę zabawek optycznych i wziąć udział w warsztatach fotograficznych. Poniżej przedstawiamy harmonogram wydarzeń.
Przestrzeń galerii podzielona została na dwie części: edukacyjną , w której odbywać się będą warsztaty, pokazy filmów, wykłady i spotkania oraz wystawienniczą, w której prezentowane będą wystawy i efekty działań twórczych tworzone dla dzieci i przez dzieci.
Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci i młodzież w wieku od 2 do 14 lat do odwiedzenia nowej przestrzeni oraz do uczestniczenia w działaniach organizowanych w TWORZĘ SIĘ.
W nowym miejscu realizowany jest obecnie projekt Zabawy Sztuką – Eksperymentalne Place Zabaw. Pomysł opiera się na utworzeniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina kilku przestrzeni artystycznych, nazwanych „placami zabaw”, których utworzeniem zajmą się zaproszeni do projektu artyści oraz młodzi mieszkańcy miasta. Place zabaw przyjmą formę interaktywnych wystaw, dostępnych dla wszystkich oraz działań artystycznych.
12 kwietnia, na wernisażu o godz. 12.00. otwarty został projekt FOTOGRAFICZNY PLAC ZABAW.
Otwarty będzie do 31 maja w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00.
Fotograficzny Plac Zabaw to przestrzeń twórcza dla dzieci i młodzieży, w ramach której zaprezentowany zostanie m.in. projekt artystyczno-edukacyjny twórcy i podróżnika Sławomira Brzoski pt. „Płynna Tożsamość”. Przedsięwzięcie miało na celu rozbudzić kreację artystyczną młodych, rdzennych mieszkańców Papui i w formie rysunków przedstawić rzeczywistość, w jakiej żyją. Podobne działanie autor projektu przeprowadzi z młodymi mieszkańcami Szczecina w galerii TWORZĘ SIĘ.
Fotograficzny Plac Zabaw to także przestrzeń wypełniona różnego rodzaju zabawkami optycznymi, nawiązującymi do początków fotografii oraz cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży, prezentujący różne techniki i możliwości tworzenia obrazu. Tematyczne warsztaty poprowadzą m.in. Paweł Kula, Maria Stafyniak, Beata Bogusławska oraz Olga Tokarczyk.
Harmonogram działań artystyczno-warsztatowych w ramach Fotograficznego Placu Zabaw:
12.04 – 31.05.2015
Płynna Tożsamość, Sławomir Brzoska – wystawa. Wernisaż: 12.04.2015 o godz. 12.00
Podczas projektu artystyczno – podróżniczego „Rok Wędrującego Życia” Sławomir Brzoska dotarł do Papui – zachodniej części wyspy, należącej do Indonezji. Wielu mieszkańców nadal żyje tam zgodnie ze swoimi zwyczajami, z dala od miast. Jednakże kolonizacja prowadzona przez rząd Indonezji prowadzi do tego, że Papua przestaje istnieć w swojej pierwotnej formie. Poznając warunki, w jakich mieszkają papuascy aborygeni, odwiedzając prowizoryczne, ustawione z patyków szkoły, widząc jednocześnie entuzjazm tamtejszych dorosłych i dzieci, artysta postanowił wrócić i zrealizować w Papui projekt plastyczny z jej młodymi obywatelami. Chciał w ten sposób zachować dla potomności fragment świata rdzennych mieszkańców, który tak szybko zanika. Uczniowie w wieku 9-11 lat zostali poproszeni m.in. o narysowanie rzeczywistości w jakiej żyją, oraz zapytani o wizję przyszłości. Efektem ich pracy są dziesiątki rysunków, które stanowią interesujący materiał do badań nad sytuacją duchową i artystyczną papuaskich nastolatków. Prace te stanowią również materiał porównawczy do efektów podobnego działania przeprowadzonego przez Sławomira Brzoskę z polskimi dziećmi.
W ramach wystawy artysta zaprezentuje portrety oraz rysunki dzieci z Papui, film dokumentujący wyprawę oraz prace video zrealizowane podczas swoich podróży do różnych zakątków świata.
W czasie działania Fotograficznego Placu Zabaw, na miejscu, obecny będzie animator, który wprowadzi dzieci w tematykę wystawy i zapozna z działaniami przygotowanymi dla nich oraz ich opiekunów. Odwiedzający wystawę będą mogli bawić się światłem, obserwować odwróconą projekcję w ręcznie skonstruowanym przez artystę Pawła Kulę i dzieci aparacie, nakładać obrazy, obserwować ich przenikanie oraz tworzyć własne.
Cykl warsztatów animacji obrazowej
warsztaty – 1 grupa, 18.04.2015 godz. 14.15-15.45
warsztaty – 2 grupa, 25.04.2015 godz. 14.15-15.45
warsztaty – 3 grupa, 09.05.2015 godz. 14.15-15.45
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, łączące elementy diaporamy ze sztukami plastycznymi. Celem warsztatu jest rozbudzanie wyobraźni dziecka na płaszczyźnie obrazu i słowa. Zadaniem uczestników będzie stworzenie historii i zamknięcie jej w kilku obrazkach wielkości klatki fotograficznej (35 mm). Małoobrazkowe klatki powstaną z przezroczystej folii, na której przy pomocy pisaków dzieci zapiszą własne historie. Przygotowane obrazy zamknięte zostaną w ramki przeźroczy i umieszczone w analogowym rzutniku. Mały format wyznaczy kadr i zmusi młodego twórcę do ograniczenia się na minimalnej powierzchni. Na zakończenie warsztatu każdy uczestnik zaprezentuje swoje slajdy na rzutniku analogowym i opowie własną historię.
Pokaz powarsztatowy z animacji obrazkowej
31.05.2015 godz. 11.00
W ostatni dzień Fotograficznego Placu Zabaw odbędzie się powarsztatowy POKAZ wyemitowany z dwóch analogowych rzutników (diaporama), przygotowany z obrazów (slajdów) powstałych podczas warsztatów. W efekcie powstanie oryginalna forma przekazu plasująca się między filmem a prezentacją zdjęć i form dźwiękowych.
31.05.2015, godz. 12.00
PIERWSZE URODZINY TWORZĘ SIĘ (tort urodzinowy, finisaż Fotograficznego Placu Zabaw)
godz. 13.00, koncert zespołu Afrique Sogue – al. Kwiatowa
ZAPISY na warsztaty: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać nazwę warsztatu. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w budynku 13 muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 (wejście od ul. Tkackiej). Wstęp bezpłatny.
Organizatorem wydarzeń są: 13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.
Szczegóły na www.tworzesie.pl