Uwolnić poród – pokazy filmu o prawie kobiet do godnego porodu

brzuchW tym roku do mediów na całym świecie trafił film dokumentalny pod tyułem „Uwolnić poród” (Freedom for Birth), który miał za zadanie wzbudzić dyskusję na temat praw kobiet do wolnego wyboru sposobu rodzenia oraz do szacunku podczas porodu..Ta ogólnoświatowa inicjatywa, której celem jest zmiana systemu opieki okołoporodowej, tak by każda kobieta mogła zdecydować gdzie i w jaki sposób będzie rodzić swoje dziecko, nazwana już została przez media „porodową rewolucją okrążającą świat”. Teraz w Szczecinie również możemy obejrzeć ten film.

 

„Uwolnić poród” (Freedom for Birth) to 60-minutowy film dokumentalny, w którym występują czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy oni wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie.

Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka konferencji „Prawa człowieka w porodzie” w Hadze mówi: Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców (Toni Harman i Alex Wakeford) film pt. „Uwolnić poród” opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została aresztowana pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, której Gereb asystowała w domu, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie. Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky pozwała w 2011 roku Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, którą można uznać za kamień milowy w walce o wolność porodu na całym świecie.

Toni Harman (reżyserka) mówi: Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania, jak i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie uzna, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może powołać się na przynależne jej prawa. Mamy nadzieję, że razem z premierą filmu „Uwolnić poród” kobiety staną się ich bardziej świadome. Nasz film zatem może być iskrą, która wywoła rewolucję w opiece okołoporodowej na całym świecie. My nazywamy to „rewolucją matek”.
Autorzy chcą pokazać, jak dalece poród, jako doświadczenie głęboko intymne i wyjątkowe w życiu kobiety i jej dziecka, został kobietom odebrany. Propaganda strachu, traktowanie ciała jako dysfunkcyjnej maszyny, a porodu jako niebezpiecznego procesu, który wymaga interwencji medycznej, uniemożliwia kobietom przeżywanie go w pozytywnej i pełnej skupienia atmosferze.
Hayes-Klein konkluduje: „Uwolnić poród” jest inspiracją do zmiany systemu. Poród zmieni się, kiedy kobiety zdadzą sobie sprawę, że mają prawo profesjonalnej opieki okołoporodowej i to prawo zaczną egzekwować. Poród zmieni się, kiedy sprzeciwią się nadużyciom, z powodu których tak wiele z nich cierpi i powiedzą: Nigdy więcej!.” Dlatego ważne jest, aby cofnąć się o krok i zwrócić kobietom „ich” poród.

W Szczecinie kolejny pokaz odbędzie się 8 grudnia o godz. 13.00 na spotkaniu Klubu Kangura w Szkole Rodzenia im. św. J.B. Molli przy ul. Rayskiego 25/2. Po filmie przewidziana dyskusja. Zapraszamy!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: