Wakacyjna apteczka malucha

Sezon wakacyjny w pełni. Wybierając się na wczasy z małym dzieckiem warto mieć pod ręką apteczkę dostosowaną do potrzeb malucha, aby uniknąć sytuacji szukania po nocy czynnej apteki w nieznanej miejscowości. Generalnie zasada jest prosta: na im większe odludzie się wybieramy, tym „grubsza” powinna być nasza podróżna apteczka. Pobyt w wakacyjnym kurorcie nie wymaga aż takich przygotowań medycznych, jak wakacje nad jeziorem w leśnej dziczy.

Oto przykładowa lista niezbędnych medykamentów dla malucha i całej rodziny:
1.    Leki na stałe przyjmowane przez dziecko lub innych członków rodziny. Lepiej wykupić potrzebny zapas przed wyjazdem niż zabierać ze sobą receptę, którą może być trudno zrealizować w nieznanej miejscowości z powodu np. niezauważonego błędu w wypisaniu przez lekarza.
2.    Preparaty zabezpieczające przed ukąszeniami owadów, odpowiednie dla wieku dziecka (są dostępne nawet takie dla niemowląt), nawet jeśli zabieramy moskitierę. Preparaty łagodzące ukąszenia, wapno na odczulenie. Ewentualnie pompkę do usuwania kleszczy.
3.    Leki na chorobę lokomocyjną.
4.    Preparaty przeciwgorączkowe. Leki bez recepty „na przeziębienie” łagodzące pierwsze objawy infekcji np. większe dawki Wit C, Ascorutical, Rutinoscrobin, pastylki do ssania na ból gardła.
5.    Dwa termometry, kilka smoczków. Chusteczki nawilżające – pamiętajmy, że dzieci „chodzące” zużywają ich dużo więcej podczas wakacji, bo prawie cały czas są na świeżym powietrzu i brudzą ręce.
6.    Panthenol ( na oparzenia słoneczne i cieplne). Krem z wysokim filtrem – im młodsze dziecko tym silniejszy powinien być filtr.
7.    Środki dostępne bez recepty zapobiegające odwodnieniu przy biegunce oraz uzupełniające mikroelementy. Węgiel na pierwszą pomoc w zatruciach.
8.    Wodę utlenioną do dezynfekcji skaleczeń, zapas plastrów w różnych rozmiarach, nożyczki, bandaż elastyczny. Kilka jałowych opatrunków. Pincetę do usuwania drzazg.
9.    Woda do noska, sól fizjologiczna w przypadku niemowląt, ewentualnie kropelki do nosa dla małych dzieci na katar.

 

Pamiętajmy, że apteczki nie wolno przechowywać w miejscu narażonym na przegrzanie słoneczne oraz w dostępnym dla dzieci!

 

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: