Wakacje się zaczęły, a więc najwyższy czas na to, by wspólnie z przyjaciółmi zrobić coś ciekawego i kreatywnego! Zachęcamy Was, byście w swoje podwórkowe zabawy włączyli sztukę – muzykę, plastykę, taniec. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak zorganizować podwórkowy festiwal piosenki! Jeśli tylko uzbroicie się w dobre humory i nasze pomysły – zabawa będzie przednia!
„Śpiewać każdy może, jeden lepiej, a drugi trochę gorzej…” – najważniejsza jest jednak dobra zabawa! Oczywiście, że jest miło, gdy ktoś docenia nasz talent wokalny, ale tak naprawdę liczy się koleżenska współpraca, przyjacielska atmosfera, beztroski wypoczynek w gronie lubianych kolegów i koleżanek. Podwórkowy festiwal piosenki z pewnością będzie dobrą okazją do tego, by zacieśnić łączące Was więzy, a przy okazji pokonać nudę, która chciałaby się zakraść na Wasze podwórko. Nie wpuszczajcie jej! Działajcie!
Ale… od czego właściwie zacząć?
Zbierzcie ekipę
Młody Czytelniku – Internauto, który właśnie czytasz te słowa – porozmawiaj ze swoimi kolegami i koleżankami z podwórka – oni też pewnie nie chcą się nudzić w wakacje! Spróbuj przekonać ich do współpracy przy organizowaniu podwórkowego festiwalu! Każdy z Was na pewno znajdzie dla siebie dziedzinę, w której mógłby się wykazać! Jeden ma zdolności organizacyjne i dobrze kieruje grupą, drugi jest majsterkowiczem i zawsze potrafi wymyślić praktyczne rozwiązania, jeszcze inna koleżanka umie dbać o detale i pilnować porządku. Każdy się przyda, a co kilka głów, to nie jedna! Wspólnymi siłami zdziałać możecie wiele. Gdy zawiąże się grupa – ustalcie cel i plan działania, rozdzielcie zadania. Weźcie przy tym pod uwagę swoje zdolności i zainteresowania. Wyznaczcie datę Podwórkowego Festiwalu Piosenki. Przygotowania zacznijcie co najmniej tydzień wcześniej – będzie dość czasu na zapisy chętnych, zrobienie dekoracji, przygotowanie repertuaru, zaproszenie publiczności. Do współpracy warto zaprosić też dorosłych – mogą pomóc przy organizacji sceny, podłączaniu sprzętu, kupowaniu nagród.
Ustalanie celów
Macie już zebraną grupę chętnych do zabawy. Waszym celem będzie zorganizowanie Podwórkowego Festiwalu Piosenki – to już wiecie. Ale… kto będzie śpiewał? I jakie piosenki? Gdzie będzie występował? Kto będzie oglądał występy? Co jest potrzebne, by to się udało? Mnóstwo pytań… Spokojnie! Dostaniecie od nas podpowiedzi – punkt po punkcie. Spośród nich wybierzcie coś najbardziej odpowiedniego dla większości grupy – podyskutujcie między sobą o najlepszych rozwiązaniach, a ustalenia z
apiszcie na kartce albo tablicy.
W tym miejscu gorąco namawiamy Was do zainstalowania na podwórku dziecięcej tablicy ogłoszeń. Będzie Wam ona służyła podczas wakacyjnych zabaw – na niej możecie umieścić plan Podwórkowego Festiwalu Piosenki, a także harmonogram dalszych podwórkowych działań pod znakiem sztuki. Tam będą wszystkie ważne informacje dotyczące zabawy, regulaminy, ogłoszenia i wszystko to, co chcielibyście przekazać kolegom, a boicie się, że zapomnicie. Tablicą może stać się kawałek płyty lub grubego kartonu; można też kupić gotową (np. korkową) ze składkowych pieniędzy. Należy zamocować ją bezpiecznie w widocznym miejscu. Pamiętajcie o utrzymywaniu porządku na tablicy i wokół niej. Najlepiej, gdy będą się tym zajmowali dyżurni wybrani na dany tydzień.
Scena i dekoracje
Rozejrzyjcie się po swoim podwórku – z reguły na każdym jest jakieś miejsce, które można wykorzystać, by zaimprowizować scenę. Ważne, by była ona dobrze wyeksponowana i widoczna. Może to być na przykład wyżej położony kawałek terenu, szeroki murek, placyk, czy po prostu miejsce obrysowane kredą. Jeśli na Waszym podwórku znajduje się trzepak – to macie już bardzo dobre miejsce na scenę! Możecie udrapować na nim kurtynę (zrobioną ze starych zasłon, koca czy prześcieradła), odsłanianą przed każdym występem. Za kurtyną wykonawcy będą mogli się przygotowywać, by potem w pełnej krasie wystąpić przed widownią. Jeśli zdecydujecie się na śpiew z towarzyszeniem podkłądu muzycznego – istotną rzeczą jest, by scena znajdowała się w pobliżu źródła prądu. Scenę ozdobić możecie własnorecznie wykonanymi dekoracjami – mogą to być kawałki kartonu pomalowanego kolorowymi farbami, z napisem „Podwórkowy Festiwal Piosenki” lub nazwą Waszej ulicy, balony, kolorowe motyle z bibuły, serpentyny. Jeśli obawiacie się, że o zmierzchu mało będzie widać – oświetlcie scenę swoimi własnymi lampkami biurowymi – im więcej, tym lepiej!
Widownia
Na pewno znajdzie się ktoś, kto za żadne skarby nie będzie chciał śpiewać. Nie trzeba go zmuszać – niech tylko ogląda, skoro to właśnie woli, przecież wszyscy nie mogą być wykonawcami! Zaproście kolegów i koleżanki z sąsiednich podwórek, namówcie do oglądania swoich rodziców, dziadków, sąsiadów. Przygotujcie dla nich miejsca przed sceną – zorganizujcie parę krzeseł. Powieście w widocznych miejscach ogłoszenia o odbywającym się Fesiwalu.
Jury
Nie musicie oceniać wykonawców, ale warto podjąć to wyzwanie. Konkurs na pewno spowoduje, że każdy z występujących bardziej przyłoży się do przygotowania występu. Zabawa będzie wtedy lepsza, obfitująca w emocje! Spośród widzów wybierzcie jurorów – można to zrobić w sposób losowy, np. poprzez ciągnięcie losów czy rzut piłeczką (kto złapie, ten zostanie jurorem). Pamiętajcie, żeby jurorów nie było więcej niż wykonawców; najlepiej, gdy ograniczycie się do trzech osób – wtedy konkurs będzie przebiegał szybko, sprawnie i bez sporów. Jurorzy oceniać będą wykonanie piosenki, wizerunek sceniczny, pomysłowość, grację ruchów, poczucie humoru występującego. Sposób oceniania może być różny: jurorzy mogą przyznawać uczestnikowi punkty bezpośrednio po jego występie (wtedy przydadzą się kartki z punktacją, np. taką jak w szkole: od 1 do 6) lub po wszystkich występach wytypować I, II i III miejsce.
Nagrody
Jeśli zdecydujecie się na konkurs, powinniście przygotować nagrody dla zwycięzców. Mogą to być własnoręcznie zrobione upominki, np. dyplomy, kolorowe kartki, odznaki czy medale, a nawet pierniki, zdobione plasteliną puchary z butelek czy śmieszne figurki z modeliny. Możecie też złożyć się i kupić nagrody w sklepie – np. słodycze, drobne zabawki, przybory szkolne, śmieszne rzeczy. Ważne, by pamiętać o tym, że w konkursie wygrać może każdy – a więc nagroda powinna nadawać się zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, dla młodszego i dla starszego uczestnika. Dla zwycięzcy pierwszego miejsca przygotujcie najokazalszą nagrodę. Warto też postarać się o nagrody pocieszenia dla każdego z uczestników. Natomiast wykonawcy ze swojej strony mogą w miły sposób podziękować widzom – częstując ich cukierkami. Te dzieci, które nie były dość śmiałe, by występować, na pewno ucieszą się, że i one coś dostały.
Wiemy gdzie występować, wiemy po co – więc pozostaje nam już tylko (albo aż) wybrać formę występu na Podwórkowym Festiwalu Piosenki. Jak śpiewać i co śpiewać? – tego dowiecie się już wkrótce na naszym portalu! Zajrzyjcie do działu Sztuka na podwórku – bierzcie od nas pomysły i dobrze się bawcie! Macie przecież wakacje!