Między 3 a 5 sierpnia Wolin opanowany zostanie przez walecznych Wikingów, urzekających bardów i pracowitych rzemieślników. W piątek o godz. 11:00 rozpocznie się XVIII Festiwal Słowian i Wikingów – niesamowita podróż w czasy wczesnego średniowiecza, obfitująca w wiele atrakcji dla dzieci, pozwalająca im poznać życie codzienne i historię Słowian i Wikingów.
PIĄTEK, 3 sierpnia
godz. 11.00 – uroczyste otwarcie Festiwalu oraz przedstawienie grup i prezentacja okrętów
godz. 12.00 – obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym. Rozpalony ogień zostanie rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.
godz. 12.30 – wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi (repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem Festiwalu).
godz. 12.30 – pokaz sokolniczy na placu bitwy
godz. 12.30 – turniej łuczniczy
godz. 13.00 – Wymiar sprawiedliwości we wczesnym średniowieczu: Mir Świątynny i Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdælasaga, Egils saga Skallagrímssona
godz. 13.30 – Bieg Niewiast – cykl konkurencji sprawnościowych dla Niewiast:
– obieranie warzyw mieczem
– przeniesienie wiadra z wodą
– naprowadzenie głosem ślepego wojownika na kapustę, którą będzie musiał przeciąć mieczem
– rzut sakiewką do kosza
– przyciągnięcie pijanego męża do domu
– znalezienie jajka w koszu z sianem
– rozebranie wojownika
godz. 14.00 – przyjęcie młodego wojownika do drużyny, Mir Świątynny oraz Sąd Boży: na motywach Helmolda (ks. I/84) oraz Tacyta (40), Pliniusza VIII 80-82 oraz Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils saga Skallagrímssona. Młody wojownik – syn wikińskiego najemnika – wsławiony w swym pierwszym boju składa w świątyni daninę ze zdobytych przez siebie łupów. W uznaniu swych dokonań zostaje przyjęty w poczet wojowników drużyny grodowej – rytuał inicjacyjny oraz nawiązanie do wilkołactwa.
godz. 15.00– powrót drużyny świątynnej z wyprawy wojennej (wg zapisów Saxona Gramatyka o Arkonie). Drużyna świątynna powraca z wyprawy i składa łupy pod posągiem: broń, kosztowności, niewolników – jeden z niewolników zostaje złożony w ofierze u stóp posągu, pozostali przydzieleni do wyznaczonych prac.
godz. 15.30 – Świętosława Sygrydą Storradą. Inscenizacja przedstawiająca związek młodej Świętosławy z Olafem Tryggvasonem. Ojciec księżniczki decyduje się jednak wydać ją za mąż za szwedzkiego Eryka Zwycięskiego. (plac bitwy)
godz. 16.00 – bitwa Słowian i Wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
godz. 17.00 – targ niewolników. Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i woja zdatnego do pracy zakupić.
godz. 17.30 – występy grup muzycznych i nauka tańca
godz. 18.00 – eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników Festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
godz. 19.00 – obrzęd przejścia, pogrzeb poległego setnika. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.
godz. 19.30 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys
SOBOTA, 4 sierpnia
godz. 10.00 – 20.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i Wikingów. Wszyscy rzemieślnicy, przybyli na Festiwal, przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć, jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i inne.
godz. 10.00 – 20.00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz występy grup muzyki dawnej. Przez cały czas trwania Festiwalu będą się odbywać gry, zabawy i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.
godz. 10.30 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys
godz. 11.00 – misje i demokracja plemienna. Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza -wg Ebbona (ks. I, rozdz. 1) oraz Thietmara (ks. VI, rozdz. 25). Misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie. Pojmany przez straż, wydany zostaje kapłanom.Wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią; kapłani zwołują wiec – na mocy jego postanowienia misjonarz wydalony zostaje z Wolina z dożywotnim zakazem powrotu.
godz. 11.30– bitwa o most- turniej drużyn 5-osobowych, przygotowany przez grupę Silver Wolf z Moskwy.
godz. 12.00 – Mroki średniowiecza – spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt
godz. 12.00 – Sygryda i upadek Olafa. Sygryda – wdowa po Eryku Zwycięskim – rozprawia się z kolejnymi zalotnikami. Były ukochany Olaf Tryggvason policzkuje ją. Sygryda wyda mu bitwę. Duńczycy, Szwedzi, Polanie i Jomswikingowie stoczą bitwę z armią norweską (inscenizacja na placu, bitwa łodzi na Dziwnie)
godz. 13.00 – turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga turnieju i wręczenie nagrody
godz. 14.00 – Percival&Radbor przedstawiają słowiańskie legendy „…jaki Znak twój? …skąd twój Ród?” – opowieść muzyczna dla najmłodszych
godz. 15.00 – konkurs na strój kobiecy
godz. 16.00 – wróżba z koniem i włóczniami wg Thietmara (ks. VI, rozdz. 24).
godz. 16.00 – Bractwo Wojowników Kruki – Bitwa Słowian i Wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
godz. 17.00 – konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Jest to konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy Festiwalu, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody, a Jury będzie się składać wyłącznie z Pań zwiedzających Festiwal.
godz. 18.00 – konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej. Każda grupa będzie mogła zaprezentować w formie krótkiego (10 min.) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima…
godz. 19.00 – rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne. Spośród wszystkich średniowiecznych potraw, przygotowanych przez uczestników, wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.
godz. 20.00 – Pod warunkiem chętnej pary – słowiański obrzęd zaślubin. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.
godz. 21.00 – koncert projektu Percival&Radbor z materiałem „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” oraz …jaki Znak twój? …skąd nasz Ród?”
NIEDZIELA, 5 sierpnia
godz. 10.00 – 18.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu Słowian i Wikingów. Wszyscy rzemieślnicy, przybyli na Festiwal, przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztyniarstwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i inne.
godz. 10.00 – 18.00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz występy grup muzyki dawnej. Przez cały czas trwania Festiwalu będą się odbywać gry, zabawy i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.
godz. 11.00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys
godz 12.00 – obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.
godz. 12.30 – targ niewolnic. Kroniki mówią o Słowianach, jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić.
godz. 13.00 – pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów. Wszystkie repliki wczesnośredniowiecznych łodzi wezmą udział w konkursie przeciągania liny. Łodzie, rzecz wiadoma, muszą się siłować na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny.
godz. 14.00 – test Wikinga
godz. 15.00 – Mroki średniowiecza – spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt
godz. 15.00 – Matka Królów. Sygryda jest na dworze swojego brata Bolesława Chrobrego. W Danii umarł Swen Widłobrody – król, który wypędził swą żonę Sygrydę. Po matkę przybywają synowie Harald II, król Danii i Kanut Wielki – król Wielkiej Brytanii. Spotykają przyrodniego brata, króla Szwecji Olafa Skotkonunga.
godz. 16.00 – Bitwa Słowian i Wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
godz. 17.00 – występ grupy muzyki dawnej
godz. 18.00 – zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów
Na terenie Centrum Słowian i Wikingów oprócz wspomnianych atrakcji znajdziecie również wczesnośredniowieczne karczmy, gdzie skosztujecie przysmaków, którymi żywiono się 1000 lat temu; stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem oraz inne, na których będzie można przekonać się o skuteczności i tajnikach posługiwania się niektórymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni oraz plac zabaw, na którym wszystkie dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych pracach wczesnośredniowiecznych rzemieślników, różnorodnych turniejach oraz grach i zabawach wczesnośredniowiecznych dzieci. Wszystkie te atrakcje połączone będą z konkursami (prowadzi Publiczne Gimnazjum w Wolinie). Ponadto przyjrzeć się będzie można uzbrojeniu sprzed tysiąca lat, a jeśli spośród zwiedzających znajdą się odważni, będą mogli nie tylko przymierzyć niektóre elementy uzbrojenia, ale również spróbować swych sił w walce.
Bilety: całodniowy normalny – 12 zł, całodniowy ulgowy – 6 zł, dzieci do lat 6 i osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny.
Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jómsborg Vineta” ul. Graniczna 2, 72-510 Wolin, www.jomsborg-vineta.com
Więcej informacji pod nrem telefonu: 693 391 543 oraz pod adresem: stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com