Czas wakacji to okres, w którym szkoła zamknięta jest na trzy spusty (i dobrze!), a dzień jest wyjątkowo długi. Nie masz specjalnych obowiązków i czasami ogarnie Cię NUDA. Co robić? Zastanawiasz się: może włączyć komputer? A może coś leci w telewizji? Z drugiej strony – szkoda tak pięknej pogody, świeżego powietrza i tylu możliwości. Pomyśl przez chwilę: może takie same myśli ma Twoja koleżanka czy kolega, którzy mieszkają tuż obok Ciebie?
Postaraj się z nimi skontaktować, zaproś ich w ciekawy, może nieco tajemniczy sposób na spotkanie pod rozłożystym dębem czy w zacisznym miejscu swojego podwórka. Postaraj się wspólnie z nimi stworzyć własne studio telewizyjne i nagrać swój pierwszy prawdziwy muzyczny teledysk. A może wspólnie przygotujecie dla wszystkich chętnych podwórkową wersję programu MAM TALENT, gdzie każdy zechce pokazać, w czym tak naprawdę jest najlepszy? Może zorganizujecie podwórkową wystawę plastyczną, gdzie przedstawicie swoje wytwory? Jeśli nie macie zdolności plastycznych, to zawsze można przygotować ciekawy spektakl teatralny. Zaproś do współpracy zaprzyjaźnione osoby dorosłe! Spójrz masz zadanie i NUDA znika!
Czas wakacyjny to czas odpoczynku, ciekawych zabaw i wielu możliwości poznania ciekawych ludzi i przepięknych miejsc. Dla Ciebie i Twoich koleżanek i kolegów to okres, gdzie nie musisz nerwowo spoglądać na zegarek, czy aby nie spóźnisz się na zajęcia szkolne, czy zdążysz na autobus czy tramwaj. Życie w mieście tylko na pozór wydaje się przyjemne. Codzienny pośpiech, zabieganie i pęd jest coraz trudniejszy do zniesienia zarówno dla starszych, jak i młodszych. Teraz masz okazję, by spokojnie zaplanować sobie swoje zajęcia. A może warto wziąć aparat fotograficzny i wyjść na ulicę czy podwórko? Postaraj się spojrzeć do góry, wyżej niż zwykle patrzysz, spiesząc się na kolejne zajęcia. Może uda Ci się dostrzec ciekawe miejsca, interesujące budynki, na których pozostały w wielu miejscach fascynujące ozdoby, płaskorzeźby czy przepiękne elementy elewacji budynków. Zapewne uda Ci się sfotografować ciekawe portale architektoniczne, czyli bogato zdobione wejścia do budynków, które częstokroć w połączeniu z balkonami umieszczonymi nad wejściem tworzyły ciekawą, dwukondygnacyjną kompozycję. Może w czasie wycieczek i wypraw uda Ci się zapisać w pamięci aparatu cyfrowego interesujące zdarzenia, ciekawych ludzi czy śmieszne sytuacje. Spróbuj zainteresować tym pomysłem swoich rówieśników. Może zorganizujesz z nimi cykl wypraw, z których powstanie ciekawa prezentacja, wystawa fotograficzna czy wspólnie zmontujecie interesujący reportaż?
Słowo do rodziców
Antoni Kępiński, znany lekarz, filozof i humanista napisał: „Nuda i pośpiech więcej męczą niż intensywny wysiłek umysłowy czy fizyczny.” Dla dziecka (podobnie jak dla dorosłego) NUDA to bardzo nieprzyjemny, negatywny stan emocjonalny. Dziecko ma odczucie swoistej pustki, spowodowanej jednostajnością, brakiem ciekawych bodźców (zdarzeń, propozycji). Przedłużająca się NUDA to w konsekwencji obojętność, objawiająca się brakiem zainteresowania, brakiem chęci do zrobienia czegokolwiek. Dla nas dorosłych, zapracowanych, zabieganych i załatwiających wiele różnorodnych spraw NUDA naszych dzieci wydaje się czymś niezrozumiałym. Nie dociera częstokroć do nas fakt, że ten stan frustracji może doprowadzić do nieoczekiwanych zachowań, działań i stanów emocjonalnych. Często ta wiedza dociera do nas: dorosłych, rodziców czy wychowawców zbyt późno, po czasie, gdy nasze dziecko z nudów zrobiło coś, czego zrobić nigdy nie powinno. Postaraj się nie lekceważyć, a tym bardziej nie ignorować dochodzących do Ciebie sygnałów. Postaraj się przeciwdziałać następstwom NUDY dziecka. Czas poświęcony mu teraz z pewnością przyniesie korzyści naszym pociechom, a i nam dorosłym może dostarczyć nie lada satysfakcji.
Wykorzystaj naturalną potrzebę do aktywności ruchowej. Weź w wolnej chwili swoją pociechę i zróbcie sobie wspólną wędrówkę po najbliższej okolicy. Aktywność na świeżym powietrzu jak najbardziej przyda się również dorosłemu. Spacer z dzieckiem to nie tylko kapitalna okazja do wspólnej rozmowy, ale również możliwość poznania i pokazania ciekawych miejsc. Możesz również wskazać na miejsca niebezpieczne, dokładnie wyjaśniając, dlaczego i w jaki sposób trzeba się w tych miejscach zachowywać. Dzięki takim wspólnym wypadom Twoje dziecko nie tylko nauczy się odpowiedzialności, pozna najbliższe otoczenie, ale również nabierze pewności siebie orientacji w przestrzeni. Pokazując dziecku różnorodne miejsca zaspokoisz jego naturalną ciekawość i chęć odkrywania. Udając się na taką wyprawę pomyśl również o rozwijaniu zainteresowań swojego dziecka. Może warto zabrać aparat fotograficzny, który od dłuższego czasu leży w szafce czy na półce i zrobić wspólnie ciekawe zdjęcia? A innym razem zabrać blok rysunkowy i ołówek, kredę czy pastele i uchwycić ciekawy obraz z wyprawy. A może będziesz pomysłodawcą zabawy dla całej gromady przyjaciół Twojego dziecka i przygotujesz wyprawę na pobliską polanę z PRAWDZIWYM szkicem poszukiwaczy zagubionego skarbu? Wystarczy schować drobne fanty, oznaczyć je na przygotowanej mapce i …. wspólna zabawa jest wyśmienita!
Autorem tekstu jest dr Bernard Sack, pedagog, wykładowca, pracownik Katedry Teorii Wychowania Instututu Pedagogiki US
Więcej pomysłów znajdziecie w dziale Sztuka na podwórku! Zaglądajcie na nasz portal w czasie wakacji!