Wydawnictwo Zakamarki

sloneczne_jajoSłoneczne jajo

tekst: Elsa Beskow
ilustracje: Elsa Beskow

Pewnego dnia w środku lasu córka elfów znajduje coś dużego, złocistego i okrągłego. Po dokładnych oględzinach stwierdza, że musi to być jajo zniesione przez słońce! Wkrótce ona i jej leśni przyjaciele poznają prawdę, a córka elfów przeżyje największą przygodę swojego życia.
Elsa Beskow (1874-1953) napisała i zilustrowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Wiele z nich stało się klasyką gatunku i wznawianych jest z powodzeniem do dziś, choć od ich pierwszego wydania minęło nierzadko sto lat. Elsa Beskow oczarowuje czytelnika niezwykłym wyczuciem przyrody, prowadzi go przez baśniowe światy skandynawskich lasów, jednocześnie nie stroniąc od realizmu.

Ciekawostką jest fakt, że zaliczany do klasyki polskiej literatury dziecięcej poemat Marii Konopnickiej Na jagody, powstał właśnie do ilustracji z książki Elsy Beskow i tymi ilustracjami opatrzone były jego pierwsze wydania. Czy Maria Konopnicka znała również tekst Elsy Beskow? Specjaliści wielokrotnie spierali się, na ile polska pisarka popełniła plagiat. Jednego możemy być pewni – i ją urzekły niezwykłe ilustracje Elsy Beskow.

cynamonCynamon i Trusia.

Wierszyki na okrągły rok

tekst: Ulf Stark
ilustracje: Charlotte Ramel

Nagle zaczęło silniej wiać, zrobiło się chłodno i zniknęła żółta plażowa piłka… Kochane lato, nie odchodź!

Lecz na nic prośby i rozpalanie ogniska. Lato zniknęło. Cynamon i Trusia muszą je odnaleźć! Wyruszają w świat. Po drodze odkryją uroki jesieni, całkiem wesoło przetrwają zimę, cieszyć się będą wiosną, by w końcu powitać kolejne cudowane lato!

Drugie spotkanie z Cynamonem i Trusią to fascynująca wędrówka w czasie i przestrzeni, wielka przygoda. A kto się przyjrzy cynamonowym bułeczkom, które zabierają ze sobą na wyprawę, i spojrzy na fryzurę Cynamona, ten odgadnie, skąd jego dziwaczne imię!

pamietnikPamiętnik detektywa

tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis

W Pamiętniku detektywa możesz zbierać rysopisy, odciski palców i inne ciekawe informacje o swoich kolegach i koleżankach.
Ale najpierw koniecznie przeczytaj o tym, jak Lasse i Maja się poznali oraz jak przeprowadzili swoje pierwsze śledztwo, próbując rozwikłać tajemnicę zniknięcia bułeczek cynamonowych. Znajdziesz tu również dwadzieścia dwa trudne pytania na temat Valleby i jego mieszkańców. Sprawdź, ile pamiętasz z przeczytanych książek!

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.  Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również bardziej wprawni czytelnicy!

astridPrzygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren

tekst: Christina Björk
ilustracje: Eva Eriksson

Wspaniała lektura dla każdego miłośnika książek Astrid Lindgren oraz wszystkich zafascynowanych jej niezwykłą osobą. Książka dla małych, średnich i dużych, książka zdecydowanie rodzinna!

Poznajemy w niej dzieciństwo Astrid Lindgren aż do momentu, gdy ukończyła 13 lat. Towarzyszymy jej w zabawie, nauce i wszelkich figlach. Poznajemy jej rodzinę oraz całe grono otaczających ją osób, z których wiele stało się inspiracją do postaci stworzonych później przez pisarkę.

Książka aż kipi od ilustracji Evy Eriksson, którym towarzyszą czarno-białe fotografie z dzieciństwa Astrid. W tekście znajdziemy odnośniki, które odsyłają do pojawiającego się co kilka stron specjalnego żółtego rozdziału, który wyjaśnia, jak poszczególne zdarzenia i osoby z dzieciństwa Astrid wykorzystane zostały później w jej książkach. W żółtych rozdziałach odnajdziemy z kolei kultowe już ilustracje Björna Berga, Ilon Wikland czy Ingrid Vang Nyman.

W drugiej części książki znajdziemy mini-przewodnik po Vimmerby, rodzinnym miasteczku Astrid Lindgren, gdzie do dziś zachowała się większość budynków z jej dzieciństwa oraz gdzie stworzono park, w którym zrekonstruowano jej książkowe światy. Dowiemy się też w skrócie, co wydarzyło się dalej, a więc jak potoczyło się dorosłe życie Astrid. Zapoznamy się z pełną bibliografią wydanych w Szwecji książek pisarki z uwzględnieniem polskich tłumaczeń. Jest to pierwsze takie zestawienie drukowane w Polsce – nieocenione źródło informacji dla pasjonatów twórczości Astrid Lindgren.

jak_tata_pokazalJak tata pokazał mi wszechświat

tekst: Ulf Stark
ilustracje: Eva Eriksson

Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat. Idą na łąkę. Kiedy Ulf podziwia wszechświat, przyglądając się ślimakowi i źdźbłu trawy, tata irytuje się i każe mu patrzeć w górę. Tata pokazuje Ulfowi gwiazdy i nazywa je po imieniu. Ta wzniosła chwila kończy się jednak w dość nieoczekiwany sposób…
Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać.
Książka ciepła, mądra i poetycka, a jakże przy tym pełna humoru!
Ulf Stark i ilustratorka Eva Eriksson to dwa wielkie nazwiska szwedzkiej literatury dziecięcej. Każdy z nich ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książek, na których od lat 70. wychowują się kolejne pokolenia dzieci. Ich twórczość nagradzana była wielokrotnie zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami.

ZAKAMARKICzy umiesz gwizdać, Joanno?

tekst: Ulf Stark
ilustracje: Anna Höglund

Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców.

Wchodzą do pokoju, w którym siedzi samotnie staruszek w szelkach i z plastrem na brodzie. Bertil wręcza mu kwiatek.

– Proszę bardzo, dziadku, to dla ciebie!
– Jak to? Czyżbym był twoim dziadkiem?
– Tak. I nareszcie przyszedłem. Wcześniej się jakoś nie udało.

Od razu widać, że są rodziną, bo Bertil też ma na brodzie plaster. Dziadek Bertila nie jada co prawda nóżek w galarecie ani nie łowi ryb, jak dziadek Ulfa, ale za to potrafi zrobić piękny latawiec i wdrapać się na drzewo. Ale przede wszystkim potrafi gwizdać!
Piękna opowieść o przyjaźni, radości bycia razem i o pożegnaniu.
O starości, o życiu i śmierci. O rzeczach ważnych i poważnych – bez cienia nadęcia i patosu, za to z subtelnie wplecionym humorem.

Ulf Stark to jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, wyróżniony wieloma nagrodami. Od lat 70. napisał kilkadziesiąt książek, w których z właściwym sobie humorem i świeżością porusza tematy trudne i ważne.

Anna Höglund niejednokrotnie ilustrowała jego książki, umiejętnie oddając ich pełną uczucia prostotę.Na podstawie książki „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” powstał film, który pokazywany jest co roku w szwedzkiej telewizji w święta Bożego Narodzenia.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: