1 października Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Szczecinie, po raz ósmy otworzył swoje drzwi, aby w sposób szczególny zaprezentować role i zadania banku centralnego. Udział w Dniach Otwartych NBP przyczynił się do wzbogacenia wiedzy, dał możliwością zobaczenia niedostępnych na codzień miejsc placówki, a także przynióśł odrobinę edukacyjnej rozrywki.
Dzieje pieniądza zostały zaprezentowane na specjalnej wystawiew zatytułowanej: „Od płacideł do kart kredytowych.”Banknoty uszeregowane chronoligicznie przedstawione zostały na planszach, które odwiedzający mogli podziwiać przechadzając się po głównym holu Oddziału.
W tym samym miejscu podziwiać można było wystawę monet NBP poświęcowych Papieżowu Janowi Pawłowi II, pt. „104 światowe pielgrzymki papieża JANA PAWŁA II”. Monety upamiętniają pielgrzymki Ojca Świętego, z lat 1979-2004, zaprojektował je szczeciński artysta plastyk, a cała seria bita jest w mennicy w Honkongu, a limitowany nakład serii to 1000 kompletów. Pierwsze monety z kolekcji wybito w roku 2005, a ostatnie powstaną w roku bieżącym. Ze względu na obszerność emisji jest to wspólny projekt banków: ugandy, Malawi, Kongo oraz Wysp Niue (Nowa Zelandia).
Kolejną prezentowaną wystawą był zbiór fotografii „Portrety i monety”, który ukazuje najciekawsze polskie monety i banknoty kolekcjonerskich NBP wraz z osobistościami ze świata kultury, finansów i sportu. Zobaczyć można było m.in. portret Jerzego Buzka, który prezentuje monetę „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej”, Lecha Wałęsy z monetą „Polski sierpień 1980”, Tadeusza Mazowieckiego z monetą „Wybory 4 czerwca 1989 r.”, kardynała Stanisława Dziwisza ze złotą monetą „Beatyfikacja Jana Pawła II – 1 V 2011”, Małgorzatę Niemen prezentującą monetę poświęconą Czesławowi Niemenowi, Jerzego Owsiaka z monetą „10 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i wielu innych znanych Polaków.
Ten dzień miał równiez charakter edukacyjny. Pracownicy banku opowiedali o historii, funkcji i roli NBP, jako banku centralnego, a na specjalnym stanowisku „Bezpieczne finanse” można było przejść kurs rozpoznawania autentyczności banknotów i monet. Odwiedzający nauczyli sie rozpoznawać autentyczność znaków pieniężnych czterema metodami: dotknij, popatrz, przechyl, sprawdź, a także poznali zasady bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych oraz wypłat pieniędzy w bankomatach.
Nie zabrakło również atrakcji dla przyszłych klientów banków. Na dzieci czekały multimedialne gry: podłoga interaktywna „Skok na kasę”, czy „Zaprojektuj swoją kartę kredytową”, gdzie na dotykowym ekranie powstawały pomysłowe i kolorowe projekty. W specjalnej strefie eduROBOT.pl dzieci konstruwały roboty, którymi później sterowały po bankowej posadzce, a także mogły pobawić się mini sejfami.
Niewątpliwą atrakcją była 12,5 – kilogramowa sztaba złota, którą każdy chętny pomógł potrzymać w dłoniach, o ile dał radę ją podnieść. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć z tym, jak nazywały sztabę – skarbem, lub ustawiając się przy planszy, gdzie przez chwilę mogły czuć się jak król z polskiego banknotu. Jeśli miały ochotę na łamigłówki, mogły wziąść udział w konkursach i zdobyć upominki od NBP, między innymi brykiety, które powstają ze zmielonych i sprasowanych banknotów wycofanych z obiegu. W godzinach zwiedzania, w kasach Oddziału można było również zakupić monety kolekcjonerskich oraz wymienić 2zł na okolicznościowe monety dwuzłotowe. Na koniec odwiedzin każdy otrzymał pamiątkowego medziaka, świeżo wybitego przed wejściem do placówki.