W krainie bajek – spektakl baletowy Opery na Zamku

Co dzieje się wówczas, gdy dziecko zasypia? Śni, oczywiście. O tym, co zdarzyło się w ciągu dnia; o tym, co zdarzyć się może. Ale również do snów – jak najbardziej kolorowych – wkraczają postaci z przeczytanych baśni, zasłyszanych opowieści. To właśnie zdarzyło się bohaterce naszego przedstawienia, małej Ani. Dziewczynka nie tylko przypomina sobie znane postaci, wydarzenia, sytuacje, ale ożywają one i zapraszają ją do swego świata.

Przewodnikiem Ani po świecie baśni jest czarodziej. Dzięki jego niezwykłej mocy Ania ma możliwość wcielić się w bohaterów baśni i uczestniczyć w wydarzeniach, które składają się na baśniową akcję, a w ten sposób poznawać je od wewnątrz.

Ponieważ Ania jest dziewczynką niezwykłą, niezwykłe będą też baśnie, do świata których zostanie zaproszona. Ania nade wszystko lubi taniec i wie, że przy jego pomocy można opowiedzieć każdą historię, pokazać wszelkie emocje i pragnienia człowieka. Dlatego też jej senne baśnie mogą być pozbawione słów – są opowieściami baletowymi. Być może Ania zobaczyła je na jawie w Operze na Zamku…

Ania najpierw stanie się Królewną Śnieżką z przedstawienia, do którego muzykę napisał Bohdan Pawłowski. Następnie pozna los Kopciuszka, zmagającego się z niedobrą macochą i jej córkami. Muzyka Dziecka i czarów Maurice’a Ravela prowokuje przygodę w klasie szkolnej, na lekcji języka polskiego. Wreszcie Ania uczestniczy w świecie dorosłych – zostaje zaproszona na wesele bohaterów Córki źle strzeżonej, Colina i Lisy, gdzie przygląda się tańcowi Simon oraz tańcowi z kuflami. Jej podróż po świecie wyobraźni i tańca byłaby jednak niepełna, gdyby nie podróż po Krainie Słodyczy z Dziadka do orzechów.

Jak będzie wyglądać przebudzenie Ani? Czy Ania powróci ze swojej senno-baśniowej i baletowej zarazem przygody taka sama? A może dokona się w niej jakaś przemiana? Czy baśnie ją czegoś nauczą? Niewątpliwie opowieść ułożona z fragmentów znanych przedstawień baletowych stanie się wielką przygodą także dla dzieci, do których adresowane jest nasze przedstawienie. Jego choreografem jest Natalia Fedorowa, kierownik baletu Opery na Zamku. Usłyszymy muzykę Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Prokofiewa, Maurice’a Ravela, Bohdana Pawłowskiego, Ferdinanda Herolda i Petera Ludwiga Hertla.

Miejsce: Hala Opery
Czas: czwartek, 31 maja, godz. 10.00
Wstęp: 10 – 25zł

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: