Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że poczucie bezpieczeństwa i świadomość rodzicielskiego wsparcia są niezwykle ważne dla harmonijnego rozwoju małego człowieka. Nawiązanie bliskiej relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem zaprocentuje w przyszłości – nie bójmy się zatem okazywać bliskości! Rozpoczynający się na początku października Tydzień Bliskości przybliża idee naturalnego rodzicielstwa oraz noszenia dzieci w chustach. Zapraszamy na spotkania, warsztaty i wykłady związane z tematem bliskości w rodzinie.
Tydzień Bliskości (International Babywearing Week), którego pomysłodawcą i patronami są Babywearing International Inc. – organizacja non profit, promująca chustonoszenie oraz portal internetowy The BabyWearer.com, jest obchodzony na całym świecie od 2008 r. Stowarzyszenie Klub Kangura, propagujące w Polsce noszenie dzieci w chustach, rokrocznie aktywnie włącza się w ten projekt już od jego pierwszej edycji. Pod tym hasłem w całej Polsce odbywa się cykl bezpłatnych spotkań, wykładów, warsztatów dla dzieci i rodziców, organizowanych na zasadzie wolontariatu.
Podczas MiędzynarodowegoTygodnia Bliskości promowane są idee naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Inicjatywa kładzie nacisk szczególnie na zachęcenie rodziców do noszenia w chustach – starego jak świat sposobu na budowanie i utrzymanie bezpiecznej więzi między rodzicem a dzieckiem. To również okazja do rozmów na temat bliskiej relacji pomiędzy małżonkami, posiadającymi dzieci; to szereg propozycji na spędzanie wolnego czasu razem z rodziną i okazja do rodzinnej zabawy. Rodzicom oczekującym dziecka Tydzień Bliskości pozwala przygotować się na nowe wydarzenie w ich życiu; jest okazją do dowiedzenia się więcej na temat wychowania dziecka oraz relacji w rodzinie po jego urodzeniu się.
W tym roku MiędzynarodowyTydzień Bliskości odbywać się będzie w dniach 8-14 października. Za sprawą Klubu Kangura oraz Szkoły Rodzenia im. Św. Joanny Beretty Molli po raz pierwszy będzie obchodzony także w Szczecinie. W akcję włącza się nie tylko Klub Kangura, ale także różnego rodzaju podmioty lokalne – każdy, kto w tym wyjątkowym okresie pragnie się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy plan wydarzeń, mających miejsce w Szczecinie:
8 PAŹDZIERNIKA – PONIEDZIAŁEK
godz. 10.00-13.00 – indywidualne konsultacje chustowe – prowadzi Agata Mularczyk, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie Akademii Noszenia Dzieci, prywatnie doświadczona mama chustująca. Zapisy pod nr tel. 692 489 033, Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
W czasie konsultacji można zapoznać się z korzyściami płynącymi z chustowania, dowiedzieć się, jak i kiedy nosić dziecko w chuście, nauczyć się i przećwiczyć różne sposoby wiązania chust przy użyciu lalek lub z udziałem Waszych maluszków. A wszystko to podczas indywidualnego spotkania. Nie jest konieczne posiadanie własnej chusty.
godz. 16.30-17.30 – „Wszyscy jesteśmy noszeniakami” – o zaletach noszenia dzieci w chustach – wykład otwarty. Spotkanie poprowadzą Marta Drozd-Korożan i Przemek Korożan – doświadczeni chustujący rodzice 11-miesięcznej Aurory, współtwórcy szczecińskiego oddziału Klubu Kangura, jak sami siebie określają: „bezwózkowi ekstremiści”. Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
9 PAŹDZIERNIKA – WTOREK
godz. 12.00-13.00 – Masaż Shantala dla niemowląt – zajęcia pokazowe dla rodziców. Prowadząca: Ada Stefańska – Certyfikowany Instruktor Polskiej Szkoły Masażu Shantala. Zapisy (do 15 osób) pod nr tel. 793 160 301, Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2
Plan spotkania:
1. Wstęp na temat dotyku i masażu ( dlaczego dotyk jest ważny, skąd wywodzi się masaż Shantala, jakie są korzyści masowania niemowląt i małych dzieci dla osoby masowanej i masującej)
2. Pokaz masażu niemowląt ( na czym on polega, poszczególne części ciała)
3. Dyskusja, pytania.
godz. 15.30-17.30 – „Świadome 9 miesięcy” – warsztat dla kobiet w ciąży, prowadzi Karolina Kalyanii Zawadzka, zapisy (do 10 osób) pod nr tel. 513 290 602, Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
9 miesięcy ciąży to czas na chęć uwierzenia we własne siły, zaufania naturze i zadbanie o najlepsze okoliczności dla godnego przywitania nowego człowieka i nowej kobiety – matki. Jeśli odczuwasz brak czegoś wyjątkowego – dołącz do grona kobiet, w którym możesz to coś odnaleźć. „Świadome 9 miesięcy” jest stworzone dla kobiet w każdym etapie ciąży. W ich gronie wymienisz swoje myśli, porozmawiasz o uczuciach, oczekiwaniach, obawach. Nauczysz się wizualizacji i relaksu pomocnego podczas porodu. Stworzysz niejedno wyjątkowe dzieło sztuki, otwierające na piękną przyszłość. Ze wspólną pomocą złagodzisz niedogodności ciąży poprzez usprawniające i łagodzące ćwiczenia.
godz. 17.30-19.00 – warsztat doboru biustonosza. Prowadzi brafitterka – Aneta Malec , Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2 www.szkolarodzenia.org
Jak właściwie dobrać rozmiar stanika? Na co zwracać uwagę przy przymierzaniu? Jak sprawdzić, czy biustonosz jest dobrze dopasowany i pełni właściwie swoją funkcję? Jaki stanik wybrać na czas ciąży i karmienia? – na te wszystkie i wiele innych pytań z pewnością będzie można uzyskać odpowiedź podczas tego spotkania.
10 PAŹDZIERNIKA – ŚRODA
godz. 12.30-14.30 – Pokaz fragmentów filmu „Breast ist best czyli o piersiach inaczej” – spotkanie otwarte Grupy Wsparcia Mam Karmiących, Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
Otwarte spotkania grupy wsparcia mam karmiących, odbywają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 12.30 w Szkole Rodzenia przy ul. Rayskiego 25/2. Są to spotkania z certyfikowanym doradcą laktacyjnym – Agatą Mularczyk (mamą dwóch synków – karmiącą, biologiem człowieka i edukatorem medycznym) i okazja do wymiany doświadczeń, uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące nie tylko karmienia piersią, ale różnych innych zagadnień związanych z byciem mamą. To także okazja do podszkolenia się z myślą o wspieraniu innych mam w karmieniu piersią. Oczywiście można przyjść z maluszkiem.
godz. 15.00-16.45 – „Nie ma miłości bez złości”. O naszych negatywnych emocjach w relacji z dzieckiem i sposobach na radzenie sobie z nimi. Warsztat prowadzi psycholog Sylwia Skibska. Zapisy (do 20 osób) pod nr tel. 500 007 518, Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org.
Oto kilka słów od prowadzącej:
„Nie ma miłości bez złości”- czyli parę słów o tym, że relację z drugim człowiekiem, nawet z tym bardzo małym, zawsze wiążą się z różnorakimi emocjami i uczuciami. O tym, że nie ma złych emocji, złe może być tylko to, co z nimi robimy. Zapraszam wszystkich „złoszczących się” rodziców.
godz. 16.30-18.00 – „Uczymy się być odpowiedzialnymi dziećmi z Gają” – zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat. Zapisy (do 10 osób) pod nr tel. 507 016 186. Miejsce zostanie podane w terminie późniejszym. Zajęcia prowadzi Szczecińskie Centrum Terapii i Wspierania Rozwoju „Gaja” – www.uczsiezycia.pl
Zapraszamy wszystkich rodziców, aby wypróbowali nowe podejście do nauki odpowiedzialności i obowiązkowości u swoich dzieci. Na naszych zajęciach w atrakcyjny sposób uczymy najmłodszych umiejętności przydatnych w życiu codziennym. W treningu pomaga nam pies terapeutyczny, który stanowi dużą motywację i jednocześnie przynosi sporo frajdy dzieciakom.
godz. 17.00-18.30 – Relacje po rewolucji, czyli jak “przetrwać” w związku po narodzinach dziecka – spotkanie z psychoterapeutą Moniką Jędrzejewską, Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
Jednym z podstawowych celów psychoterapii jest wskazanie osobom, małżeństwom i rodzinom, w jaki sposób mogą sobie pomóc. Rolą terapeuty jest rzucenie światła na problem tak, by można się z nim zmierzyć, zacząć sobie radzić, by rozważyć różne przedsięwzięcia, podjąć decyzję i dalej iść przez życie. Pojawienie się na świecie dziecka zmienia nie tylko nasze życie, ale swoistej rewolucji ulega także nasza relacja z partnerem. Warto zatrzymać się na moment, znaleźć czas na refleksję i być może podjąć dalszą wspólną pracę nad tym, aby nasz związek był dla nas satysfakcjonujący w tych nowych okolicznościach życiowych.
11 PAŹDZIERNIKA – CZWARTEK
godz. 10.00-11.00 – gimnastyka dla mamy i malucha – zajęcia ruchowe dla mam po porodzie z dziećmi od trzeciego miesiąca życia. Zapisy pod nr tel. 692 359 179, Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
Pojawienie się dziecka powoduje wiele zmian w życiu kobiety, zmienia się też jej ciało. Najprostszym sposobem, który pozwala połączyć opiekę nad dzieckiem z własnym treningiem po porodzie jest ćwiczenie razem z dzieckiem. Autorski program treningowy pomoże poprawić wygląd i kondycję młodej mamy, z drugiej zaś strony wspólne ćwiczenia i zabawa stymulują fizyczny i psychiczny rozwój dziecka, przyczyniając się do wzmocnienia więzi z mamą. Zajęcia sportowe wprawiają w dobry humor, poprawiając samopoczucie młodych mam, przeciwdziałają też występowaniu depresji poporodowej. Dla dziecka stanowią wczesną profilaktykę dysleksji.
godz. 16.00-17.00 – „Zaśnij, maleństwo” – nauka śpiewu kołysanek. Spotkanie z nauczycielem muzyki – muzykującą mamą. Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2. www.szkolarodzenia.org
Kołysanie dzieci i śpiewanie kołysanek to jedne z najstarszych metod wychowawczych. Stosowane są przez rodziców pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Niestety, wiele osób ich nie docenia. Kołysanki jednak doskonale sprawdzają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Są miłym wspomnieniem bezpiecznego i przytulnego łona mamy, ale przede wszystkim nadal stanowią najlepszą stymulację dla niezwykle szybko rozwijającego się mózgu. Kołysanie i śpiew tak bardzo potrzebne dziecku we wczesnym dzieciństwie, dostarczają mu także przyjemności. Radość i spokój na twarzy dziecka są najlepszym sygnałem dla rodziców, że postępują dobrze. (na podstawie artykułu Agnieszki Stein „O kołysaniu”, dostępnego na stronie dzikiedzieci.pl)
godz. 17.00-18.30 – „Poród domowy – szaleństwo czy świadoma decyzja rodziców?”– spotkanie otwarte z położną domową Dorotą Fryc i mamami rodzącymi w domu. Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2 www.szkolarodzenia.org
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu poród domowy nie był niczym niezwykłym. Po II wojnie światowej wprowadzono w Polsce zakaz tego typu praktyk i przez ponad pół wieku wszystkie rodzące w Polsce kobiety zostały oddane w ręce medycyny i służby zdrowia. Dlatego dla większości z nas poród domowy wydaje się czymś niezwykłym, a może nawet szalonym. Jednak na zachodzie Europy ilość porodów domowych dochodzi nawet do 40% i są one bardzo często wpisane w system opieki zdrowotnej, a co za tym idzie – refundowane. Wiele kobiet decyduje się tam rodzić w zaciszu własnej sypialni. U nas wciąż jest to temat wywołujący wiele kontrowersji. (na podstawie artykułu Magdaleny Niemyjskiej dostępnego na stronie dziecisawazne.pl)
12 PAŹDZIERNIKA – PIĄTEK
godz. 17.00-18.00 – „Tańczące Mamy” – taniec z dzieckiem w chuście. Prowadzi Katarzyna Pakalnicka-Prychitko – masażystka, arteterapeutka z umiłowaniem do choreoterapii, członek Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii (Studio Relaksacji Masażem i Tańcem Kia Ora, www.kiaora.szczecin.pl ), zapisy pod nr tel. 501 602 357 (do 12 osób z dziećmi). Szkoła Jogi Ananda, ul. Krasińskiego 10/11. http://www.anandajoga.pl/
Podczas Zajęć „Tańczące Mamy” odbywamy godzinną podróż we własne wnętrze poprzez ruch w różnych formach: improwizacja ruchowa, tańce w kręgu, tańce polinezyjskie, elementy choreoterapii , wizualizacja. Zajęcia są skierowane do mam gotowych na eksperyment, spotkanie z sobą, swoim dzieckiem i innymi mamami w tańcu. Pozwalają uwolnić się od codziennych napięć, wprowadzić harmonię i radość w życie. Zwiększają swobodę i niezależność w wyrażaniu siebie i własnych emocji. Tańczymy przy różnych rodzajach muzyki z przewagą etnicznej. Nie są wymagane żadne przygotowania taneczne.
godz. 18.00-19.30 – Ekologiczne metody monitorowania płodności. Prowadząca: Katarzyna Sachaj. Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2 www.szkolarodzenia.org
W ostatnich latach obserwuje się tendencję do coraz większego zainteresowania metodami rozpoznawania płodności, zwłaszcza wśród ludzi młodych, zwracających uwagę na zdrowy styl życia, którzy postrzegają te metody jako ekologiczny sposób regulacji poczęć, nieszkodliwy dla zdrowia, niezaburzający normalnego przebiegu aktu seksualnego i nie budzący problemów moralnych. Metody rozpoznawania płodności pomagają w zrozumieniu mowy ciała, zaakceptowaniu i afirmacji płciowości i płodności, a także monitorowaniu zdrowia. Pozwalają one odkryć piękno kobiecości, docenić wartość życia czy jedność w relacjach międzyludzkich. Tak więc warto się im bliżej przyjrzeć.
13 PAŹDZIERNIKA – SOBOTA
godz. 12.00-14.00 – spotkanie otwarte Klubu Kangura, Szkoła Rodzenia, ul. Rayskiego 25/2 www.szkolarodzenia.org
Klub Kangura to spotkania Rodziców, którzy noszą swoje dzieci w chustach oraz zainteresowanych tematem świadomego rodzicielstwa, promujących ideę noszenia dzieci w chustach, chcącym pokazać innym, jakie możliwości daje zwykły kawałek materiału oraz przybliżyć tradycje noszenia w Polsce i na świecie. Spotkania w Klubie Kangura to także dyskusje na wszelkie tematy związane z rodzicielstwem, rozmowy o codziennych radościach czy troskach, wzajemne wsparcie oraz wymiana doświadczeń na temat wychowania i rozwoju dzieci. Wszystkie spotkania w Klubie Kangura są bezpłatne.
godz. 16.00-18.00 – warsztaty filcowania dla dzieci w wieku 6-8 lat. Zapisy na zajęcia pod nr. tel. 608 552 670 lub poprzez email: fiolka.g@vp.pl. Pracownia Filcu Artystycznego Wioletty Gorgoń. Al. Piastów 10/13 (przy LO1). www.fiolka.g.netgaleria.eu
Pracownia Filcu Artystycznego Wioletty Gorgoń zaprasza dzieci i rodziców do wspólnej podróży po świecie filcu. Mamy z pewnością wyczarują elegancki szal na jedwabiu, twarzowy kapelusz albo kwiat cudnej urody. Ojcowie być może ufilcują domek dla pupila albo ciepłe bambosze. Dzieci poza nauką różnych technik rękodzielniczych wykształcą umiejętność samodzielnego kreowania zabawek, ozdób i dodatków. Rozwiną zdolności manualne, nauczą się planowania pracy, wytrwałości i kończenia rozpoczętej pracy.
godz. 17.00-18.30 – „Mamo, Tato pobaw się ze mną”. Warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 2 do 4 lat wraz z opiekunem. Prowadząca: Adrianna Aleksiejew. Zapisy pod nr tel. 512 355 619, Akademia Pinocchio, ul. Wincentego Kadłubka 41 www.akademia-pinocchio.pl
W zajęciach wykorzystywane są techniki stymulujące wszechstronną aktywność dzieci. Zajęcia pomagają opiekunom, którzy uczestniczą w zajęciach, w lepszym poznaniu dzieci. Wspólna zabawa przynosi nie tylko wiele radości obu stronom, otwiera przed rodzicem drzwi do dziecięcego świata, w którym rodzic i dziecko stają się partnerami interakcji, ale także uczy nas otwarcia się na dziecko i jego potrzeby.
godz. 17.00-18.30 – warsztaty origami dla dziecka (od 6 lat) z opiekunem. Prowadząca: Agnieszka Jasicka (Kalejdoskop Możliwości – Edukacja i Rozwój). Zapisy pod nr tel. 512 355 619. Akademia Pinocchio, ul. Wincentego Kadłubka 41. www.akademia-pinocchio.pl
Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Modele wykonuje się z kartek o różnych kształtach – najczęściej kwadratowych, lecz także prostokątnych, trójkątnych i okrągłych. Efektem każdego spotkania jest stworzenie przez dziecko przynajmniej dwóch figurek origami i w przypadku łatwego wzoru nauczenie się na pamięć jak go wykonać.
14 PAŹDZIERNIKA – NIEDZIELA
godz. 10.00-12.00 – „Bobas Lubi Wybór” – rozszerzanie diety metodą BLW. Spotkanie otwarte. Szkoła Rodzenia Rayskiego 25/2 www.szkolarodzenia.org.
Baby-led weaning (BLW) jest to naturalna metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia od samego początku, z pominięciem etapu papek i karmienia łyżeczką. Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko pokochało zdrowe jedzenie i nie wyrosło na niejadka – warto poznać i zastosować w praktyce tą metodę! Warsztat zostanie poprowadzony w oparciu o książkę „Bobas Lubi Wybór” Gill Rapley i Tracy Murkett wydaną przez wydawnictwo Mamania.
godz. 14.00-16.00 – rodzinna gra miejska „Poszukiwanie Mimouchów”. Pl. Orła Białego, zapisy pod nr. tel. 500 122 035.
Ostatniego dnia Tygodnia Bliskości zapraszamy całe rodziny do przyłączenia się do poszukiwań mimouchów. Baśniowe stworki rozbiegły się po mieście, żeby znaleźć sposoby na bycie blisko, bycie razem. Jeśli przyłączycie się do ich poszukiwań, będziecie mieli możliwość dowiedzenia się nieco o rodzicielstwie bliskości, pobawienia się całą rodziną i zobaczenia kilku zakątków Szczecina z troszkę innej perspektywy. Mimouchy zapraszają!
godz. 16.00-16.45 – zajęcia taneczne dla mam KiMama. Zapisy (do 15 pań) pod nr tel. 507 016 186. Studio Tańca Kimama, ul. Tkacka 64D, www.kimama.pl
Są to zajęcia typu „Mama wraca do formy”, dedykowane paniom, które pragną wrócić do aktywności fizycznej po urodzeniu dziecka. Taniec, muzyka i miła atmosfera pozwolą nie tylko zadbać o formę, ale także zrelaksować się w gronie innych mam.
godz. 16.00-16.45 – zajęcia taneczne dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zapisy (do 10 osób) pod nr tel. 507 016 186. Studio Tańca Kimama, ul. Tkacka 64D, www.kimama.pl
Stworzone z myślą o najmłodszych w wieku od 3 do 6 lat. Oparte na różnych technikach – od tańca towarzyskiego, przez taniec klasyczny, po techniki uliczne. Taki dobór tematyki zajęć pozwala na wszechstronny rozwój ruchowo-taneczny, a także uczy świadomości ciała i poruszania się w przestrzeni.
17.00-20.00 – Babskie ploty na zakończenie – spotkanie w kawiarni Tkacz Towarzyski (w miarę możliwości bez dzieci). Przewidziany pokaz zdjęć z całego Tygodnia Bliskości. Tkacz Towarzyski, ul. Tkacka 64
Organizatorzy:
Klub Kangura Szkoła Rodzenia im. św. Joanny Beretty Molli
Partnerzy wydarzenia: Szkoła Jogi Ananda, Kia Ora Studio Relaksacji Masażem i Tańcem, Pracownia Filcu Artystycznego Wioletty Gorgoń, Centrum Terapii i Wspierania Rozwoju Gaja, Kimama Dance Studio, Akademia Zabaw Językowych Pinocchio, Kalejdoskop możliwości – Edukacja i Rozwój, Kawiarnia Tkacz Towarzyski.