Jarmark Jakubowy – produkty regionalne i inne atrakcje

Jarmark Jakubowy

W dniach 25-28 lipca odbędzie się Jarmark Jakubowy, na którym prezentowane będą wyroby rzemieślników, rękodzielników i twórców produktów regionalnych. Jarmark organizowany jest z okazji odpustu Szczecińskiej Katedry pw. św. Jakuba Apostoła. Wystawcy prezentują gotowe towary oraz rzemiosło (m.in. garncarstwo, koronkarstwo, kowalstwo). W programie również występy artystyczne.

Organizowany już od czterech lat przy Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie Jarmark Jakubowy trwale wpisał się w mapę wydarzeń kulturalnych Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Podczas Jarmarku corocznie odbywa się szereg wydarzeń w przestrzeni liturgicznej, kupieckiej oraz kulturalnej.

Część kupiecka to oczywiście specjalnie utworzone stanowiska, na których sprzedawane będą produkty o unikatowym charakterze. Znajdzie się tutaj także strefa gastronomiczna dla odwiedzających jarmark. Odbędzie się również ogólnopolska edycja konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Swoje wyroby prezentować będą pszczelarze,  rzemieślnicy, rolnicy, rękodzielnicy.

W części kulturalnej zaplanowano mnóstwo atrakcji dla całej rodziny, m. in.:
– Korowód Św. Jakuba ulicami Szczecina z udziałem zespołów folklorystycznych, artystów ulicy, orkiestr – dętych, górniczej i wojskowej, kupców, mieszkańców Szczecina i turystów, rowerzystów, sportowców.
– pielgrzymkę rowerową szlakiem św. Jakuba – Camino Baltica. Wyjazd spod Katedry św. Jakuba w sobotę 27 lipca szlakiem Camino Baltica do Santiago de Compostela. Grupa odprowadzająca pielgrzymów do Świnoujścia wraca pod Katedrę św. Jakuba w dniu następnym – 28 lipca.
– pokazy służb porządkowych i ratunkowych, zwiedzanie jednostki straży pożarnej
– koncerty organizowane na dwóch scenach plenerowych oraz w katedrze, w tym dwa koncerty popularnych gwiazd oraz koncerty i przedstawienia tematyczne: folkowe, klezmerskie, hip-hopowe
– wystawy prac malarskich i fotografii.
– pokazy tańca, rękodzieła i rzemiosła

– inauguracja roku kaszy jaglanej, warsztaty zdrowego żywienia, piknik zbożowy i święto chleba
– noc w Katedrze poświęcona Carlowi Loewe – promocja płyty z muzyką Carla Loewe oraz książki o Szczecinie z czasów kompozytora

Z myślą o społecznej edukacji ekologicznej na Jarmarku przygotowano strefę „Elektrokarawana”, w której  udzielane będą porady i informacje na temat postępowania z ZSEE, czyli zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Eksponowana będzie wystawa edukacyjna „Elektroodpady – Proste Zasady”. W dniach 27 – 28 lipca w godz. 10.00 – 17.00 przeprowadzana będzie zbiórka ZSEE. Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny otrzyma kupon uprawniający do odbioru roślin ozdobnych, ziół lub nasion. Najmłodsi zaproszeni są na warsztaty plastyczne i gry planszowe. Trochę starsi będą mogli poznać znaki ekologiczne na towarach i produktach żywnościowych oraz wziąć udział w grach  i zabawach umysłowych. Szczegółowy program wydarzeń w strefie Elektrokarawany znajduje się tutaj.

W tym roku rozpocznie działalność Jarmarkowy Antykwariat Książkowy. Przynosić można niepotrzebne książki i wszelkiej tematyce. Wszystkie książki zostaną sprzedane za niewygórowane,symboliczne kwoty, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone na remont Bazyliki Archikatedralnej. Każdy kto w ten sposób przyczyni się do unowocześniania i upiększenia wnętrza Bazyliki zostanie uhonorowany wpisem w specjalnej księdze wpisów, znajdującej się na wieży katedralnej.

Uczestnicy będą mieli też okazję podziwiać Szczecin z tarasu widokowego w Katedrze. Po odtworzeniu wspaniałej iglicy katedralna wieża jest w chwili obecnej najwyższą wieżą kościelną w województwie zachodniopomorskim i drugą (po bazylice w Licheniu) w Polsce. Będzie również okazja do wysłuchania muzyki organowej w Bazylice.

Atrakcji jest naprawdę mnóstwo! Szczegółowy program Jarmarku Jakubowego dostępny jest tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: