Rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014

2 września zaczął się nowy rok szkolny! Naukę w Szczecinie rozpocznie blisko 41 tys. uczniów. Po raz pierwszy szkolny dzwonek usłyszy prawie 3200 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, w tym 854 sześciolatków. Do „zerówki” pójdzie w tym roku ponad 3500 dzieci, w tym 1547 pięciolatków. Poniżej przedstawiamy informacje na temat projektów edukacyjnych w Gminie Miasto Szczecin.


Projekty w roku szkolnym 2013/2014:

Wdrożenie zintegrowanego programu zarządzania oświatą

Uruchomienie Portalu Edukacyjnego www//pe.szczecin.pl/  zapewni wszystkim publicznym jednostkom oświatowym Miasta Szczecin dostęp do najnowocześniejszych usług w zakresie e-edukacji – do multimedialnych, elektronicznych treści edukacyjnych, ukierunkowanych na naukę oraz wspomagających proces nauczania w okresie przedszkolnym, szkolnym, gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym. Zapewni również uruchomienie aplikacji: analizatora egzaminów zewnętrznych, dziennika elektronicznego (możliwość prowadzenia takiego dziennika jako jedynego sposobu dokumentowania przebiegu nauczania w szkołach) i sekretariatu – aplikacji do prowadzenia ewidencji uczniów i danych uczniowskich.

Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przystąpi do pilotażowego projektu, który ma na celu poprawienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego, a także zwiększenie jego atrakcyjności poprzez powiązanie szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy. Zakres realizacji projektu będzie obejmował organizację staży i praktyk dla uczniów ZCEMiP, obejmujących praktyczną naukę zawodu oraz pokrycie kosztów opiekuna stażu. Dodatkowo planuje się zmodernizować ofertę kształcenia oraz dostosować ją do lokalnego i regionalnego rynku poprzez przywrócenie zawodu szkutnika.

Projekt „Poznajmy swój język i swoje małe ojczyzny”

Realizatorami projektu będzie 5 przedszkoli oraz 5 szkół podstawowych. Projekt zakłada realizację programu nauczania języka niemieckiego z elementami realioznawczymi w grupie docelowej dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych w oparciu o równomierny rozwój kompetencji komunikacyjnych w zakresie wszystkich sprawności językowych. Propagowanie i akwizycja języka obcego odbywać się będzie poprzez gry i zabawy oraz realizację indywidualnych i zespołowych zadań praktycznych, w oparciu o możliwie jak najszerszy kontakt z żywym językiem i realiami kraju języka docelowego. W procesie nauczania – uczenia się wykorzystywane będą te elementy kulturowe, których tematyka jest bliska dziecku w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Inne ważne projekty

–  „Mam zawód i kwalifikacje – mam pracę” Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dofinansowanie z EFS. Realizacja przez Centrum Edukacji Ogrodniczej.

–  „Więcej wiem – lepiej zarządzam” Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dofinansowanie z EFS. Realizacja przez Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.

– „Nowoczesny Nauczyciel – kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli w powiecie Miasta Szczecin” Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dofinansowanie z EFS. Realizacja przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.

– „Lubię to – Edukacja dla przyszłości” Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dofinansowanie z EFS. Realizacja przez IV Liceum Ogólnokształcące.

– „Piątka na szóstkę !” Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dofinansowanie z EFS. Realizacja przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 (V Liceum Ogólnokształcące).

Realizacja Rządowego Programu „Radosna Szkoła”

Gmina Miasto Szczecin uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego programu „Radosna szkoła” na realizację w 2013 roku trzech kolejnych projektów polegających na utworzeniu szkolnych placów zabaw w szkołach w łącznej wysokości 243 150,00 złotych. Zakończenie realizacji ww. projektów wraz z ich rozliczeniem musi nastąpić do końca br.

Zapewnienie warunków do realizacji zadania dotyczącego zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego, zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach, regulacja opłat za zajęcia w przedszkolach w świetle zmian w ustawie o systemie oświaty

Ponieważ w kolejnych 4 latach Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zmiany w organizacji wychowania przedszkolnego, polegające na obniżeniu wieku dzieci objętych obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkiem szkolnym, organ prowadzący będzie w stanie zapewnić więcej miejsc w przedszkolach dla dzieci  młodszych, tj. 3 i 4 letnich. Ponadto w przypadku zaistnienia konieczności zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach Gmina Miasto Szczecin będzie mogła zorganizować konkursy w celu wyłonienia przedszkoli niepublicznych, które zapewnią opłaty i czas świadczonego bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki na tym samym poziomie co przedszkola publiczne. Z dniem 1 września 2013r. opłata za godzinę wykraczającą poza pięciogodzinny czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu nie będzie wynosiła więcej  niż 1 zł.

Poprawa stanu technicznego szkół, inwestycje oświatowe

– realizacja programu przystosowania obiektów oświatowych dla dzieci niepełnosprawnych

– program poprawy stanu technicznego obiektów oświatowych –  realizowanych lub planowanych do wykonania jest 229 zadań, w tym m.in.: kompensacja mocy biernej w 36 jednostkach oświatowych, 17 remontów dachów budynków i sal gimnastycznych, wymiana drzwi i okien w 11 placówkach, remont sanitariatów w 8 placówkach, remont kuchni i pomieszczeń kuchennych w 7 placówkach, remont 2 sal gimnastycznych, wymiana lub remont posadzek w pomieszczeniach dydaktycznych w 12 placówkach, 30 projektów dotyczących przebudowy i remontu korytarzy oraz pomieszczeń, w tym pod kątem utworzenia dodatkowych oddziałów lub punków przedszkolnych oraz dostosowania do wymogów przeciwpożarowych, 43 projekty dotyczące wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, wentylacyjnych, monitoringowych oraz wykonania instalacji centralnego ogrzewania i hydrantów wewnętrznych a także izolacji ścian i podłóg.

– program MOJE BOISKO – ORLIK 2012
Do końca sierpnia zostanie ukończona budowa boisk sportowych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” przy Szkole Podstawowej nr 71 przy ul. Bośniackiej oraz przy Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Strzałowskiej.  

– budowa i modernizacja Osiedlowych i Dzielnicowych Centrów Sportu i Rekreacji

– programy budowy i modernizacji sal gimnastycznych, boisk szkolnych, basenów w obiektach oświatowych

– program budowy małych boisk w przedszkolach

Wyprawka szkolna

 W roku szkolnym 2013/2014 kontynuowany będzie Rządowy program pomocy uczniom w formie dofinansowania zakupu podręczników „Wyprawka szkolna”.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: