Janusz Korczak: Prawidła życia

prawidla małe„Prawidła życia” Janusza Korczaka, wydane po raz pierwszy w 1929 r., to, jak  dziś powiedzielibyśmy, rodzaj poradnika dla młodych o trudnej sztuce rozumienia innych i życiu w społeczeństwie. Książka w sposób śmiały, znacznie wyprzedzający swoją epokę, porusza wiele ważnych problemów dotyczących życia dziecka, aktualnych również w obecnych czasach. Według jakich zasad  żyć, by żyć szczęśliwie i mądrze? Stary Doktor przekazuje dzieciom i ich rodzicom ponadczasowe refleksje.

 

Korczak przedstawia dziecko w różnych sytuacjach w domu, szkole, grupie rówieśniczej, na podwórku. I chociaż w publikacji tej z oczywistych względów nie znajdziemy takich elementów naszego świata jak komputeryzacja, cyfryzacja czy wpływ mediów na wychowanie, to jednak każdy młody człowiek odnajdzie w niej wiele trosk swojego życia codziennego: różnice pomiędzy rówieśnikami, problemy szkolne, budowanie planów na przyszłość, relacje z matką, ojcem i rodzeństwem. Stary Doktor snuje refleksje na temat dojrzewania emocjonalnego, różnic między płciami, świadomości własnego ciała, talentu, różnic  społecznych i materialnych.

prawidla„Prawidła życia” oparte na wieloletniej praktyce pedagogicznej autora i jego doskonałej znajomości dziecka nie mają nic z nudnego naukowego wywodu. Napisane prostym, niezwykle obrazowym językiem skrzą się dziesiątkami często żartobliwych przykładów z życia podopiecznych Korczaka i jego samego. Autor niezwykle szanuje młodego czytelnika; dostosowuje swoją narrację do możliwości odbiorcy – nie dość, że refleksje snuje sposobem, w jaki zwykły rozmawiać dzieci, to jeszcze przyznaje się do swoich wątpliwości: czy książka dzieciom się spodoba? czy nie będzie zawracał dzieciom głowy? czy zdoła wyjaśnić w prostej formie to wszystko, co młodzi chcieliby wiedzieć o życiu?

Jak okazało się w ciągu kolejnych dziesięcioleci – Korczakowi udało się stworzyć mądrą książkę o życiu. Publikacja od lat zbiera pozytywne recenzje krytyków z kręgów pedagogicznych. Mimo tego, że czasy diametralnie się zmieniły, refleksje Starego Doktora nie tracą na aktualności i nadal są chętnie czytane przez dzieci. Co więcej – książka może zainteresować nie tylko młodych czytelników, ale także ich rodziców, wychowawców i wszystkich tych, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć siebie i świat.  Dorota Koman, recenzentka i pisarka, tak zachęca do lektury tej publikacji: „Czy zmieniły się zawarte w „Prawidłach życia” zasady? Nie. Właśnie dlatego, by o nich pamiętać, chronić je i według nich kształtować kolejne pokolenia – „Prawidła życia” powinny być wciąż na nowo czytane i na nowo odczytywane”.

Polecana przez nas pozycja to wydanie współczesne, uwzględniające zmiany językowe. Zostało opatrzone słowem wstępnym rzecznika praw dziecka, Marka Michalaka, które pomaga na nowo zrozumieć myśli Korczaka. Książka, wydana z okazji Roku Korczakowskiego wspólnie z Międzynarodową Kapitułą Orderu Uśmiechu, zawiera ciekawe ilustracje, jak również stare zdjęcia wychowanków Korczaka – na pewno będzie cenną pozycją w domowej bibliotece, czytaną zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Janusz Korczak
Prawidła życia
oprawa: twarda
ilość stron: 135
EZOP Agencja Edytorska

ezop logo

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: