Do ósmego roku życia tworzą się w ludzkim mózgu główne drogi nerwowe, odpowiedzialne za naukę – około 50 procent zdolności uczenia się rozwija się do czwartego roku życia, kolejne 30 procent kształtuje się przed ukończeniem przez dziecko ośmiu lat. Pierwsze lata są szczególnie ważne, również ze względu na wchłanianie ogromnych porcji informacji – podwalin późniejszego przyswajania wiedzy.
Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez wszystkie zmysły! Jeden z największych autorytetów w dziedzinie metod twórczego wykorzystania umysłu – prof. Tony Buzan – porównał zachowanie noworodka z zachowaniem naukowca Isaaka Newtona. Jego zdaniem, trzymiesięczne dziecko, dostając do rąk kawałek papieru „chłonie go wszystkimi zmysłami”, czyli rozdziera papier (badając wytrzymałość na rozciąganie), analizuje pod kątem właściwości muzycznych (potrząsając), wkłada do ust (sprawdzając ekonomiczną lub socjologiczną przydatność materiału), a żując, umieszcza w laboratorium chemicznym. Niemowlę w pełni używa swojego mózgu: myśli logicznie, analizuje i tworzy określony rytm przyczynowo-skutkowy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że w domowym łóżeczku właśnie dzieją się rzeczy wybitne!
Aby geniusz dziecka rozwijał się prawidłowo, należy o niego dbać. Nie krępujmy ruchów dziecka, pozwalajmy pełzać, eksperymentować, odkrywać i popełniać błędy. Jeśli maluch będzie miał więcej okazji do pełzania, szybciej nauczy się raczkować. Im będzie więcej raczkował – szybciej zacznie chodzić… Bawmy się! „Nawet piętnaście minut kołysania, masowania, turlania i głaskania wcześniaka wykonywane czterokrotnie w ciągu dnia znacznie poprawia jego koordynację ruchową, a co za tym idzie, zdolność uczenia się” (cyt. za doktor Ruth Rice z Teksasu). Skuteczna nauka zaczyna się wraz z momentem przyjścia dziecka na świat!
Portal Hobbart.org
Dziecięce zdolności powinno się pielęgnować i rozwijać także w późniejszych latach. Pamiętając, że pracą najmłodszych jest zabawa, możemy zaprosić dzieci (i ich rodziców) do wykonywania wyzwań Hobbarta. Idea jest prosta: dzieci, w dowolny sposób, realizują postawione przez Hobbart wyzwania, a ich rodzice chwalą się efektami na specjalnym portalu www.hobbart.org. W całej idei nie ma miejsca na niezdrową rywalizację. Dzięki temu, że proces dodawania prac i „kontroli konta dziecka” jest w całości koordynowany przez rodziców, maluchy nie zboczą ze strony głównej i nie zrażą się negatywnymi komentarzami przypadkowych internautów (rodzic zawsze zatwierdza lub odrzuca komentarz dodany do pracy dziecka). Ideą portalu jest przeniesienie zaangażowania dzieci w obszar dobrze znany starszemu pokoleniu – czyli pozainternetową przestrzeń, pełną inspiracji.
Na Hobbart.org dzieci mogą pochwalić się zdobytą umiejętnością napisania własnego imienia (podejmując wyzwanie z dziedziny kaligrafii), zaprezentować prace plastyczne, pokazać efekt własnoręcznej uprawy rzeżuchy, czy np. zbadać glebę w ogrodzie. Wszystkie stawiane wyzwania mogą być robione przy pomocy rodziców, jednak z większością dzieci poradzą sobie same. Hobbart promuje radosne podejście do nauki, kreatywne wykorzystanie czasu na rozwijającą zabawę.
Dzieciństwo to krótki czas. Dlatego dbajmy o nasze pociechy, by mogły się cieszyć beztroskimi latami i zdobytą „wiedzą”, procentującą w przyszłości, jednocześnie pamiętając, że dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. Doskonale podsumowała proces wychowywania Diane Loomans, w wierszu pt. Gdybym mogła wychować dziecko od nowa. Zachęcamy – uczmy się na błędach innych!
Gdybym mogła od nowa wychowywać dziecko,
częściej używałabym palca do malowania, niż do wytykania.
Rzadziej bym upominała, częściej przytulała.
Zamiast patrzeć na czas, dałabym sobie czas, by patrzeć.
Mniej bym dbała, by więcej wiedzieć; wiedziałabym raczej, jak lepiej dbać.
Przestałabym bawić się w osobę poważną, a zaczęła poważnie się bawić.
Częściej byśmy wspinali się na drzewa i puszczali więcej latawców
Przebieglibyśmy więcej łąk i obejrzeli więcej gwiazd.
Mniej bym szarpała, a więcej przytulała.
Rzadziej bym egzekwowała, a częściej wspierała.
Najpierw budowałabym poczucie własnej wartości, a dopiero potem dom.
Nie uczyłabym miłości do siły, lecz siły miłości.
O portalu: Hobbart.org to pełne kreatywnych wyzwań wyjątkowe miejsce w Internecie, przeznaczone dla dzieci do lat 16. Portal jest całkowicie darmowy i bezpieczny w użytkowaniu, a dziecięca aktywność kontrolowana jest przez rodziców.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.