Grupy dla rodziców w Internecie

Internet to nie tylko świetne źródło informacji, ale i sfera sprzyjająca samoorganizacji. Rodzice coraz częściej zrzeszają się w grupy, udzielają sobie wzajemnych porad i podejmują różne inicjatywy. Takie miejsca powstają głównie dzięki mediom społecznościowym, które pozwalają m.in. na sprawną wymianę informacji i materiałów, skupianie zainteresowanych wokół konkretnego celu oraz monitorowanie ważnych dla nich spraw.

Stwierdzenie, że minęły już czasy, gdy młodzi rodzice co rusz zwracali się z prośbą o pomoc do własnych mam oraz ojców byłoby przesadą. Trudno jednak nie zgodzić się z obserwacją, że coraz częściej to Internet służy jako wsparcie dla zaangażowanych i dynamicznych par. Należy tu tylko doprecyzować, że ,,Internet” rozumiany jako porady od ekspertów oraz wymiana życiowych doświadczeń z innymi rodzicami. Warto więc się przyjrzeć: w jakie miejsca zaglądają dzisiejsi rodzice?

Grupy zamknięte
Bez wątpienia na uwagę zasługują zamknięte grupy, skupiające rodziców, w głównej mierze na Facebooku. Sama forma organizacji tych grup wskazuje, że nie chodzi tu o bezrefleksyjne klikanie w posty z memami, lecz chodzi tu o coś więcej – aby dołączyć do takiej grupy trzeba zadeklarować dostosowanie się do określonego regulaminu. Przeważnie w takim zbiorze zasad jest wyraźnie napisane, że członkowie grupy nie mogą tworzyć albumów zdjęć (aby nie zaśmiecać profilu nie wnoszącymi nic fotografiami), publikować reklamy tylko w przeznaczonej do tego zakładce lub wcale i trzymać się etykiety dobrego zachowania.

Wśród społeczności rodziców wyraźnie dominuje nastawienie na merytorykę i dzielenie się wartościowymi informacjami, np. w sprawie problemów zdrowotnych dziecka, wyboru optymalnych produktów, szczepień, metod wychowawczych. Są to osoby bardzo świadome i samodzielne, dlatego portalom i profilom traktujących ich stricte marketingowo, jako sprofilowanych konsumentów, najczęściej odbija się to czkawką. – komentuje Kuba Magierowski z portalu dla rodziców ministrefa.pl.

Wśród najprężniej działających miejsc tego typu można znaleźć grupy: ,,rodzicem być…” (ponad 17 tys. członków), ,szczepienia.org.pl (ponad 6 tys. członków), ,,Rodzicielstwo Bliskości” (ponad 6 tys. członków) czy ,,Rodzice bliźniaków (bliźniaki, bliźnięta, wieloraczki, trojaczki” (2,1 tys.). Co ciekawe, w ten sposób organizuje się nawet Polonia, co pokazuje grupa „Polskie Mamy (Rodzice) w Niemczech” (ponad 2 tys. członków).

Ruchy oddolne rodziców
Generalnie, rodzice są wyjątkowo aktywną grupą społeczną, troska o dzieci to chyba najlepsza dawka motywacji, co ma przełożenie także na sferę formalnych stowarzyszeń oraz klasycznych fanpage’y. Na wymienienie zasługuje tu szczególnie ,,Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców”, które na Facebooku skupia ponad 25 tysięcy osób i podejmuje szereg inicjatyw np. zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, w ramach której udało się zebrać ponad 2 mln(!) podpisów osób sceptycznie nastawionych do wprowadzenia takiego obowiązku w życie. Aktualnie prowadzona jest tam inicjatywa ,,Rodzice chcą mieć wybór” ukierunkowana na zwiększenie praw rodziców w zakresie edukacji własnych dzieci (m.in. wyboru podręczników, momentu wysłania dziecka do podstawówki, organizacji transportu oraz zajęć dodatkowych w szkołach).

Na planie ciekawych miejsc dla rodziców w sieci warto wskazać też profil ,,Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP”, które ,,lubi” obecnie blisko 22 tysięcy użytkowników Facebooka. Nie rozstrzygając jednoznacznie sporów w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa szczepień, warto odnotować imponujące zaangażowanie rodziców, będące udziałem właśnie tej społeczności. Skrupulatnie śledzą oni publikacje medialne na wskazany temat, dyskutują, wspierają w sytuacjach, np. konfrontacji z sanepidem. Z drugiej strony, w sieci można znaleźć też profil ,,TAK dla szczepień”, liczący ponad 1,5 tysiąca osób.

Portale internetowe
W Internecie działa wiele portalów dedykowanych rodzicom, prowadzą i tworzą one kąciki eksperckie, artykuły, recenzje. Serwisy parentingowe udowadniają, że rodzicielstwo jest bardzo atrakcyjnym i głębokim tematem, dlatego każdy troskliwy rodzic powinien znaleźć w sieci interesujące go informacje oraz materiały. Co ciekawe, powstają nawet specjalne platformy społecznościowe pod kątem rodziców, np. portal ministrefa.pl zaprojektowany z myślą o ochronie wizerunku dzieci i bezpieczne udostępnianie, np. zdjęć i filmów, dla bliskich oraz znajomych.

Artykuł przygotowany przez agencję www.goodonepr.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: