Muzeum Narodowe zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie „Morze Troubled Water”, które odbędą się w dniach 12-13 grudnia. 4 spotkania adresowane są do dzieci i młodzieży oraz całych rodzin lubiących zadania koncepcyjne, pracę z materiałami recyklingowymi, cięcie, klejenie, operowanie prostymi narzędziami i wspólne rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych.
POTWORY Z GŁĘBIN
12.12, godz. 11.00
13.12, godz. 11.00
Woda może mieć różne stany skupienia: być kostką lodu, wrzątkiem lub pędzić po niebie z wiatrem jako chmura. Może kapać, ciurkać, szumieć, ryczeć, być przejrzysta lub mętna. Być źródłem życia i zawierać śmiercionośne zanieczyszczenia. Woda jest bogatym w znaczenia symbolem w każdej kulturze. Czy pamiętasz, co śniło Ci się zeszłej nocy? Może przypomina ci się sen, który był wyjątkowo niezwykły. Może czasem śnisz o tym, że pływasz lub nurkujesz, że oddychasz pod wodą swobodnie jak ryba. Może tam pod powierzchnią wody, w ciemności i ciszy spotkałeś przyjaciół lub niebezpiecznych wrogów.
Uczestnicy porozmawiają o żywiole wody, symbolach i postaciach z różnych kultur związanych z wodą. Wodnik, Posejdon, syreny i utopce, duchy deszczu, rzek i jezior to tylko niektóre z postaci… W trakcie warsztatu przy pomocy różnokolorowych materiałów dzieci stworzą podwodną istotę, która zamieszka w specjalnie przygotowanym i oświetlonym akwarium.
ZA SIEDMIOMA MORZAMI…
12.12, godz. 13.30
13.12, godz. 13.30
Kiedy stoimy nad brzegiem morza, widzimy linię horyzontu, która oddziela nas od tego, co nieznane. Możemy wyobrażać sobie, jak wygląda drugi brzeg, możemy też wsiąść do łodzi i spróbować tam dotrzeć. Tam być może czeka spełnienie naszych marzeń o fascynującym i lepszym świecie, ale najpierw trzeba pokonać morską głębinę. Jak przygotować się do takiej podróży? Jak powinna wyglądać nasza łódź? Kogo oprócz siebie zaprosimy na pokład? Jaki obierzemy kierunek?
Arka Noego, łódź Charona, statek Odyseusza oraz współcześni nam: artysta Bas Jan Ader, podróżnik Aleksander Doba czy tratwy wypełnione zdesperowanymi mieszkańcami Afryki i Bliskiego Wschodu usiłujących dostać się do Europy to tylko niektóre z tropów, które zostaną omówione. Na warsztatach uczestnicy przyjrzą się różnym statkom, które zagościły w naszej kulturze i opowieściom, których bohaterowie przemierzali wody w poszukiwaniu innego świata. Następnie zaprojektują i wykonają model łodzi, którą mogliby wyruszyć w taką podróż.
Miejsce: Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca na warsztatach. Zapisy: rezerwat.idei@gmail.com
(jedna grupa liczy maksymalnie 15 uczestników)
Zajęcia odpłatne – szczegóły na profilu FB