Łańcuch wydarzeń – warsztaty z Rezerwatem Idei

rezerwat ideiRezerwat idei zaprasza we wrześniu i październiku na cykl czterech spotkań dla dzieci w wieku od 6 lat. Na zajęciach pociechy stworzą modele równoległych wszechświatów, horyzonty wymyślonych miast i własne gwiazdozbiory. To czas eksperymentów i twórczego reagowania na zmysłowe bodźce. Poniżej przedstawiamy program warsztatów.

Wszechświat Równoległy
20.09, sobota, godz. 11.00
Niektórzy mówią, że Wszechświat, w którym żyjemy nie ma środka i wciąż się rozszerza. Inni przekonują, że obok naszego Kosmosu istnieją inne, których liczba jest nieskończona. Jest zatem miejsce i dla Wszechświata stworzonego przez nas. Używając specjalnych lampionów, barwnych folii i papieru uczestnicy stworzą jaśniejące w ciemności modele alternatywnych światów.

Opowieści z Nieba
28.09, niedziela, godz. 12.00
Gwiazdy to dziury w czarnej kopule nieba, przez które dociera do nas światło innego świata. To garść iskier z ogniska rzucona w otchłań czarnej nocy. Przez tysiące lat ludzie na całej planecie patrząc w niebo usiane gwiazdami odnajdywali tam swoje historie. Na warsztatach uczestnicy ułożą własne opowieści, a następnie zamienią je w zbiór jaśniejących na niebie konstelacji, używając świecącej farby i specjalnego oświetlenia.

Horyzont Zdarzeń
5.10, niedziela, godz. 12.00
Horyzont oddziela nas od tego, czego nie możemy już zobaczyć. To kres tego, co znane ale także obietnica nowej przygody. Każdy z nas ma swój znany i oswojony widok – to obraz Twojego miejsca i osobistej przestrzeni. Podczas warsztatów uczestnicy spróbują ponownie odnaleźć te miejsca i zbudują wspólny widnokrąg nieistniejącego miasta ze specjalnie podświetlonych szablonów.

Czapka Niewidka
12.10, niedziela, godz. 12.00
Niektóre zwierzęta takie jak patyczaki czy kameleony potrafią skutecznie ukryć się w swoim otoczeniu. Jak można coś schować w miejscu niewidocznym lub niedostępnym? Co to jest kamuflaż? Czy można ukryć się za słowami?  Jeśli mielibyśmy pozostać niezauważeni potrzebujemy Czapki Niewidki – czegoś, o czym zdarza się marzyć każdemu. Podczas warsztatu każdy zbuduje własną „czapkę”, której przeznaczeniem będzie ukrycie się w zaproponowanym przez siebie miejscu lub sytuacji.

Warsztaty z założenia są spotkaniem rodzinnym – rodzice mogą towarzyszyć dziecku. Sugerowany wiek najmłodszych uczestników: 6 lat.

Warsztaty odbędą się w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1.

Bilet (obejmuje także wejście na wystawy w Muzem Sztuki Współczesnej): 10 zł

Zapisy: rezerwat.idei@gmail.com   (na każdy warsztat przewidziane jest 12 miejsc)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: