Aktywna Książka w Szczecinie

AKtywna ksiażkaAktywna Książka zaprasza dzieci na spotkania z literaturą, które odbywają się w środy w kultowym Domku Grabarza. W ramach tego projektu edukacyjnego dzieciom proponowane są także tematyczne warsztaty. W szczecińskiej siedzibie Aktywnej Książki działa też wypożyczalnia książek. Najbliższe spotkanie – 11 kwietnia, wyjątkowo w innej lokalizacji.  

 

Aktywna Książka to projekt edukacyjny, którego celem jest promocja czytelnictwa i aktywizacja do prospołecznych działań. Obejmuje bezpłatne udostępnianie książek, warsztaty i czytanie książek przez wyjątkowych gości. Powstała po to, aby integrować tych, którzy czytają książki i aktywnie korzystają z kultury, z tymi, którzy z jakiś względów pozbawieni są dostępu do książek, którzy mają w życiu trudniej i którym książka kojarzy się z przymusem. Książka jest pretekstem do aktywności na rzecz innych ludzi. Aktywna Książka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczać książki, to ludzie, którzy robią coś razem.

Uczestnikami Aktywnej Książki są zawsze dzieci, z różnych powodów, zagrożone wykluczeniem. Razem z grupą wolontariuszy; młodzieży i studentów są zaangażowani w tworzenie wypożyczalni i organizację wydarzeń, na które zapraszani są mieszkańcy Szczecina.

W Szczecinie Aktywna Książka działa w kultowym Domku Grabarza przy ul. Storrady Świętosławy 2. Wypożyczalnia w Domku Grabarza jest otwarta dla wszystkich, w każdą środę w godz. 14.00-17.00. W dniach, gdy odbywają się imprezy – od. 14.00 do 19.00. Wstęp wolny.

Najbliższe spotkanie Aktywnej Książki odbędzie się 11 kwietnia godz. 12.00 w Trafostacji Sztuki przy ul. Świętego Ducha 4.

Czym jest Zin*? Jak zamienić swoje pomysły w małą książeczkę albo w dużą gazetę? Dzieci będą tworzyć ziny* z pomocą własnych słów i rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek. Organizatorzy chcą wyzwolić ich naturalną kreatywność i opowiedzieć ich indywidualne historie. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub
bez. Z pomocą gier i zabaw dzieci będą mogły na miejscu tworzyć nowe baśnie, legendy i.. .historie całkiem zwyczajne.
Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin (jak stworzyć własnego zina), różnych rodzajów bindowania, twórczych metod opowiadania (odkrywania) historii, korzystania z ksero (także do tworzenia) a także redagować własny magazyn,
gazetkę, czasopismo.
* Zin – pismo, magazyn, gazeta, gazetka, czasopismo tworzone z pasji, potrzeby tworzenia, (dzielenia się z innymi tym co dla nas ważne) raczej niż dla zysku.

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy na e-mail: aktywnaksiazkaszczecin@sportikultura.org
Więcej informacji na temat inicjatywy Aktywna Książka na blogu http://aktywnaksiazka.org/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: