Dlaczego aktywność ruchowa jest tak ważna?

Aktywność ruchowa a prawidłowy rozwój

Idzie wiosna, więc czas ruszyć się z domowych pieleszy! Kiedyś rodzice z trudem przywoływali dzieci z podwórka, dzisiaj trudno je tam zagonić. Jak temu przeciwdziałać i dlaczego należy to zrobić, odpowiadają specjaliści.



Socatots: Dlaczego aktywność ruchowa jest tak ważna?

Ewa Fenc-Czajka: Ruch jest bardzo ważny, gdyż wpływa na prawidłowy rozwój układu kostno-mięśniowego. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż bez odpowiedniej dawki ruchu, nie funkcjonują dobrze żadne nasze organy i narządy. Dlaczego? Gdyż ruch powoduje lepsze ukrwienie tkanek., w związku z tym organizm jest lepiej dotleniony. W przypadku mózgu poprawia nam się koncetracja, zwiększa się zdolność zapamiętywania. Wówczas pracuje lepiej serce, układ krążenia, układ pokarmowy. Nasza skóra jest lepiej ukrwiona, przez co lepiej wygląda. Wtedy możemy też mówić o prawidłowym rozwoju organizmu.

 

Socatots: Co powoduje brak aktywności ruchowej w organizmie dziecka?

Ewa Fenc-Czajka: W ciele odkłada się tkanka tłuszczowa, co powolutku zmienia się w nadwagę, zaś z nadwagi w otyłość, a z otyłości w choroby. Ostatnimi czasy prowadzimy badania, które wskazują na wzrastającą liczbę małych pacjentów, u których powstaje tkanka tłuszczowa trzewna – wisteralna. Tkanka ta prowadzi do wielu chorób, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki kwas moczowy, dolegliwości stawowe i zakrzepica. Idą za tym zawały czy udary. To jest przerażające. Już teraz u dzieci i młodzieży stwierdzamy nadciśnienie czy podwyższony poziom glukozy. To są mali starcy. Trzeba zapobiegać temu od najmłodszych lat.

 

Socatots: Jak zachęcić dziecko do aktywności i jaką rolę odgrywa rodzic?

Ewa Fenc-Czajka: Rola rodzica jest bardzo ważna, gdyż to on musi pokazać dziecku przyjemność wynikającą ze sportu. A co często robią rodzice? Zbyt duży ciężar zrzucają na szkołę. A prawda jest taka, że to dom wychowuje. W domu dziecko uczy się wszystkich nawyków żywieniowych i sportowych. Oczywiście w szkole dzieci mają zapewnione zajęcia ruchowe, jednakże to standardowy schemat. Dziecko musi jakaś formę sportu polubić, bo przecież nie każdy przepada za tym samym. Zwłaszcza w pierwszych latach życia trzeba ukazać, że ruch jest przyjemnością. Trzeba zadbać o to, aby dziecko w trakcie zajęć ruchowych było pogodne i radosne. Aktywność ruchowa musi być w formie zabawy, a nie z przymusu.

Gdy rodzic chce zachęcić swoje dziecko do aktywności, sam musi dać mu przykład. Wówczas maluch ma większe zaufanie do wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli mama i tata to wykonują, to znaczy, że to jest dobre, fajne i ja też tak chcę. Gdy na przykład tata ćwiczy z piłką, to i dziecko też. Gdy na rowerze jeździ mama, to dziecko również będzie to chciało robić. Zaplanujmy rodzinny spacer w formie wycieczki rowerowej czy wyjścia na trawę czy polankę i wspólne granie w piłkę. To nic nie kosztuje a wymaga jedynie naszej inicjatywy i wizji zdrowego i szczęśliwego dziecka za kilka, kilkanaście lat a nawet całe jego życie.

Takie wspólne ćwiczenia sprzyjają rozwojowi więzi rodzinnych, która jest istotnym elementem w trakcie rozwoju. Gdy dziecko nie ma kontaktu z rodzicami, czuje się zagubione.

 

 

Drodzy rodzice,

Rada jest jedna – jeżeli chcecie mieć zdrowe i aktywne dziecko, zacznijcie od siebie.

Gdy po pracy, spędzacie czas przed telewizorem zajadając chipsy, frytki czy tłuste kotlety, zaś w weekend jeździcie z dzieckiem na hambugera czy pizzę – nie liczcie na to, że nauczycie swoją pociechę zdrowych nawyków żywieniowych i zapału do aktywności ruchowych.

Aktywność fizyczna nie może sprowadzać się do drogi od drzwi mieszkania do samochodu. Sami mając kilka lub kilkanaście kilko nadwagi, jaki przykład dajecie swoim pociechom?

 

Dlatego nie krzywdźcie własnych dzieci, zadbajcie o ich prawidłowy rozwój.

Paulina Kaczmarska z Socatots Polska

 

dr n. med. Ewa Fenc-Czajka – założyciel Centrum Leczenia Otyłości

Specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii 

http://www.otc.szczecin.pl/

mgr Aneta Gbyl

Dietetyk, specjalista żywienia

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: