Genius Lutos – koncert i warsztaty w Filharmonii

genius lutos

5 maja przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W ramach obchodów mieszkańcy Szczecina wezmą udział w muzycznej akcji integracyjnej. Tego dnia drzwi szczecińskiej Filharmonii będą otwarte dla wszystkich, którzy chcą poczuć pasję i radość wspólnego muzykowania. Będzie to jednocześnie finał innowacyjnego projektu „Genius Lutos”, aktywizującego osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

5 maja, w niedzielne popołudnie, o godz. 12.00, rozpocznie się wyjątkowy koncert. Na jednej scenie wystąpią: Orkiestra Perkusyjna Gamelan, muzycy szczecińskiej Filharmonii oraz uczestnicy warsztatów, które odbyły się w ramach projektu „Genius Lutos”. Przed koncertem odbędzie się premierowy pokaz reportażu, przedstawiającego przebieg projektu. We foyer prezentowany będzie także przewodnik metodyczny po projekcie, który zawiera praktyczne wskazówki w zakresie edukacji muzycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto, w podręczniku znajdują się także praktyczne wskazówki dot. sposobu prowadzenia zajęć oraz przykładowe aranżacje inspirowane twórczością Lutosławskiego. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zaprezentują przykłady własnej działalności artystycznej – akcji będzie towarzyszyć wystawa prac. O godzinie 16.00 rozpoczną się warsztaty edukacyjne dla dzieci z autyzmem.

Projekt „Genius Lutos” powstał w celu aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz w celu integracji środowiska muzycznego. Wartością projektu jest autentyczna radość oraz szczerość w odczuwaniu muzyki, nawet tak trudnej jak twórczość Witolda Lutosławskiego. Trzonem projektu jest działalność Orkiestry Perkusyjnej Gamelan, funkcjonującej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.
– Opierając się na doświadczeniach Orkiestry Gamelan, zachęcamy osoby z niepełnosprawnością intelektualną do zaangażowania się w działania muzyczne – mówi Dorota Serwa, dyrektor szczecińskiej Filharmonii, organizatora projektu. Pomysłodawcom i organizatorom projektu zależało na stworzeniu płaszczyzny wspólnej pracy dla muzyków profesjonalnych oraz muzyków z niepełnosprawnością intelektualną.
Próby i koncerty kierowane do przyszłych uczestników warsztatów oraz przeprowadzone potem warsztaty Orkiestry, służące przygotowaniu nowego repertuaru inspirowanego twórczością Lutosławskiego, prowadziły do wspólnych koncertów z filharmonikami szczecińskimi. Trwałym efektem projektu jest przewodnik metodologiczny oraz dokumentacja filmowa.

Projekt „Genius Lutos” jest realizowany w ramach obchodów Roku Witolda Lutosławskiego.
Projekt jest współorganizowany i współfinansowany ze środków Instytutu Muzyki i Tańca.
Więcej informacji na stronie szczecińskiej Filharmonii.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: