Bezpieczne lato – praktyczne wskazówki

Wakacyjne wyjazdy naszych dzieci

Kalendarz mówi nam, że lato zaczyna się 21 czerwca. Bez względu na to, jakie macie rodzinne plany tego lata – grille, pływanie i żeglarstwo, camping i turystyka czy dalekie rodzinne wycieczki samochodem – wraz z zespołem Kangurek – Bezpieczne Dziecko chcielibyśmy przekazać Ci kilka najważniejszych wskazówek bezpieczeństwa na wakacje.


Na pikniku i na grillu:

Pikniki i grille są punktem stałym  w okresie letnim. Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo wokół grilla, pamiętajcie o następujących kwestiach:
•    Ustaw grill z dala od ścian budynku, drewnianych balustrad,  werandy, okapu i zwisających gałęzi, a także w bezpiecznej odległości od dzieci bawiących się na trawniku, placu zabaw i ruchu pieszego.
•    Trzymaj dzieci i zwierzęta domowe z dala od grilla, ustalając 1-metrową strefę wokół grilla jako zakazaną dla dzieci.
•    Wszystkie zapałki i zapalniczki trzymaj z dala od dzieci. Naucz swoje dzieci, aby natychmiast zgłaszały wszelkie „luźne” zapałki lub zapalniczki do osoby dorosłej.
•    Zawsze bądź obecny w pobliżu grilla, gdy dzieci bawią się na świeżym powietrzu.

W wodzie, na łodzi:

Czy to dzień na plaży, czy popołudnie na basenie lub łódce na jeziorze, pamiętaj, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo :
•    Aktywnie nadzoruj dzieci w pobliżu wody, zapewniając im niepodzielną uwagę.
•    Naucz dzieci, by zawsze pływały z osobą dorosłą. Nawet dorośli, bardziej doświadczeni pływacy nie powinni pływać samotnie. Od pierwszych lekcji pływania dzieci ucz je, aby nigdy nie zbliżały się do wody ani nie pływały bez obecności dorosłego.
•    Akcesoria do pływania, takie jak np. skrzydełka, to świetne zabawki dla dzieci, ale nigdy nie powinny być stosowane zamiast certyfikowanych kamizelek do pływania.
•    Co roku duża część wypadków na łodziach związana jest z konsumpcją alkoholu, zarówno przez operatorów łodzi, jak i pasażerów. Zaleca się, aby nie pić napojów alkoholowych podczas wypoczynku nad wodą.

W lesie, za miastem:

Planujesz wycieczkę za miasto? Wysyłasz swoje dzieci na kolonie lub obóz? Nie zapomnij o tych prostych wskazówkach, które zapewnią ochronę na szlaku, w lesie i wokół ogniska:
•    Upewnij się, że dzieci mają odpowiednią odzież i sprzęt. Organizator obozu często wysyła wymaganą specyfikację rzeczy do spakowania. Przestrzegaj jej. Odpowiednie obuwie i odzież zapewnią podopiecznym bezpieczeństwo.
•    Naucz dzieci kilku podstaw pierwszej pomocy, takich jak: kiedy i jak używać bandaż, jak może wyglądać kleszcz, i jak się zachować podczas spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem. Naucz dzieci, by nigdy nie bawiły się zapałkami i zapalniczkami oraz że w pobliżu ogniska należy trzymać wiadro z wodą i łopatę.

Na drodze:

Czy to godzinny dojazd do Międzyzdrojów czy tygodniowy wyjazd do Chorwacji – upewnij się, że bezpiecznie dotrzecie całą rodziną:
•    Zapięcie pasów przed każdą drogą jest najważniejszą i najprostszą rzeczą, jaką cała rodzina może zrobić, aby zachować bezpieczeństwo w samochodzie.
•    73 procent fotelików samochodowych jest używanych lub zainstalowanych niepoprawnie, więc zanim wyruszycie w drogę , sprawdź fotelik. Oto krótki film instruktażowy.
•    Dzieci to VIPy, a VIPy zawsze jeżdżą na tylnym siedzeniu. Wszystkie dzieci powinny jeździć na tylnym siedzeniu aż do ukończenia 13. roku życia.
•    Udar cieplny zaraz po kolizjach drogowych jest główną przyczyną wypadków związanych z pojazdami u dzieci. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie, nawet na minutę.

Zachęcamy do dzielenia się tymi poradami z innymi rodzicami i przypomnienia zasad bezpieczeństwa dzieciom. Potem rozpalcie grill, wskoczcie do jeziora i miejcie ekscytujące lato, bezpieczne i zdrowe! Bądźcie bezpieczni i bawcie się dobrze!

Autorem artykułu jest zespół programu KANGUREK – Bezpieczne Dziecko
www.kangurek.org

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: