Co nowego w roku szkolnym 2011/2012?

Program Ekoszkoły, Portal edukacyjny, kształcenie artystyczne i językowe, programy projakościowe, edukacja sportowa, rozwój szkolnictwa zawodowego, to nowe projekty zaplanowane na rok szkolny 2011/2012. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z nowymi przedsięwzięciami w zakresie edukacji.

1.    Portal edukacyjny
Miasto Szczecin zamierza uruchomić elektroniczną platformę społecznościową i edukacyjną z systemami informacyjnymi, dostępem do zasobów cyfrowych oraz elementami systemu zarządzania oświatą.
Najważniejszym beneficjentem projektu będą uczniowie, nauczyciele/dyrektorzy szkół oraz rodzice. To właśnie oni będą mieli możliwość korzystania z m.in.: multimedialnych materiałów dydaktycznych, nowoczesnych technik kształcenia, kontrolowania postępów dziecka w nauce, korzystania z banku ofert pracy.
W portalu planowany jest dostęp m.in. do: elektronicznych treści edukacyjnych wspomagających proces nauczania oraz samokształcenia uczniów, danych o uczniach, danych o frekwencji i wynikach kształcenia dzięki elektronicznemu dziennikowi, informacji na temat organizacji szkół i placówek oświatowych oraz ich ofercie edukacyjnej. Ponadto oferta portalu ma przyczynić się do podniesienia jakości systemu zarządzania szkołami
i placówkami, zapewnieniu sprawniejszej niż dotychczas współpracy pomiędzy organem prowadzącym a szkołami i placówkami poprzez wdrożenie nowych aplikacji np.:
– dziennik elektroniczny
– sekretariat
– analizator wyników egzaminów zewnętrznych
– księga zastępstw, plan lekcji.

2.    Programy projakościowe
Celem ogólnym działań projakościowych zgodnie z Polityką Edukacyjną Miasta Szczecina zawartą w „Strategii Rozwoju Miasta Szczecina” jest wspieranie zdolności i talentów uczniów oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, czyli stwarzanie im warunków indywidualnego rozwoju poprzez:
* zorganizowanie w szkole działań wspomagających poprzez tworzenie systemu zajęć pozalekcyjnych w celu rozwijania szczególnych uzdolnień uczniów;

* zapewnianie systematycznych i odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na pomoc merytoryczną uczniom, m.in. działalność kół zainteresowań, realizację indywidualnego toku i programu nauki;

* wspomaganie uczniów mających problemy z opanowaniem materiału poprzez organizację dodatkowych zajęć mających na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
Przedstawione powyżej cele realizowane są przez następujące programy:
1.    Miejski Program Pracy z Uczniem Zdolnym
* Międzyszkolne Koła Przedmiotowe
* Indywidualny Tok Nauki
* Indywidualny Program Nauki
* Szkolne Koła Pracy z Uczniem Zdolnym
* Edukacja Informatyczna
* Klub Gimnazjalisty
2.    Miejski Program Wspierania Nauki Języków Obcych
3.    Program Wspierania Edukacji Uczniów z Trudnościami w Procesie Uczenia się
* Programy Naprawcze /zalecenie Kuratora Oświaty/
* Szkolne Koła Pracy z Uczniem z Trudnościami
* Program Wspierania Edukacji Zawodowej /realizacja w formie szkoleń/

Na rok szkolny 2011/2012 na realizację programów projakościowych została przyznana następująca liczba godzin tygodniowo w tym przyjęto do realizacji  698  programów.
1    Międzyszkolne Koła Przedmiotowe – 21 godz.
2    Szkolne Koło Pracy z Uczniem Zdolnym – 125 godz
3    Indywidualny Program Nauki – 353 godz
4    Klub Gimnazjalisty – 20 godz
5    Edukacja Informatyczna – 25 godz
6    Program Wspierania Nauki Języków Obcych – 200 godz
7    Szkolne Koła Pracy z Uczniem z Trudnościami – 108 godz
RAZEM : 852 godz. Pomocą zostało objętych 75 szkół.

3.    Kształcenie artystyczne i językowe
W czekającym nas nowym roku szkolnym, kontynuowany będzie program rozwijający uzdolnienia artystyczne w następujących szkołach podstawowych:
– Szkoła Podstawowa Nr 10
– Szkoła Podstawowa Nr 14
– Szkoła Podstawowa Nr 16
– Szkoła Podstawowa Nr 37
– Szkoła Podstawowa Nr 44 w Zespole Szkół Nr 10
– Szkoła Podstawowa Nr 55 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 3
– Szkoła Podstawowa Nr 61
– Szkoła Podstawowa Nr 65
– Szkoła Podstawowa Nr 74.
Ponadto od 1 września 2011 r. wdrożony zostanie nowy program rozwijający uzdolnienia plastyczne w Szkole Podstawowej Nr 35  – klasa plastyczna oraz taneczne w Szkole Podstawowej Nr 74 –  klasa taneczna.
Kontynuowane będzie kształcenie językowe w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych zapewniając drożność systemu od przedszkola po maturę w następujących językach obcych:
– język angielski
– język niemiecki
– język hiszpański
Od 1 września 2011 wprowadzony zostanie do Gimnazjum Nr 7 (na Prawobrzeżu) i do IX Liceum Ogólnokształcącego język francuski oraz do XI Liceum Ogólnokształcącego język włoski zapewniając również drożność systemu w tych językach obcych od przedszkola po maturę.

4.   Transgraniczna wymiana nauczycieli
Nadal realizowane będzie porozumienie zawarte dnia 10. października 2008 r. w Szczecinie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Gminą Miastem Szczecin, dotyczącego współpracy w zakresie wspierania nauczania języka polskiego w szkołach na terenie Brandenburgii:
* jeden nauczyciel zatrudniony w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6 będzie nauczał j. polskiego w 3. szkołach w Schwedt w wymiarze 18 godzin tygodniowo,
Jednocześnie w ramach wymiany do 3 szczecińskich szkół (SP Nr 56, SP Nr 61, IX LO z ZSO Nr 6) oddelegowani są nauczyciele zatrudnieni w macierzystych szkołach Brandenburgii, którzy:
* w szkołach podstawowych będą uczyć j. niemieckiego w wymiarze 12 godzin tygodniowo,
* w szkole ponadgimnazjalnej – IX LO – będą uczyć w oddziałach dwujęzycznych w języku niemieckim matematyki w wymiarze 10 godzin tygodniowo, chemii i geografii po 12 godzin tygodniowo.

5.    Edukacja sportowa
Od 1 września 2011r. rozpocznie się I edycja „Szczecińskiej Ligii z Klasą”, program adresowany do wszystkich poziomów kształcenia, którego celem jest popularyzacja i kształtowanie odpowiednich nawyków, zmierzających do systematycznego uprawiania różnorodnych form aktywności fizycznej, promowanie pozytywnych efektów zdrowego, sportowego stylu życia. Na obiektach wybudowanych w ramach programów „Moje boisko – Orlik 2012”, „Osiedlowe Centra Sportu i Rekreacji” i w Centrum Żeglarskim odbywać się będą cykliczne zawody, rozgrywki i imprezy współorganizowane przez animatorów sportu, a koordynowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.
W roku szkolnym 2011/2012 kontynuowany będzie program Powszechnej Nauki Pływania adresowany do uczniów klas I – VI szkół podstawowych.
W nowy rok szkolny wchodzimy z 222 oddziałami sportowymi i oddziałami z rozszerzonym programem wychowania fizycznego. Tradycyjnymi dyscyplinami wiodącymi są pływanie, gimnastyka sportowa, piłka ręczna, piłka nożna, lekka atletyka, piłka siatkowa. Do systemu szkolenia sportowego dołączą nowe dyscypliny: kolarstwo i tenis stołowy w Zespole Szkół Sportowych.
Wdrażany jest nowy program budowy małych boisk w szczecińskich przedszkolach – „Gryfuś” tworzący bazę dla realizacji zadań i celów prozdrowotnych wynikających z podstawy programowej i statutowych zadań przedszkola. Wybudowane boiska pozwolą na m.in.: stworzenie warunków do rozwijania sprawności ruchowej na obiektach dostosowanych do możliwości potrzeb rozwojowych dziecka w wieku przedszkolnym, wyrabianie nawyków do aktywnego spędzania czasu wolnego, wdrażanie dzieci do działań zespołowych z elementami współzawodnictwa oraz integrację środowiska lokalnego.

6.     Rozwój szkolnictwa zawodowego – nowe formy kształcenia zawodowego
Utworzenie Centrum Edukacji Ogrodniczej
Z dniem 1. września 2011 r. na bazie istniejącego dotychczas Zespołu Szkół Ogrodniczych w Szczecinie powołana zostanie nowa placówka o nazwie Centrum Edukacji Ogrodniczej. Przekształcenie to pozwoli na rozwinięcie placówki, w której w najnowocześniejszych pracowniach kształcenia zawodowego będą mogli zdobywać i doskonalić swoje umiejętności nie tylko obecni uczniowie, ale także uczniowie innych szkół zawodowych, w szczególności ogrodniczych, absolwenci w celu uzyskiwania nowych, potrzebnych na rynku pracy specjalności zawodowych, ludzie dorośli dążący do przekwalifikowania zawodowego, nauczyciele innych ośrodków edukacji zawodowej.
Centrum Edukacji Ogrodniczej to nowy model pracy szkoły, który pozwoli na innowacyjny sposób poszerzenia oferty edukacyjnej w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych dla rozwoju ucznia z punktu widzenia dalszej ścieżki edukacyjnej oraz potrzeb rynku pracy.
Powołanie Centrów Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 6 oraz w Zespole Szkół nr 8
Z dniem 1 stycznia 2011 roku powołano w Zespole Szkół Nr 6 oraz w Zespole Szkół nr 8 Centra Kształcenia Praktycznego. Jest to nowy model pracy szkoły, dążący do utrzymania najwyższego poziomu działalności edukacyjnej, zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami uczniów, lokalnego i ponadlokalnego rynku pracy. Realizując ideę uczenia się przez całe życie CKP włącza się w budowę społeczeństwa opartego na wiedzy i umiejętności. Do zadań CKP należy bowiem organizowanie kształcenia i dokształcania młodocianych zatrudnionych
u pracodawców w celu nauki zawodu i uczęszczających do szkół zawodowych w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych, a także przygotowanie ich do egzaminu oraz doskonalenie zawodowe osób dorosłych w zakresie wynikającym z potrzeb lokalnego rynku pracy.
•    Centrum Kształcenia Praktycznego w ZS 6
System kształcenia w CKP w Zespole Szkół Nr 6 ukierunkowany jest na organizowanie i realizację zajęć praktycznych dla uczniów szkół zawodowych w zakresie gastronomii, hotelarstwa i przetwórstwa spożywczego oraz organizowanie kursów kwalifikacyjnych oraz doskonalących dla dorosłych.
•     Centrum Kształcenia Praktycznego w ZS 8  
CKP w Zespole Szkół Nr 8 ukierunkowany jest na realizowanie zadań z zakresu przygotowania praktycznego młodzieży i dorosłych, w następujących zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy, technik ekonomista oraz technik logistyk wynikających z programów nauczania zajęć praktycznych.

7.    Program Ekoszkoły
Program Ekoszkoły to Projekt Gminy Miasto Szczecin mający na celu pozyskanie funduszy z puli środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Program Ekoszkoły realizowany będzie w sześciu szczecińskich szkołach:
•    Gimnazjum nr 1,
•    Gimnazjum nr 7,  
•    Gimnazjum nr 10,  
•    Szkoła Podstawowa nr 3,
•    Zespół Szkół Ogrodniczych,
•    Szkoła Podstawowa nr 53.
Program ma na celu kształtowanie postawy proekologicznej u dzieci   i młodzieży z placówek biorących udział w projekcie, a także kształtowanie postaw proekologicznych środowiska lokalnego.
Gmina Miasto Szczecin do 31.08.2011 r. złoży wniosek o dofinansowanie projektu w celu otrzymania  dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację powyższego zadania w wysokości 300 000,00 zł.
Wkład własny Gminy Miasto Szczecin wynosi: 300 000,00 zł.
W ramach powyższego programu na terenie szkół zostaną założone ogródki ekologiczne oraz „zielone klasy”, gdzie będą przeprowadzane zajęcia. Szkoły dokonają zakupów, które będą stanowić niezbędne wyposażenie ogrodów oraz „zielonych klas” wewnątrz szkoły lub w jej otoczeniu (np. rośliny, tablice informacyjne, projektory, wiaty), dzięki którym prowadzone zajęcia będą atrakcyjne a treści interesująco przedstawiane uczniom.
Celem Gminy Miasto Szczecin jest kształtowanie świadomości oraz postaw ekologicznych dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem wprowadzenie zmian w preferencjach dotyczących stylu życia dorosłych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: