Czytanie globalne – odbieranie czy wzbogacanie dzieciństwa?

czytamy001

Młodzi ludzie, którzy niedawno zostali rodzicami, często zadają mi pytanie: czy nauka wczesnego czytania, zwanego inaczej czytaniem globalnym, nie jest przypadkiem zamachem na dzieciństwo małego człowieka. Ponieważ temat wydaje się istotny, zwłaszcza teraz, kiedy czytanie globalne poczyna się stawać popularne, a programy przedszkolne zostały z czytania ogołocone w ogóle, postaram się odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym i zaniepokojonym rodzicom.

Nie zastanawiam się nawet przez moment nad zagadnieniem czy to dobrze, że małe dzieci wprowadzamy w świat czytania. Czterdziestoletnie obserwacje wcześnie czytających dzieci dowiodły, że umiejętność ta rozwija inteligencję i wiedzę ogólną małych czytelników. Samodzielne czytanie podnosi wartość dziecka we własnych oczach i sprawia mu wielką frajdę. Wcześnie czytające dzieci swobodniej czują się w szkole i z reguły są świetnymi uczniami. Mają bogate słownictwo i ładnie się wypowiadają. Książki wspaniale rozwijają wyobraźnię, toteż malcy, którzy wcześnie i z zapałem czytają, przeważnie są twórczy i kreatywni.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż książka stanowi nader korzystną alternatywę dla gier komputerowych i niezliczonych bajek na telewizyjnych kanałach czy odtwarzaczach. To nie jest tak, że jestem absolutną przeciwniczką komputera czy kanału z bajkami. Rzecz w umiarze, który powinien cechować te dziecięce rozrywki. Zapracowanym rodzicom z reguły trudno o ten umiar; dzieci spędzają przed ekranami i monitorami po kilka godzin dziennie, a w ich psychice zaczyna się dziać zło, które trudno potem odwrócić. Potwierdzają to badania. Nie słyszałam jednak, by komukolwiek zaszkodziło czytanie, nawet zażartym połykaczom książek.

Konkludując – małe dzieci warto uczyć czytać, gdyż przynosi to wyłącznie korzyści. Czy ucząc czytać 3-4-latka zabieramy mu w ten sposób dzieciństwo? Absolutnie nie. Wprost przeciwnie – wzbogacamy je. By tak się stało, nauka czytania musi jednak spełniać pewne warunki. Opowiem o nich następnym razem.

Maria Trojanowicz-Kasprzak – polonistka, pedagog,wychowawca przedszkolny, autorka bloga www.czytanieglobalne.edu.pl

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: